درباره ی شهر ابریشم

اَبریشَم یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان فلاورجان قرار دارد.جمعیت آن در شال ۱۳۸۳ برابر با ۱۴,۸۸۸ نفر برآورد شده و در سال ۱۳۸۶ در حدود ۲۰ هزار نفر.
این شهر از شمال به شهر اصفهان ، از جنوب به شهر بهاران و کلیشاد و از شرق به شهر اصفهان و از غرب به اتوبان ذوب آهن و رودخانه زاینده رود محدود می‌باشد.
شهر ابریشم در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۷۵ از ادغام روستاهای یزدآباد، حسن‌آباد و باغ ابریشم از توابع بخش مرکزی شهرستان فلاورجان تأسیس شد. شهردار آن نیز از آغاز تا سال ۷۸ قدرت‌الله قاسمی، از ۷۸ تا ۸۲ حسین پناهی بوده و از ۸۲ تا کنون مهدی نصیری است.

در روزگار تیمور میرزا روستای باغ ابریشم، باغ بزرگی بوده‌است. این شهر دارای یک پاسگاه انتظامی به آدرس ابریشم – باغ ابریشم – جنب زمین های شهرک نور – کلانتری ۱۶ انتظامی فلاورجان .
اهالی این شهر خواستار این هستند هر چه زودتر به شهر اصفهان بپیوندند .

صنایع
کارخانجات سیمان اصفهان، کارخانه داراکار (تولیدکننده شیلنگ های آب و لوله‌های پولیکا) و ده‌ها واحد صنعتی کوچک و متوسط دیگر.

 

ابریشم

نگاهی گذرا به شهر ابریشم

شهر ابریشم با جمعیتی بالغ بر ۲۲۰۰۰ نفر در جنوب غربی کلان شهر اصفهان واقع شده است و مختصات جغرایایی آن در طول ۳۲ درجه و ۳۲ دقیقه شمالی و عرض ۵۱ درجه و ۳۰ دقیقه شرقی می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۱۰ متر می باشد . شیب زمین به تبعیت از ارتفاعات اطراف شهر از شمال به جنوب و از سمت شرق به غرب می باشد که متوسط این شیب در محدوده شهر ۵ درصد می باشد شه ابریشم شمالا محدود است به شهر اصفهان و جنوبا به گردنه آبنیل شرقا به شهر اصفهان و اراضی پادگان آمادگاه عمومی و غربا به رودخانه زاینده رود ، دارای آب و هوایی با تابستان های معتدل و زمستان های سرد است و شغل بیشتر مردم شهر کشاورزی می باشد و عمده محصولات کشاورزی آن گندم،برنج ،صیفی جات و سبزیجات است.

از سوابق تاریخی شهر ابریشم اطلاعات موثقی که دارای ماخذ مستند باشد در دسترس نیست لیکن شهر ابریشم از سه محله یزد آباد و حسن آباد و باغ ابریشم تشکیل گردیده که این سه محله در ابتدا هر کدام در حد یک قلعه بوده اند که بعدها با افزایش جمعی ساکنین در خارج از قلعه شروع به ساخت و ساز نموده اند البته در باغ ابریشم از ابتدا یک بالاخانه نیز وجود داشته که جمعی از بزرگان را در خود جای می داده است وجه تسمیه شهر ابریشم نیز از محله باغ ابریشم می باشد که در گذشته نه چندان دور به شکل پرورش کرم ابریشم و تولید ابریشم اشتغال داشته اند.

مهمترین ارتفاعات اطراف شهر عبارتند از ۱- کوه شغالو با ارتفاع ۱۹۵۷ متر در سمت جنوب غربی شهر ۲- ایرانکوه با ارتفاع ۲۴۲۲ متر در سمت جنوب شهر ۳- کوه خرمی با ارتفاع ۱۷۸۹ مترو کوه دره خان با ارتفاع ۱۹۲۸ متر در سمت شرق شهر ۴- کوه تخت با ارتفاع ۱۹۵۴ متر در سمت شمال شرق شهر ابریشم.

لازم به ذکر است که شهر ابریشم با اهداء ۱۴۱  شهید در راه دفاع از انقلاب اسلامی در تاریخ جاودانه خواهد ماند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *