درباره بخش (شهر) زرآباد

درباره بخش (شهر) زرآباد

جغرافیای خوی

شهرستان خوی در شمال استان آذربایجان‌غربی و شهرستان ارومیه و سلماس و شرق شهرستان مرند واقع و از طرف غرب با کشور ترکیه همجوار می‌باشد. شهرستان خوی دارای ۵ بخش به نامهای، ایواوغلی، چایپاره، صفائیه، قطور و مرکزی و دارای ۱۴ دهستان است.

بخش‌ها

بخش مرکزی
بخش صفائیه (مرکز بخش زرآباد)
بخش ایواوغلی (مرکز بخش ایواوغلی)
بخش قطور (مرکز بخش قطور)

شهرها

شهر خوی
شهر فیرورق
شهر ایواوغلی
شهر زرآباد
شهر قطور

دهستان‌ها

دهستان‌های بخش مرکزی

دهستان دیزج
دهستان رهال
دهستان فیرورق
دهستان قره سو
دهستان گوهران

دهستان‌های بخش صفائیه

ممخش خان
دهستان الند
دهستان سکمن آباد

دهستان‌های بخش ایواوغلی

دهستان ایواوغلی
دهستان ولدیان

دهستان‌های بخش قطور

دهستان زری
دهستان قطور

شهر در موقعیت جغرافیایی ۴۴ درجه و ۲۸ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۸ درجه و ۵۶ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده و اختلاف ساعت شهر خوی با تهران ۲۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه است یعنی ساعت ۱۲ ظهر خوی ساعت ۱۲ و ۲۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه تهران است.

وسعت آن در محدوده طرح تفصیلی و توسعه و عمران منقضی شده ۱۰۵۰ هکتار و با در نظر گرفتن ساخت و سازهای پیرامونی خارج از محدوده بالغ بر ۱۴۲۲ هکتار است. جلگه خوی در دامنه جنوب شرقی فلات ارمنستان واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۱۳۹ متر است. از تمام جلگه های مجاور حتی از دریاچه ارومیه پست تر است و به همین جهت در اصطلاح عوام آن را خوی چوخوری ( گودال خوی ) می نامند. حداکثر ارتفاع شهر در غرب به ۱۱۵۰ متر و حداقل آن در شرق به ۱۰۸۰ متر می رسد.

این شهر در ۱۴۱ کیلومتری شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و ۱۴۳ کیلومتری شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و ۱۴۷ کیلومتری شهر ماکو و ۷۷۷ کیلومتری تهران واقع بوده و تا مرز ترکیه به خط مستقیم حدود ۳۲ کیلومتر فاصله دارد.

شیب این جلگه از جنوب باختری به شمال خاوری است و شیب شهر به طور کلی از غرب به شرق می باشد. حداکثر ارتفاع شهر در غرب به ۱۱۵۰ متر و حداقل آن در شرق به ۱۰۸۰ متر می رسد.به عبارت دیگر اختلاف ارتفاع غربی ترین نقطه شهر تا شرقی ترین آن ۹۰ متر می باشد.

تالاب‌های خوی:

تالاب سیاه‌باز:

این تالاب در فاصله ۵۲ کیلومتری شمال شهرستان خوی و ۱۲ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی بازرگان واقع شده است. این تالاب ۷۰ هکتار وسعت داشته و به وسیله کانالی به دو قسمت شده و در زمان مطالعه مشاهده گردید که بعلت استفاده بیش از حد از آبهای زیرزمینی آب این تالاب خشک و تردد خودروها نیز از این مسیر است.

تالاب قریس:

این تالاب در شمال غربی خوی در کنار روستایی به همین نام واقع شده و به دلیل استفاده زیاد از آبهای زیرزمینی این تالاب خشک شده است

شکارگاهها:

قوانین و مقررات شکار و صید در شهرستان خوی:

قوانین و مقررات شکار و صید در سطح کشور و در سطح استان و شهرستانها همه‌ساله علاوه بر قوانین مصوب بصورت دستورالعمل از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ و اجرا می‌گردد که در بخش استان بدان اشاره گردید.

