درباره شهرآبی‌بیگلو

درباره شهرآبی‌بیگلو

آبی‌بیگلوشهری است در بخش ویلکیج شهرستان نمین استان اردبیل ایران. این شهر مرکز بخش ویلکیجِ است.

محتویات [نهفتن]
۱ موقعیت
۲ مردمشناسی
۳ طبیعت
۴ پیشینه تاریخی
۵ منابع
۶ پیوند به بیرون
موقعیت
این شهر در ۲۰ کیلومتری اردبیل واقع شده‌است و از لحاظ موقعیت می‌توان گفت بین سه ضلع مثلث شهری اردبیل، نمین وآستارا قرار دارد. جنگل فندق‌لو در حاشیه غربی این شهر قرار گرفته که برای گردشگران محیط جذابی است. در یک کیلومتری این شهر یکی از انشعابات رودخانه آجی چای وجود دارد که رودخانه‌ای فصلی می‌باشد.

آبی‌بیگلو از شمال به روستاهای مهدی پستی و دورجین و دگرماندرق و سعیدآباد مشرف گشته و از طرف جنوب شرقی به روستای محمودآباد و از جنوب غربی به روستای آغبلاق مصطفی خان متصل شده و از مشرق به روستای آلادیزگه و در امتداد آن به جنگل فندق لو مشرف می‌گردد، همچنین این شهر از مغرب نیز به قریه تازه کند لقمان آباد منتهی می‌شود. آبی بیگلو در سال ۱۳۷۷ خورشیدی از روستا به شهر ارتقاء یافت.

مردمشناسی
زبان شهروندان آبی بیگلو ترکی است و به دین اسلام گرایش داشته و شیعه می‌باشند.

طبق سرشماری نفوس مسکن در سال ۱۳۸۵، این شهر ۱۰۹۰ خانوار دارد و جمعیت آن ۹۸۹۴ نفر می‌باشد که ۴۵۸۷ نفر آن مرد و ۲۶۵۵ نفر آن زن می‌باشند و ۳۸۳۸ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند.

طبیعت
آب و هوای آبی بیگلو سرد مرطوب بوده و بدلیل نزدیکی به جنگل حیران اغلب پوشیده از مه غلیظ می‌باشد که در اصطلاح محلی به آن “شِه”می گویند. هوای اواخر بهار و اوایل تابستان بسیار دلنشین بوده و جنگل تفریحی آن مملو از مسافرانی از تمامی نقاط استان اردبیل است. در زمستان معمولاً بارش برف نسبت به مرکز استان در این ناحیه زیاد اتفاق می‌افتد.

بدلیل اینکه شهر آبی بیگلو در سطح همواری واقع شده و نیز اکثر مردم آن در حرفه‌های مختلف ساختمان و معماری مشغول بوده و همچنین ساخت و ساز در شهر گسترش یافته، با این تفاسیر و با توجه به پتانسیل منطقه، آینده با شکوهی برای اهالی آبی بیگلو پیش بینی شده و روز به روز شهر آبی بیگلو در حال پیشرفت و ترقی است.

پیشینه تاریخی
بر اساس نظرات مختلف تاریخ اولیه پیدایش این منطقه را حدوداً به۸۰۰سال پیش عنوان می‌کنند که در ابتدا بروی تپه‌ای مرتفع (البته در آن زمان) به دلیل مشرف بودن بر منطقه اطراف شکل گرفته‌است.

در کتاب تاریخ اردبیل و دانشمندان آمده‌است: ” طبق سندهای قدیمی ۷۰۰ سال پیش، چند نفر از اهالی آبی بیگلو کوچ کرده و آن ده(آلادیزگه)را آباد نموده‌اند و این ده در ۲۲ کیلومتری خاور اردبیل واقع شده “۱و در نزدیکی شهر آبی بیگلو قرار دارد. مطلب فوق این مسئله را به اثبات می‌رساند که آبی بیگلو بیش از ۷ قرن قدمت داشته‌است و اهالی آن بانیان دیگر آبادیها بوده‌اند.

این شهر فاصله‌ای حدوداً یک کیلومتری با دو رودخانه مهم قره سو و سقزچی که در دو جهت مخالف روستا واقع شده، قرار دارند. همچنین آبی بیگلو فاصله‌ای در حدود ۲ کیلومتر با جنگل فندق لو که یکی از طبیعت‌های بسیار زیبا و بکر استان اردبیل بلکه ایران است، دارا می‌باشد که در گذشته، زندگی اولیه روستائیان از طریق همین جنگل و رودخانه و کشاورزی تأمین می‌شده‌است. عمده مردم روستا در قدیم به کشاورزی و دامداری مشغول بوده‌اند. ولی رفته رفته چهره روستا به شهر تبدیل شده و در حال حاضر دارای بخشداری و شهرداری و چندین اداره مختلف می‌باشد.

شهرآبی بیگلو از سه محله اصلی بنام “اودولوی” ، “خانلاری” و “پریم جوجه” تشکیل شده که محله خانلاری حدوداً ۳ برابر محله اودولوی و پریم جوجه وسعت و جمعیت دارد. در حال حاضر عمده مردم آن به شغل‌هایی مانند سنگ کاری نمای ساختمانها و آرماتوربندی، جوشکاری و سایر مشاغل ساختمانی و عده‌ای نیز در اداره جات مختلف استان شاغل هستند.این شهر دارای سه مسجد میباشد .مسجد جامع در محله اودولوی ، مسجد امام خمینی (ره)در محله خانلاری و مسجد ولیعصر (عج)در محله پریم جوجه واقع میباشد .همچنین این شهر دارای یک حسینیه بانوان میباشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *