درباره شهرایلخچی

مختصات: شرقی′۵۸°۴۵ شمالی′۵۶°۳۷ (نقشه)

ایلخچی

اطلاعات کلی
کشور ایران
استان آذربایجانشرقی
شهرستان اسکو
بخش ایلخچی
سال شهرشدن ۱۳۴۰ خورشیدی

مردم

 

جمعیت ۱۳٬۸۲۷ نفر
زبان‌ گفتاری ترکی آذربایجانی
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳ کیلومتر مربع
اطلاعات شهری
محصول کشاورزی پیاز
پیش شماره تلفنی ۰۴۱۲
وبگاه شهرداری ایلخچی

 

ایلخچی یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است و دربخش ایلخچی شهرستان اسکو قرار دارد .این شهر همچنین در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب کلان‌شهر تبریز قرار گرفته‌است.

جمعیت این شهر، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۱۳٬۹۲۷ نفر بوده‌است، که از این جهت، شانزدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

پیاز نماد شهر ایلخچی به شمار می رود .

وجه تسمیه

ایلخچی مرکب از کلمهٔ ایلخی و پسوند چی می‌باشد. ایلخی. (ترکی، اِ) رمه و گلهٔ اسبان. (غیاث) (آنندراج) (ناظم الاطباء). چارپایانی که آنها را در صحرا برای چرا رها کنند. رمهٔ اسب. (فرهنگ فارسی معین). فسیله. سیله. یلخی. دستهٔ اسبان آزاد در مراتع. (یادداشت بخط مؤلف). و چی در ترکی پسوند نسبت شغلی است و دارنده و متصدی معنی می‌دهد. در نتیجه ایلخچی یعنی جایی که شغل مردم آن نگهداری وپرورش اسب باشد. البته اینکار درگذشته صورت می‌گرفت و تعداد افرادی که الان به پرورش ونگهداری اسب مبادرت می‌ورزند کم بوده ولی در سالهای اخیر با گذشت قرنها پرورش اسب در این شهر دوباره رونق یافته‌است.

دانشگاه‌ها و مراکز علمی

عمده ترین مرکز آموزشی و علمی این شهر دانشگاه آزاد اسلامی با حدود ۲۰۰۰ نفر فارغ التحصیل و حدود ۲۰۰۰ نفر شاغل به تحصیل می‌باشد. همچنین دانشگاه پیام نور این شهر نیز با ظرفیت ۵۰۰ نفر شاغل به تحصیل و ۲۰۰ نفر فارغ التحصیل دومین مرکزآموزشی تحصیلات عالی در این شهر است،

محصولات

یکی از محصولات کشاورزی این شهر پیاز است. پیاز ایلخچی در همه جای ایران مشهور است. همچنین محصولاتی مانند: گندم، جو، بادام، پسته، علوفه یونجه و سبزیجات و حبوبات و کنزاله (کلزا)و زعفران و زیره… ازمحصولات کشاورزی این شهر است. در طی بیست سال اخیر کاشت محصول پسته در این شهر رواج چشمگیری داشته‌است و رقم جدیدی از ارقام پسته (پسته کمالی) توسط پسته کاری از این شهر اصلاح و تکثیر گردیده‌است.

امامزاده میر نبی موسوی

جاذبه های گردشگری

اوزاخ‌پیر
زیارتگاه و مرقد مطهرامامزاده سید نبی موسوی یکی از نوادگان امام هشتم است و دومی منسوب است که در آن معجزه دیده شده‌است. مردم در مناسبت‌های مختلف آن جا جمع شده و خیرات می‌دهند و شمع روشن می‌کنند. جشن میلاد حضرت علی (ع) همه ساله در اوزاخ پیر برگزار می‌شود که مهمانان زیادی از تبریز و شهرهای اطراف برای شرکت در این مراسم به ایلخچی می‌آیند و از تمام مهمانان به نحو زیبایی پذیرایی می‌شود.

