بخشایشجغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایران

درباره شهربخشایش

درباره شهر بستان‌آباد آذربایجان

درباره-شهربخشایش

بخشایش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان هریس واقع شده‌است.

و در فاصله ۸۰ کیلومتری مرکز استان – تبریز – و ۳۷ کیلومتری شهرستان بستان آباد قرار دارد. جمعیت این شهر، طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ خورشیدی، بالغ بر ۸۰۰۰ نفر می‌باشد که از این جهت، سومین شهر پرجمعیت شهرستان هریس و سی و چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

بخشایش در منطقه جلگه ای بنا شده و دارای آب و هوای کوهستانی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و طولانی است. خاک حاصلخیز بخشایش برای تولید غلات بسیار مساعد است.

این شهر در بین دو رودخانه معروف آذربایجان موسوم به «اوجان چای» و «آجی چای» قرار گرفته است رودخانه اوجان که از ارتفاعات سهند شمالی سرچشمه می گیرد پس از طی مسافتی در نزدیکی این شهر وارد آجی چای می شود و بخشایش را می توان به عنوان محل تلاقی این دو رود معروف شناخت. به علت وجود طبقات نمکی در اراضی مجاور بخشایش آب آجی چای در این منطقه تلخ و غیر قابل استفاده کشاورزی و غیر مناسب برای شرب انسانی است.
زبان:
زبان مردم بخشایش، همانند سایر اهالی شهرستان هریس و استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است که در میان مردم به لهجهٔ محلی بخشایش تکلم می‌شود.
همسایگان بخشایش:
بخشایش از طرف شمال با روستاهای اربطان، سرای، گلدیر از طرف جنوب با تازه کند و اشتلق سفلی و علیا، از سمت غرب با بخش نو و جانقور، شخ رجب، مرکید و از سمت شرق با شهر کلوانق همسایه می باشد.
شعری از آقای محمد نیک پناه در مورد شهر بخشایش:
شهربخشایش که نامش دلنشین و دلرباست
روح انسان را دهد صیقل ز بس که باصفاست
مهربان و پاک طینت ،مردمی مهمان نواز
همزبان و هم دل است ، پیر و جوانش بی ریاست
در عزای سبط احمد غرق در ماتم شوند
بلی اینجا زادگاه عاشقان کربلاست
زادگاه فخر ایران شوری بخشایشی
پایگاه شعر و عرفان ، عالمان حق نماست
بهر مهمان از صداقت بس که جان قربان کنند
خاک پای میهمان چون سرمه روی دیده هاست

ارسال پاسخ