درباره شهر گیوی

کویو (گیوی – کیوی) شهری است در بخش مرکزی شهرستان کوثر استان اردبیل ایران. شهر گیوی شامل دو منطقه بنام‌های گیوی علیا و گیوی سفلی می‌باشد.

اهالی شهر و روستاهای اطراف، این شهر را «کویو- Küyü» تلفظ می‌کنند اما در اسناد رسمی پنجاه سال گذشته بصورت‌های کیوی- گیوی- سنجبد- کوثر ثبت شده است که هیچ گونه سند تاریخی ندارد. اسم این شهر در برخی کتب تاریخی از جمله «نزهه القلوب» حمدلله مستوفی بصورت «کوی» ذکر شده است. واژه «کویو» در زبان ترکی به معنی آبادی است و در عنوان برخی از روستاهای ترکیه بصورت پسوند آمده است. شهر گیوی زادگاه آیت‌الله شیخ صادق خلخالی و حسن احمدی گیوی استاد زبان و ادبیات فارسی و مرد برگزیده چهره های ماندگار در سال ۱۳۹۱ می‌باشد.
زبان اهالی ترکی آذربایجانی و جمعیت گیوی در سال ۱۳۸۳ خورشیدی برابر با ۶۸۰۵ نفر بوده‌است.طبیعت بی نظیر این منطقه مخصوصا در فصل بهار و تابستان سبب ورود بیشمار گردشگر به این منطقه در جنوب استان اردبیل از مسیر جدیدالاحداث اتوبان اردبیل-زنجان-تهران گردیده است.از جاذبه های تاریخی این منطقه میتوان به حمام سنگی شهر گیوی ، آبگرم گیوی و ژئوپارک دربندمشکول (شهرستان کوثر) اشاره کرد.1 بی نهایت سپاسگزارم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مطلب خاصی فکرتان را مشغول کرده است ؟
آن را با ما در میان بگذارید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter the text from the image below