مجموعه باغات یال ایلخچی
گلمیش خاتون
گل‌مشک خاتونیل گلمیش‌ننه، قبر زنی است که در نزدیکی روستای بیگلو در وسط دهانه دو دره زیبا واقع شده است که اهالی ایلخچی ارادت خاصی دارند و تفرجگاه اهالی در روزهای مختلف سال مانند روز ۱۳ بدر است ولی در سال‌های اخیر از رونق آن کاسته شده است.

پیرآباد
عمارت پیرآباد با نمایی زیبا و دست‌نخورده از خشت و سقف چوبی تشکیل شده و از آثار باقی‌مانده از دوره‌ی قاجار است. عمارت پیرآباد از دیرباز مکانی برای تجمع و گردهمایی مردم بوده است و اهالی ایلخچی و روستاهای اطراف در اعیاد، مراسم و آیین‌های محلی در آنجا گرد هم می‌آیند. این بنا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین خانه‌های خشتی تاریخی شهر ایلخچی می باشد و از زمانهای گذشته، زندگی در عمارت پیرآباد جریان داشته است.

این خانه پس از مدتی به الله‌قلی‌خان که یکی از معتمدان شهر بود، بخشیده شد. چهار درخت قدیمی این خانه حدود ۱۲۵ سال پیش از روسیه به عمارت پیرآباد آورده شدند و اتاقی کنار مطبخ بعدها توسط الله‌قلی‌خان به مجموعه عمارت افزوده شد. عمارت پیرآباد از دو قسمت حوض‌خانه و بخش مسکونی تشکیل شده است. حوض‌خانه‌ی آن علاوه بر حوض، سه فضای نشیمن در اطراف دارد. بخش مسکونی بنا شامل یک انباری، آشپزخانه و دالان ورودی در طبقه همکف و یک اتاق نشیمن و پیش ورودی آن نیز در طبقه‌ی اول است.

قنات آب موجود در عمارت پیرآباد از دیگر بخش‌های این بناست. حوض سنگی هشت‌ضلعی این عمارت بسیار زیبا و دارای آب همیشه روانی است که از قنات باغ منشعب می‌شود. عمارت پیرآباد ایلخچی شهرستان اسکو در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

پارک ملت
پارک ملت یکی از جاهای دیدنی و محل استراحت افراد مسن و تفریح بازیهای کودکان و محل نمایشگاه می‌باشد و صبح‌ها محل ورزش و نرمش دوستداران طبیعت است.

نمایی از شهر ویلا(تفرجگاه یال) در اوایل شب
تفرجگاه یال (شهرویلا)
باغات یال نیز یکی از تفرجگاههای زیبا که در ارتفاعات بالای شهر ایلخچی قرار دارد در بهار قدم زدن در کنار شکوفه‌های بادام باغات یال دل انگیز و روحبخش می‌باشد. اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه موقعی است که در یال همه درختان لباس عروس به تن کرده‌اند و همه جا با گلهای درختان بادام سفید پوش شده‌است در میان درختان بادام درختان دیگری نیز از جمله سنجد، گردو، انگور، زردآلو و آلوچه و غیره در میان آنها وجود دارد و رایحه خوش گلهای بهاری از هر طرف به مشام می‌رسد گویی انسان در بهشت قدم بر می‌دارد. علیرعم ممنوع بودن واگذاری قطعات یال به افراد غیر بومی متاسفانه امروزه اهالی قطعات مختلفی را به صورت وکالتی به شهروندان شهرهای اطراف (مخصوصا تبریز و اسکو)واگذار و آنها این قطعات را به ویلا تبدیل نموده‌اند و ساخت و ساز در این اراضی هر روز رو به گسترش است. اراضی یال توسط شرکت یال به صورت مجانی و تنها با در یافت هزینه کارشناسی و غیره بین اهالی بومی تقسیم وتوسط دو حلقه چاه عمیق آبیاری و حفاظت می‌شود. از حیات وحش یال می توان به کبک، شاهین، سینه سرخ، خرگوش، روباه، شغال، سنجاب، آهو و …. اشاره کرد. متاسفانه در فصولی از سال شکارچیان به شکار این حیوانات می‏ پردازند.

مراسمات ملی و مذهبی

عید قربان شهر ایلخچی در کل استان معروف است که در مدارک خاص ذکر شده است .
بعد از عید قربان و ایل قربانی ایلخچی به عید سعید غدیرخم میرسیم که جشنهای با شکوهی در این روز برگزار میشود . از جشنهای مذهبی که در این شهر برگزار میشود میتوان به جشن بزرگ ولایت و جشن های شعبانیه که سرتاسر شهر غرق شادی میشود میلاد امام علی (ع) نیز در این شهر با شکوه تر برگزار میشود …
مراسم ویژه ایام فاطمیه با برپایی نمایشگاههای در نقاطی از شهر – برگزاری مراسم عزاداری شب شام غریبان شهادت امام علی (ع) در کلیه هیئتهای ۱۵ گانه شهر و از همه مهمتر برگزاری ایام سوگواری محرم و صفر در این شهر بسیار با ارزش بوده و در همسایگان شهر نحوه برگزاری بی مانند بوده …

مراسم صبح تاسوعا و عاشورا با هیجان باشکوهی در بین اهالی برگزار میشود – نماز ظهر عاشورا در مسجد جامع این شهر برگزار میشود که با استقبال بی نظیر اهالی مواجه است …

هیئت حسینیه سینه زنان :

هیئت حسینه سینه زنان: سینه زنی در ایلخچی در قالب یک هیئت عزاداری مرسوم به «عرب دسته سی» است .و یکی از قدیمی ترین آداب و رسوم دردهه محرم است و به سال ۱۲۸۰ ه .ش تأسیس شده است .کالبد اصلی این هیئت عزاداری به این صورت است که در ابتدای صف ها علم هایی معرف ( شناسه) دسته عزاداری به آن حمل می شوند و برخی از این علم ها از قدمت تاریخی برخوردارند. تعداد اعضای آن قریب به ۲۵۰ نفر می رسد. لازم الذکر است ابتدای این دسته مربوط به ریش سفیدان، مسن ترها و دسته میانی را جوانان و انتهای دسته را کودکان و خردسالان تشکیل می دهند . نوحه خوانان بومی اند و در میان صف ها و یا در صحن اصلی میدان امام حسین(ع) حضور دارند.

و هر کدام از این افراد هیئت معمولاً مسن ترها شته عربی سیاه و طوسی به سر می بندند و لباس سینه زنان عمدتاً یک پیراهن مشکی که تا سر زانو کشیده می شوند و جلوی آن دریچه ای است که با دکمه باز و بسته می شود و موقع عزادار جلوی دریچه را باز می کنند و سینه می زنند و در روز تاسوعا و عاشورا این هیئت به صورت دو صف طویل ، موازی و روبه روی هم به صورت قامت راست و شانه به شانه کنار همدیگر قرار می گیرند و در حول میدان امام حسین می چرخند و چندین طبل و سنج زن مسئول ریتم بخشیدن و هماهنگ کردن سینه زنان هستند و نوحه و اشعار به صورت ترکی و به ریتم و آهنگ تک ضربی ادا می شوند و این مهمترین شاخصه اصلی سینه زدن در میدان است و در عین حال دو صف موازی در حول میدان امام حسین می چرخند افراد سینه زن پاهایشان را به عرض یک شانه باز می کنند و همزمان دو دستشان را به سینه به صورت تک ضربی می زنند پای چپ را برداشته پای راست را به جای پای چپ می گذارند و این حرکات موزون دار و در عین حال ساده به صورت متوالی به مدت چندین دقیقه به عزاداری مشغول می شوند و بعد از اتمام عزاداری طبق وقت مقررّ سریع میدان را به هیئت عزاداری دیگر می دهند. و اعضای هیئت در جای مخصوص در میدان که برای هر کدام از هیئت ها در نظر گرفته شده می نشیند -(برگرفته از نوشته آقای مدادی )

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *