امپراتور ژنزونگ (سونگ)

امپراتور ژنزونگ (سونگ)


چین در زمان حکومت او وضعیت مطلوبی یافت و قدرت نظامی آن به شدت تقویت شد.

البته در زمان فرمانروایی امپراتور ژنزونگ برخورد سیاسی و نظامی میان سونگ و دودمان لیائو شدت گرفت که سرانجامی جز تحقیر و شکست برای سونگ به ارمغان نیاورد.

 

امپراتور ژنزونگ

در سال ۱۰۰۴ میلادی ، دولت لیائو با سونگ وارد جنگ شد. ژنزونگ شخصاً فرماندهی قوای سونگ را برعهده گرفت. با وجود چندی موفقیت در ابتدای جنگ ، سونگ شکست خورد و مجبور به امضای پیمان شان‌یوآن شد (۱۰۰۵ میلادی).

در این عهدنامه ، دولت سونگ پذیرفت که دودمان لیائو را به عنوان حکومت بالادست و مهتر خود بپذیرد و طی هر سال ، ۱۰۰,۰۰۰ اونس نقره و ۲۰۰,۰۰۰ توپ ابریشم به نشانه خراج به حکومت لیائو بپردازد. مهم ترین نتیجه این جنگ ، برقراری یک قرن صلح میان لیائو و سونگ بود.

از یک سو ، پذیرش جایگاه پایین دست از سوی سونگ باعث تضعیف موقعیت این کشور نزد همسایگانش شد و خراج سالیانه نیز منجر به خالی شدن تدریجی خزانه کشور شد.

امپراتور ژنزونگ کارگاه‌های ساخت ظروف چینی در کشورش به وجود آورد که تا ۹۰۰ سال بعد یعنی تا زمان سقوط امپراتوری چینگ (آخرین حکومت سلطنتی در کشور چین) به کار مشغول بودند. اقدامات او در زمینه کشاورزی به افزایش محصولات انجامید.با مرگ امپراتور ژنزونگ در سال ۱۰۲۲ میلادی ، فرزندش با نام امپراتور رنزونگ به قدرت رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *