از ۷ زمین لرزه دردناکی که زمین را تکاند، چه میدانید

میزان خسارت های یک زمین لرزه, بستگی به عوامل مختلفی دارد…

که فاصله از سطح زمین و شدت لرزش و رانش زمین از جمله آن هاست بزرگ ترین زلزله های ثبت شده تا به امروز در نقاط مختلف کره زمین اتفاق افتاده اند

زلزله شهر والدویدا در شیلی با شدت ۹٫۵ ریشتر در ۲۲ می ۱۹۶۰

بزرگترین زلزله ثبت شده در تاریخ، زلزله ۹٫۵ ریشتری در شیلی است که با وجود قدرت بسیار زیاد، به علت وقوع در عمق در مقایسه با زلزله های بزرگ دیگر تاثیرات چندان مخربی به جای نگذاشت.

 

زلزله ۱۹۶۰ شیلی، حدود ۲۰۰۰ کشته و دو میلیون بی خانمان به جای گذاشت. عنوان شد که اگر این زلزله در سطح نزدیک تر زمین اتفاق می افتاد، چند برابر بیشتر تلفات انسانی و مالی می داد.

 

بیشتر زلزله های مهم در شیلی در دریا رخ می دهد. این کشور حدود ۴۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد و اساسا کشور شیلی در ساحل غربی آمریکای جنوبی به صورت بک نوار باریک (با پهنای متوسط حدود ۱۷۷ کیلومتر) کشیده شده است؛

 

بنابراین طبیعی است که مردم از سوانح ساحلی نظیر سونامی بیشتر هراس داشته باشند. در این کشور ۱۲۳ آتشفشان فعال با حداقل یک فوران در زمان هولوسن (عهد حاضر، در حدود ۱۰ هزار سال گذشته) وجود دارد.

 

یکی از آخرین فوران های معروف در این کشور فوران ۵ ژوئن ۲۰۱۱ پویهو –کوردون کاله Puyehue-Cordón Caulle است که موجب شد تا ۳۵۰۰ نفر از محدوده آتش فشان برای در امان ماندن از تخریب حاصل از این فوران آتشفشانی تخلیه شوند.

زلزله بخش پرنس ویلیامز سوید در آلاسکا با شدت ۹٫۲ ریشتر در ۲۷ مارس ۱۹۶۴

این زلزله در بسیاری از شهرهای مجاور نیز خسارت های سنگینی را به جای گذاشت و ۱۲۸ نفر از ساکنین شهرهای مجاور کشته شدند.

 

مرکز این زلزله در بخش غیرمسکونی در ایالت آلاسکا اتفاق افتاد که باعث بوجود آمدن سونامی های زیادی در اقیانوس آرام شد حدود سه دقیقه باعث لرزش شد.

زلزله سوماترا در اندونزی با شدت ۹٫۱ ریشتر در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴

 

زلزله سوماترا سومین زمین لرزه بزرگ و پرقدرت تاریخ است. این فاجعه در ۱۲ کشور جهان از جمله اندونزی، سریلانکا، هند، آفریقای جنوبی، تانزانیا، مالزی، مالدیو، یمن، کنیا و ماداگاسکار بیش از ۲۶۶ هزار کشته به جای گذاشت. در اندونزی ۱۶۵ هزار و ۷۰۰ نفر و در سریلانکا ۳۵ هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

شاید بتوان گفت منطقه سوماترای اندونزی زلزله خیزترین منطقه جهان است شاید در این منطقه سالی ۲ یا ۳ سونامی یا زلزله بالای ۶ ریشتر مهمان مردم باشد.

زلزله سواحل شرقی هفوشو در ژاپن با شدت ۹ ریشتر در ۱۱ مارس ۲۰۱۱

این زلزله در شهر سندای در سواحل شرقی ژاپن رخ داد که بیش از هزاران کشته بر جای گذاشت. ساعت ۱۴:۴۶ به وقت محلی، مردم ژاپن و خصوصا ساکنان مناطقی که در سواحل اقیانوس آرام قرار دارند زلزله شدیدی را احساس کردند.

 

شدت این زمین لرزه به حدی بود که تکان های ناشی از آن در توکیو، پایتخت و بسیاری دیگر از شهرهای ژاپن احساس شد.

زمان زیادی از وقوع زلزله نگذشته بود که تلویزیون ملی ژاپن اعلام کرد کانون این زمین لرزه که با بزرگی ۹ در مقیاس ریشتر، در نزدیکی سواحل شمال شرق ژاپن در اقیانوس آرام روی داده، در نقطه ای در ۴۰۰ کیلومتری شمال شرق توکیو و در عمق ۱۰کیلومتری بستر اقیانوس آرام قرار دارد.

درحالی که وحشت از زلزله سراسر ژاپن را فرا گرفته بود، خیلی زود خبرهای بدتری منتشر شد که این وحشت را چند برابر کرد؛ هشدار درباره وقوع یک سونامی مرگبار.

 

براساس این هشدارها، تا ساعاتی بعد سونامی ای با امواجی به ارتفاع ۱۰ متر، سواحل ژاپن، فیلیپین، هاوایی، اندونزی، تایوان و سواحل روسیه در اقیانوس آرام را در برمی گرفت.

 

با انتشار این هشدار، برخی از کشورهای منطقه اقدام به انتقال ساکنان مناطق ساحلی به مناطق امن کردند و از جمله روسیه با صدور هشدار وقوع سونامی، از اهالی سواحل شرقی این کشور خواست تا به مناطق مرتفع پناه ببرند.

 

این زلزله بزرگترین زلزله ثبت شده در تاریخ ژاپن است که به راه های ارتباطی و شبکه های حمل و نقل به اندازه ای خسارت وارد کرده است که ارزیابی کامل تلفات بسیار دشوار است.

 

بعد از آن که سیستم خنک کننده تاسیسات هسته ای فوکوشیما داییچی از کار افتاد، مقامات دستور ترک سریع این منطقه را دادند، اما با این وجود آمار کشته شدگان و خسارت ناشی از آن بسیار زیاد بود.

 

زلزله شهر کام چاتکا در روسیه با شدت ۹ ریشتر در ۴ نوامبر ۱۹۵۲

 

زمین لرزه چاتکا در تاریخ ۴ مه ۱۹۵۹ میلادی، برابر با ‎۱۳ اردیبهشت ۱۳۳۸، در منطقه شبه جزیره کامچاتکا رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود و بزرگی آن ۹ ریشتر اعلام شد.

 

کام چاتکا در گذشته به فوران آتشفشان بسیار معروف بوده و همچنین در سال ۱۹۲۳ نیز زلزله ای به شدت ۸٫۵ ریشتر در این شهر رخ داده بود، اما در مورد زلزله ۹ ریشتری که باعث بوجود آمدن سونامی بزرگی در اقیانوس آرام شد که امواج مخرب آن به شمال ژاپن و جزیره هاوایی و سواحل غربی آمریکا نیز رسید.

 

زلزله شهر مائول شیلی با شدت ۸٫۸ ریشتر در ۲۷ فوریه ۲۰۱۰

 

زمین لرزه ۸٫۸ ریشتری مائول شیلی، دست کم ۷۰۰ کشته برجای گذاشت. مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کُنسپسیون و ۳۲۵ کیلومتری سانتیاگو، پایتخت شیلی بود، بعد از این زمین لرزه در ۵۳ کشور اعلام خطر سونامی شد.

 

این زلزله در عمق ۲۵ کیلومتری زمین رخ داده است و دقایقی بعد از این زلزله، چندین پس لرزه شدید با قدرت ۶٫۳، ۶٫۱، ۵٫۸، ۷ و ۵٫۸ ریشتر در این منطقه به وقوع پیوست.

 

زلزله شهر اکوادور در کلمبیا با شدت ۸٫۸ ریشتر در ۳۱ ژانویه ۱۹۰۶

 

در پی این زلزله ۸٫۸ ریشتری که ۱۱۷ سال پیش در مرز کلمبیا و اکوادور اتفاق افتاد و تا سال ها بزرگ ترین زمین لرزه در نیم کره غربی کره زمین بود، حدود ۱۵۰۰ نفر کشته و حدود ۵۰۰۰ نفر زخمی شدند و سونامی بزرگی سراسر اقیانوس آرام را در نوردید.

زمین لرزه ساختمان ها را تخریب کرد و شهر کوچک لیبرتاد نشست کرد.

 

پیش از وقوع زمین لرزه، پیش لرزه هایی در این نواحی رخ داده بود، اگرچه شدت آن ها متوسط بود، اما به اندازهٔ کافی نیرومند بودند که سبب هرج و مرج شدند و مردم از خانه هایشان به سمت خیابان ها گریختند.

 

زمین لرزه اکوادور صحنه ای از غم و اندوه بود و بقایای جنازه هایی در لابه لای آوار پیداشدند. روزهایی پس از زمین لرزه، پس لرزه هایی رخ داد و سیل هایی نیز درگرفت.

باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *