آسمان‌آباد شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شیروان و چرداولقرار دارد

آسمان‌آباد از شمال به دهستان گواور از توابع شهرستان گیلان غرب، از غرب به دهستان چله از توابع شهرستان گیلان غرب از جنوب به شهرستان ایوان غرب و از شرق به بخش چرداول شهرستان شیروان چرداول محدود می‌باشد.

فاصله شهر آسمان‌آباد تا سرابله ۱۵ کیلومتر است.

گویش مردم منطقه کردی کلهری (کرماشانی) و مذهب ایشان شیعه جعفری می‌باشد. مردم آسمان آباد از لحاظ قومی یکی از تیره‌های ایل خزل به نام قُلیوند می‌باشند

از آثار باستانی منطقه می‌توان شهر و قلعه گم‌گم واقع در کوه بانکول[۳]. که متعلق به شهر باستانی’مهرگان قذق’ می‌باشد و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا را نام برد.
قبرستان تاریخی کل کل در۴ کیلومتری شمال شهر آسمان آباد واقع شده‌است.[۴]

از آثار ملی ثبت شده این منطقه می‌توان به تپه کل کل ۱، تپه کل کل ۲و تپه چغا گلان ۱ اشاره کرد

چرویر واقع در ۲ کیلوتری جنوب غرب شهر آسمان آباد یکی از جاههای زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد که از حیث دارا بودن طبیعتی بکر جنگلی با درختهای انبوه و سر بهم پوشیده با چشمه‌های جوشان در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار پذیرای دوستداران طبیعت می‌باشد.

دراوهر واقع در ۲ کیلوتری جنوب شهر آسمان آباد یکی از دره‌های زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد که از حیث دارا بودن طبیعتی بکر جنگلی با درختهای سر بهم پوشیده در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار پذیرای دوستداران طبیعت می‌باشد. از دیگر جاههای دیدنی منطقه می‌توان به پشته ، دره گرمه و… اشاره کرد.
امامزاده میر حمزه مکان زیارتی این منطقه می‌باشد، که در همه روزهای هفته بالاخص روز چهارشنبه پذیرای زائران می‌باشد.

آسمان آباد یکی از چهار تیره خزل (قلی وند)است.

موقعیت:

آسمان آباد در شمال ایلام واقع است.

گویش مردم منطقه کردی کلهری است.

فاصله شهر آسمان‌آباد تا ایلام50 کیلومتر است.

آب و هوا:

آب و هوای منطقه معتدل کوهستانی می‌باشد و متوسط بارش باران در سالهای پر باران ۶۰۰ میلی متر می‌باشد.ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا۱۲۰۰ متر است.

کوههای آسمان آباد:

کوههای بانکول و کتفیفگ از جنوب قلاجه و پیوان از شمال و شمال غرب   احاطه کرده‌اند.
سابقه تاریخی:

از آثار باستانی منطقه می‌توان شهر و قلعه گم‌گم واقع در کوه بانکول. که متعلق به شهر باستانی’ مهرگان قذق’ می‌باشد و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا را نام برد.
قبرستان تاریخی کل کل در۴ کیلومتری شمال شهر آسمان آباد واقع شده‌است.
از آثار ملی ثبت شده این منطقه می‌توان به تپه کل کل ۱، تپه کل کل ۲و تپه چغا گلان ۱ اشاره کرد.

جمعیت:

جمعیت “آسمان آباد با توابع، بالای 30 هزار نفر است.

سیاحتی:

کل منطقه آسمان آباد سیاحتی است.پشته ، دره گرمه، گم گم ،کینی حفی ،پویان،دم دریژ،گاکینیچرویر و دراوهر و ….. جاههای زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد.

اماکن زیارتی

امامزاده میر حمزه این امامزاده در بالای تپه ای در قسمت جنوبی شهر واقع شده است.

مردم این منطقه اعتقاد زیادی به این مکان مقدس دارند.به نقل قول از بزرگان قبل از مقبره درختی وجود داشته که محل استراحت این امام زاده بوده است.

صید نظری علیا

روستای صیدنظری علیا در استان ایلام و شهرستان شیروان چرداول واقع شده است و شما در این وبلاک اطلاعاتی به شرح زیر را مشاهده خواهید نمود:

*موقعیت جغرافیایی

*اقلیم

*وضعیت اقتصادی

*ریخت شناسی روستایی

*وضعیت امکانات روستایی

*ساختار جمعیتی سواد وفرهنگ

*توصیف محیط

*آمار

*منابع

۱-موقعیت جغرافیایی

این روستا از توابع شهر اسمان اباد است و فاصله ای تقریبی این روستا تا شهرهای مجاور اسمان اباد و سرابله تقریبا به ترتیب۲و۱۷ کیلومتر می باشد.و فاصله ان از راه ارتباطی چهارمله کمتر از۱۶ کیلومتر است این روستا به علت مرزی بودن فاصله ای کمی تا شهرستان های استان کرمانشاه ازجمله اسلام اباد و گیلانغرب دارد. عرض جغرافیایی این روستا برابر با ۳۳درجه و۵۲ دقیقه و ۱۸ثانیه و طول جغرافیایی۴۶درجه و ۲۵دقیقه و۴۶ ثانیه است این روستا در ارتفاع۱۲۲۷ متری از سطح دریا قرار دارد.

۲-اقلیم

اب و هوای این منطقه معتدل و تا حدودی سرد سیر بوده است  همچنین این منطقه دارای ۴ فصل متمایز بوده که در ادامه به شرح یکی یکی انها می پردازیم : فصل بهار این منطقه از لحاظ اب و هوایی مطبوع و ملایم و بارش های بهاری در این منطقه رگباری وسریع بو ده  است وبارش ان تنها منوط به ماهای فروردین واردیبهشت  که از لحاظ بارش ان در مقابل فصول دیگر بعداز زمستان و پاییز در رتبه ای سوم می باشد و همچنین طبیعت خود را در فصل بهار به شکل منحصربفردی نشان می دهد. فصل تابستان در این منطقه بسیار گرم است بخصوص دو ماه اول این فصل که دما را را به اوج خود می رساند، بارش در این  فصل نزدیک به صفر است و در بعضی  مواقع که توده هوای جنب حارهای(CT) آ‌‌ز منطقه خارج می شود می توان انتظار بارش ها پراکند راداشته باشیم.در فصل برگ ریز توده هوای جنب حاره ای جای خودر را به توده هوای مدیترانه می دهد و شرایط را برای ریزش باران مهیا می کند و بیشتر بارشها مربوط به دو ماه اخر ان (ابان و اذر) است بارش های این فصل بعد از زمستان در رتبه بعدی قرار دارد همچنین این فصل دارای اب و هوای مطبوع و دل انگیز  است. فصل زمستان در این منطقه سردی و برودت خود را به حد اعلا می رسد روز های یخبندان در این منطقه کمترازیک ماه است.بارش سالانه این منطقه بیشتر از۶۴۱میلیمتراست.

۳-وضعیت اقتصادی

در این روستا وضعیت اقتصادی متکی بر مشاغلی چون کشاورزی و دامداری بو ده است و مشاغلی خدماتی در ان به ندرت پیدا می شود در این روستا شغل دامداری از شکل سنتی ان به مرور زمان فاصله گرفته و کم کم به شکل مدرن  ان رو اورده  و درنتیجه گوسفند و بز دراین منطقه کم شده و در عوض گاو رو به افزایش نهاده است و همچنین بیشتر مردم دامدار این منطقه در کنار زندگی دامداری به کشاورزی سنتی می پردازند(عکس).کار کشاورز ی به عنوان شغل غالب مردم روستا محسوب می شود و محصولات ابی و دیمی این روستا عبارت از گندم- جو -نخود- عدس-یونجه -ذرت و… می باشد و به علت بارندگی خوب این منطقه کشت دیمی به خوبی به بار می نشیند. شغل های خدماتی در این روستا کمتر از۱۰درصدبوده و بیشترین انهادربخش  انتظامی واموزشی بوده است.

ازلحاظ محیطی این روستا در میان دوکوه بلند(قلاجه وکتی فک ) و در مسیر سیلابهای گذشته قرار دارد و تنها راه نفوذ در این کوه ها از تنگه های باریک و پر پیچ وخم کوهستانی است کوهای بلند این منطقه از جمله قلاجه با ارتفاع  ۲۰۵۰و کوه کتی فک با ارتفاع نزدیک به ۱۷۲۵متر ازکو ههای مهم این منطقه به شمار می ایند این کوهها با پوشش های درختی و گیاهی غنی شده است پوشش درختی غالب این منطقه درخت بلوط است . و درختانی مانند زالزالک-پسته وحشی-بنه-و نوعی درخت بی بر ازنوع سپیدار از درختان دیگر این منطقه است گیاهان این منطقه دارای تنوع و گوناگونی بسیاری هستند و زیبایی ان مخصوصا درفصل بهار به اوج خودش می رسد.

دراوهر واقع در ۲ کیلوتری جنوب شهر آسمان آباد یکی از دره‌های زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد که از حیث دارا بودن طبیعتی بکر جنگلی با درختهای سر بهم پوشیده در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار پذیرای دوستداران طبیعت می‌باشد. از دیگر جاهای دیدنی منطقه می‌توان به پشته، دره گرمه و… اشاره کرد.