مناطق مجاز و مناطق ممنوعه شکار و صید در شهرستان خوی:

منطقه شکار ممنوع زرآباد (زورآباد): بصورت دالان یا پل قشلاقی منطقه حفاظت شده مراکان و ییلاقات الند بهم متصل می‌سازد. تپه ماهورها و مراتع میان بند کلوانس و پیر عنبر و سولوز و … با پوشش گیاهی مطلوب و گونه‌های خوشخوراک، آب کافی و هوای معتدل‌تر از قشلاق و ییلاق که مساعدترین شرایط و فاکتورهای زیستی می‌باشد. این منطقه با مساحتی حدود ۹۰۰۰۰ هکتار و در بلندترین نقطه قله کوه سولوز و پیرعنبر ۲۶۴۳ متر ارتفاع دارد و رودخانه آق‌چای از داخل آن عبور می‌کند و سواحل صخره‌ای وجود قلعه بسطام و احداث سد قورول بر روی رودخانه آق‌چای و وجود مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای متعدد و دائمی بر زیبایی منطقه افزوده است. این منطقه در بخش صفائیه خوی واقع است و محدودیت آن شمالاً: از پل علی شیخ بر روی رودخانه آق‌چای به آغباش، سنت ملا اسماعیل تا بسطام.

شرقاً: از جاده بسطام به کیان، کهریز میرزا خلیل خان، چورس، دول، پیرکندی، زارعان، ایری‌بوجاق تا عسگرآباد خوی.

جنوباً: از عسگرآباد به حمزیان، جاده میدان سفلی، میدانلار تا شاه عباس گوردیک.

غرباً: جاده آسفالته از شاه عباس گوردیک از سه راهی قریس تا پل علی شیخ می‌باشد. از حیات وحش منطقه می‌توان به کل و بز ، قوچ و میش ارمنی، گرگ، گربه وحشی، گراز، خرس، خرگوش و از انواع پرندگان انواع کبک، انواع پرندگان شکاری و لاشخورها و … اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده مراکان:

در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۴۴ بنام منطقه حفاظت شده یکانات و مراکان آگهی شد و تحت حفاظت قرار گرفت. در تاریخ ۷/۶/۱۳۴۷ منطقه یکانات از مراکان جدا گشته و منطقه مراکان به صورت حفاظت شده آگهی گردید. این منطقه در ۳۹ درجه عرض شمالی و ۴۵ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی بین استانهای آذربایجان شرقی و غربی واقع شده است و با مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی در حوزه شهرستان خوی اداره می‌گردد و ۹۲۷۱۵ هکتار وسعت دارد.

منطقه حفاظت شده مراکان در حاشیه رودخانه ارس واقع شده و بخش شمای آن دارای آب و هوای گرم و بخش جنوبی و غربی آن کوهستانی است. این منطقه بطور کلی کوهستانی است و بوسیله رودخانه قطور چای (آق چای) که بستر آن در دره عمیقی بنام دره شام قرار دارد به دو قسمت تقسیم می‌شود. در دو سمت شرقی و غربی دره شام، ارتفاعات و دره‌های متعددی قرار دارند که زیستگاه‌های عمده حیات وحش کوه زیرا بوجود می‌آورند. از طرف دیگر دشتهای کم وسعتی نیز در شرق دره شام داشت (شوره ازر مرکان، دشت گلوج) قرار گرفته‌اند که در برابر چیرگی سیمای کوهستانی منطقه هیچگونه نمودی ندارند. این منطقه از نظر حیات وحش غنی بوده و دارای زیستگاههایی است که اهم آنها عبارتند از:

زیستگاه قوچ و میش:

زیستگاه‌های مهم قوچ و میش در غرب دره شام عبارتند از: آق‌داغ، قره خلیل، سلطانقلی و ذغال‌چوخوری، دلیک آغل، کهلیک بداغی، آرپاچوخوری. زیستگاههای شرق دره شام عبارتند از: کهنه کند، محمدصالح، قوشاآغل، آت آغل، چای‌کسن، منجقلو، محمد صلاح، تیکمه، قزل آغل گلعرج، الی باشف کلید داغی، ارمنی دیمی.

زیستگاه کل و بز:

ارتفاعات صخره‌ای در دو طرف دره شام، گوی‌دره، کچی قلعه‌سی،‌ هلق دره، جلفا داشی، ارتفاعات و دامنه‌های صخره‌ای ذره‌بین،‌ ارتفاعات صخره‌ای مشرف به رودخانه مرزی ارس زیستگاههای کل و بز را تشکیل می‌دهند.

زیستگاه پلنگ:

ارتفاعات صخره‌ای در دو طرف دره شام،‌ سالابورد، گوی دره‌، آق داغ، ارتفاعات ذره‌بینی زیستگاه پلنگ را تشکیل می‌دهند.

زیستگاههای مهم سیاه گوش:

علفزارها و تختی‌های کهنه‌کند، مولی، یالابورد، قره‌خلیل، ترمیش، کلید داغی، ارمنی دیلی و سرکش.

امکانات شکارگاهها:

ساختمانی:

منطقه حفاظت شده مراکان با ۶ واحد سرمحیط بانی و محیط بانی و دو ساختمان مهمانسرا در مرکز مراکان و شرق منطقه سرمحیط بانی عباسی (جلفا) با تمام تجهیزات آماده پذیرایی و اقامتی شکارچیان خارجی و داخلی است.

رودخانه ها

رودخانه قطور:

رودخانه قطور در حوزه آبریز ارس می‌باشد و حوزه آبخیز آن با مساحت ۹/۳۴۷۱ کیلومتر مربع از چین‌خوردگیهای شمال غربی سلسله جبال زاگرس بوجود آمده بطوریکه اراضی محدوده‌ای دارای شیب تند بوده و کمتر اراضی مسطح در این منطقه مشاهده شده است. مساحت حوزه رودخانه قطور تا میله مرزی ۲۴۸ (محل ورودی رودخانه قطور به ایران) در ارتفاع ۲۹۰ متری، ۸۱۰ کیلومتر مربع و طول آبراهه‌های اصلی در ترکیه ۱۱۵ کیلومتر می‌باشد. لازم به یادآوری است مشخصات با استفاده از نقشه ۲۵۰۰۰۰/ ۱ برآورد گردیده است.

رودخانه قطور پس از ورود به خاک ایران در محل مذکور در مسیری از غرب به شرق در درون واحد هیدرولوژیک خود در یک خط القعر جریان می‌یابد. اطراف این رودخانه را تا ابتدای دشت خوی کوه‌های مرتفعی تشکیل داده و فاصله میله مرزی تا شهرستان خوی ۷۰ کیلومتر می باشد. سرشاخه‌های متعددی نظیر چیلیک، کلندسو، آورش، قیله‌لیق، سریک، غازان ، الند و قودوغ بوغان در محل بویلاپوش وارد دشت خوی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس با تغییر جهت بسوی شمال به مسیر خود ادامه می‌دهد و وارد دشت ایواوغلی می‌گردد. رودخانه زیلبر چای نیز پس از عبور از این دشت در نقطه‌ای پس از مظفر‌آباد ایواوغلی در داخل منطقه حفاظت شده مراکان وارد قطور چای می‌گردد. سرشاخه‌هایی از جنوب دامنه‌های شمالی کوههای میشو و غازان به زیلبر چای قبل از پیوستن به قطور چای و سرشاخه‌های دیگر از جانب شمال‌شرقی از دامنه کوههای قره‌داغ، آق داغ و علی باش به رودخانه قطور چای پس از پیوستن دو رودخانه به یکدیگر می‌ریزند و نهایتاً در روستای مراکان به آق‌چای می‌پیوندد و با نام قطور چای (گاهاً آق‌چای نیز می‌گویند) از داخل دره‌ای بنام دره شام عبور و در محل پاسگاه مرزی فرهادی به رودخانه ارس منتهی می‌گردد.

رودخانه الند:

رودخانه الند از شاخه‌های مهم رودخانه قطور بوده که در شهر خوی جریان دارد. این رودخانه از کوههای مرزی ایران و ترکیه بنام کانی زیارت، نظر بیک و حاجی بیک سرچشمه می‌گیرد. این کوهها در فاصله تقریبی ۵۷ کیلومتری خی واقع‌اند. شاخه‌های اولیه این رودخانه در روستای بدلان بنام رودخانه بدلان وارد الند می‌گردد. این شاخه (بدلان) از کوه اورین بزرگ کهبلندترین قله حوزه آبریز رود الند می باشد و ۳۶۲۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد سرچشمه می‌گیرد. کوه اورین در ۳۴ کیلومتری غرب خوی قرار دارد. آب حاصل از ذوب برف‌های این کوه وارد رودخانه بدلان شده و از طریق آن به رودخانه الند می‌ریزند. پس از الحاق شاخه بدلان، رودخانه قوسی به سوی شمال تغییر جهت داده و در پسک پایین واقع در باختر خنی وارد جلگه خوی می‌شود. طول رودخانه الند تا این نقطه ۷۰ کیلومتر و حوزه آبریز ۷۱۲ کیلومتر مربع است و در مواقع پرآبی و سیلابی در پایین روستای بیزنده وارد رودخانه قطور می‌گردد.

رودخانه آق چای:

این رودخانه از کوه‌های مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته و در ابتدا دو شاخه بوده یکی شاخه شیخ سلو که از کوههای شیخ «سلووناور» در ارتفاع ۲۷۶۹ متری سرچشمه گرفته و در محل پایین روستای کردکندی چالدران شاخه قره دره را که از ارتفاعات حاجی بیک، یگماله، خان و صدر چشمه می‌گیرد دریافت و با نام آق‌چای در کنار روستاهای زاویه و قینر و دریافت شاخه قینر وارد دره عمیق که اطراف آن را کوههای صخره‌ای احاطه‌ای کرده است می‌گردد. حوزه آبریز این رودخانه ۱۳۳۱ کیلومتر مربع است و پس از گذشتن از روستای قورول و قره‌ضیاء‌الدین و حاجیلار و زنگلان و پس از عبور از پل جاده ترانزیتی محور سه راه ایواوغلی به بازرگان در محل روستای حسینی آباد در پایین روستای مراکان به رودخانه قطور منتهی می‌گردد. این رودخانه در مسیر خود دشت قره‌ضیا‌ءالدین و مزارع اطراف فوق‌الذکر را آبیاری و در ماقع پر‌آبی همراه با رودخانه قطور به ارس می‌پیوندد.

رودخانه زیلبرچای:

این رودخانه از کوههای میشو داغ و کوههای پیام و زنوز سرچشمه گرفته و از شرق به غرب جریان داشته (در محل به قزل چای نیز معروف است) و در داخل منطقه حفاظت شده مراکان در محل مظفرآباد به رودخانه قطور می‌پیوندد. آب این رودخانه بعلت آغشته به گل و لای و شوری که از زمین‌های شوره‌زار عبور می‌کند قابل مصرف در امر زراعی نمی‌باشد. حوزه آبریز این رودخانه ۲۶۵۰ کیلومتر مربع با دبی کیلومتر مربع با دبی آب ۴۴۱/ ۱۵ میلیون متر مکعب می‌باشد

حیات وحش :

پستانداران:

شهرستان خوی دارای اکوسیستم نادر و وضعیت توپوگرافیک و کلیماتولوژی خاص خود است که موجب پیدایش شرایط زیستگاهی متنوع گردیده است. پستانداران گوناگونی در این شهرستان زیست می‌کنند که از گونه‌های به نسبت فراوان کل و بز و قوچ و میش و شغال، گراز، گرگ و روباه، خرگوش، پلنگ، سیاه گوش، تشی، راسو، و انواع جوندگان نظیر موش دوپا و سنجاب زمینی و … در این شهرستان زیست می‌نمایند.

پرندگان:

پرندگان شهرستان خوی اکثراً خشکزی بوده و جهت آن نسبت به گونه‌های آبزی و کنار آبزی فراوان است. از پرندگان شهرستان خوی می‌توان به:

پرندگان شکاری نظیر: عقاب طلایی، لیل، دلیجه سنقر، عقاب دشتی، سارگپه، بحری، شاهین، کوکو، بالابان و از لاشخورها دال و کرکس و از سایر پرندگان کبک دری، کبک معمونلی، کبک چیل، تیهو، درنا، درنای کوچک، پری شاهرخ، زنبور خور، سبز قبا، انواع چکاوک ، انواع زردپر، باقرقره (کوکر شکم سیاه) و انواع چلچله و سهره را نام برد.

آبزیان:

شهرستان خوی با داشتن دو رودخانه قطور و اق چای و ارتباط با رودخانه مرزی ارس منطقه‌ای با ارزش برای زیست آبزیان از جمله ماهیها است. ماهی علاوه بر تأمین پروتئین جایگاه ممتاری به خود اختصاص می‌دهد. از طرفی اهمیت ماهی‌ها در چرخه حیات و نقشش در اکوسیستم‌های آبی و زنجیره غذایی مهم انکاناپذیر است. همچنین ماهیگیری از ورزشهای مفرح و لذت بخش و پرطرفدار است که در کنار آن استفاده از هوای سالم و مناظر زیبای طبیعی میسر بوده و باعث آسایش فکری و روحی می‌شود. ماهیان شناسایی شده در سطح شهرستان که بطور طبیعی زیست می‌نمایند ذیلاً اسامی آنها ارائه می‌گردد.

ماهی کولی، ماهی خیاطه، سس ماهی، سس ماهی بزرگ سر، زردپر، سیاه ماهی ، ماهی زیرنقره‌ای، کپور معمولی، از سایر آبزیان، مارآبی، سمندر و لاک‌پشت آبزی و خرچنگ و …

خزندگان و دوزیستان:

خزندگان و دوزیستان مانند سایر جانوران جایگاه خاص خود را در اکوسیستم و زنجیره غذایی دارا می‌باشند. دوزیستان به عنوان طعمه و غذای جانورانی چون مارها هستند و خود نیز با تغذیه از حشرات در کنترل آنها نقش دارند. خزندگان نقش مهمی را در زنجیره غذایی به عهده دارند و طعمه گوشتخوارانی نظیر پرندگان شکاری راسو و غیره هستند و از طرفی خود با تغذیه از حشرات، نرم‌تنان و پستانداران کوچک در کنترل جمعیت آنها دخیل بوده و از این طریق خدمت مهمی به کشاورزی می‌نمایند. گاهی خزندگان در مهار کردن بیماریهایی که توسط حشرات ناقل ایجاد می‌گردند مفید واقع شده و به انسان کمک می‌نمایند.

از انواع خزندگان و دوزیستان این شهرستان می‌توان به:

وزغ سبز معمولی، انواع قورباغه‌ها،‌ لاک‌پشت،‌انواع مارمولک ها و گرزه مار، مارجعفری‌، مار تکابی، افعی ، زنجانی، مار آتش، مار سیاه کوجه اشاره نمود.

معرفی گونه‌های در حال انقراض در شهرستان خوی :

در شهرستان خوی از پستاندارانی که در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار گرفته باشد وجود ندارد ولی از پرندگان در معرض خطر انقراض می توان به عقاب طلایی، شاهین، بحری، بالابان، عقاب شاهی و کبک دری اشاره نمود.

معرفی گونه‌های جانوری خاص منطقه شهرستان خوی:

از گونه‌های خاص جانوری منطقه پلنگ، قوچ و میش ارمنی خالص و کل و بز می‌باشد که در سایر شهرستانها به ندرت مشاهده می شود که بوخور در منطقه حفاظت شده مراکان زیست می‌نماید و در سایر مناطق بدلایلی که فوقاً اشاره شد در سایر مناطق بصورت ناباورانه تهی شده‌اند.درنا، درنای کوچک، پری شاهرخ، انواع پرندگان پا سری فرم و … را می‌توان نام برد

قنوات شهرستان خوی :

در منطقه شهرستان خوی ۷۵ رشته قنات به ثبت رسیده بود که بعلت بهره‌برداری از آبهای زیرزمینی افزون در مقدار مجاز، موجب گردیده که تعداد آنها کاهش یابد و در سال آبی ۱۳۷۸-۱۳۷۹ تعداد ۷ رشته قنات با دبی آب ۴۵۷/۰ میلیون متر مکعب مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

چاههای شهرستان خوی:

تعداد چاهای عمیق کشاورزی منطقه ۹۲۶ حلقه، چاههای نیمه عمیق ۶۰۸ حلقه، چاه صنعتی ۹۹ حلقه، چاه صنعتی نیمه عمیق ۴۲ حلقه، تعداد چاه‌های عمیق شرب شهری و روستایی ۸۰ حلقه و تعداد چاه‌های نیمه‌عمیق در شرب شهری و روستایی ۳ حلقه بوده است از چاه‌های کشاورزی در هر سال ۳۷۴/۳۴۰ میلیون متر مکعب.

از چاههای آب مشروب ۰۵۷/۲۵ میلیون مترمکعب و از چاههای صنعتی ۲۷۱/۱۲ میلیون متر مکعب تخلیه می‌گردید ولی بر اساس آمار سال ۱۱۴۲ حلقه چاه عمیق و ۵۵۸ حلقه به ترتیب ۶۸۹/۴۰۰ و ۴۹۹/۳۴ میلیون مترمکعب و مجموعاً ۱۸۸/۴۳۵ میلیون مترمکعب تخلیه سالانه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

بعلت عدم امکان کنترل تجهیزات موتور پمپ در موقع نصب آنها به نظر می‌رسد که میزان بهره‌برداری از چاه‌های مختلف منطقه ۳۰ تا ۴۰ درصد افزون بر مقدار دبی مجاز قید شده در پروانه‌های بهر‌برداری می‌باشد و با افزایش بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در سالهای اخیر و عدم توان در میزان تخلیه و تغذبه آب زیرزمینی و بیلان منفی ایجاد شده سطح آب زیرزمینی و سفره بشدت پایین آمده و این افت در ۱۰ سال اخیر مخصوصاً در بخش‌های غریب دشت محسوس بوده و بر این اساس و اقدامات این امور و امر مطالعات سازمان جهت جلوگیری از تداوم این افت از سال ۱۳۷۲ منطقه فوق از طرف وزارت نیرو تا سال ۱۳۸۰ ممنوعه اعلام گردیده است.

چشمه‌های شهرستان خوی:

چشمه‌های متعددی در دره‌ها و دشت خوی در ارتباط با آبهای زیرزمینی موجود بوده که تعداد چشمه‌های آماربرداری شده ۱۳ دهنه بوده ولی در سال آبی ۱۳۷۸-۱۳۷۹ تعداد ۷ دهنه آمار برداری شده و دبی سالانه ۷۷/۳ میلیون متر مکعب می‌باشد و چشمه‌های متعدد در اکثر دره‌های مناطق جاری است که سرشاخه‌های رودخانه‌های الند و قطورچای و شاخه‌های فرعی این رودخانه از این چشمه‌ها شکل می‌گیرد و به طرف دشت خوی جاری هستند.

چشمه‌های آب معدنی خوی:

چشمه معدنی قره‌شعبان در ۶ کیلومتری جاده خوی- تبریز.

چشمه معدنی نطرئی در دهکده‌ای به همین نام در شمال‌غربی خوی.

چشمه معدنی ویشلق در شمال‌غربی خوی

چشمه معدنی ایواوغلی در دهکده‌ای به همین نام در شمال‌غربی خوی

چشمه معدنی شوربلاغ بیلوار در جنوب دهکده بیلوار در شمال غربی خوی

چشمه معدنی زارعان در شمال غربی بیلوار و غرب دهکده زارعان

چشمه معدنی دسته دره در شمال‌غربی خوی

چشمه معدنی کلوانس در شمال غربی خوی

چشمه معدنی شگفتی در شمال‌غربی خوی دامنه جنوبی کوههای آق بلاغ

آبگرم قارنجه در شمال غربی خوی در دهکده قارنجه

چشمه معدنی آبگرم خان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی خوی (دره قطور).

چشمه معدنی رازی در جنوب غربی خوی در دهکده‌ای به همین نام.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *