درباره شهردریان

دریان درشهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی

 

قرارداردوعتبار دریان و دریانی

شاید خیلی‌ها اسم دریان را شنیده باشند و یا این اسم برایشان آشنا باشد. نگاهی کوچک به اسم سوپر مارکت‌های دونبش، مغازه‌های عمده‌فروشی بازار، شرکت‌های تجاری، کارخانه‌های مواد غذایی و …، این اسم را در برابر دیدگانشان قرار می‌دهد.

از همه مهمتر محله دریان‌نو به همراه محلات شهرآرا ، پاتریس لومومبو، ستارخان و محلات مجاور این نام را برایشان آشنا کند.

بنیانگذار محله دریان‌نو حاج مهدی ابراهیمی دریانی است. وی اصلیتا از دهکده دریان در استان آذربایجان شرقی بود. وی در تهران آبادگری زیادی کرد و بنیاد محله‌های شهرآرا، دریان‌نو و مناطق پیرامون خیابان ستارخان را گذاشت. دریان‌نو به نام زادگاهش نامیده شده و شهرآرا نام شرکتی بود که او تأسیس کرد.

دریان روستایی در نزدیکی شبستر و در استان آذربایجان شرقی می‌باشد. این روستا دارای ۶۹۱ خانوار و با جمعیت ثابت ۲۲۲۰ نفر و جمعیت شناور ۱۰ هزار نفر می‌باشد که در ۲۵ کیلومتری شبستر مرکز شهرستان می‌باشد. این روستا کوهپایه‌ای و ییلاقی بوده و دارای باغات زیادی است.روستایی در کوهپایه‌های سبز میشو، با مردمانی سخت‌کوش و خلاق باصفا .

نسل اول دریانی‌ها از دهه‌های ۲۰ و ۳۰ به تهران آمدند و توانستند به عنوان نقطه تمرکز اقتصاد و تجارت ایران را به دست بگیرند. دریانی ها دارای اتحاد و همبستگی عجیبی هستند نوعی پدرسالاری کاریزماتیک و خانواده ای گسترده و متحد که انحصار بخشی از اقتصاد را در اختیار دارند.
این قضیه بیشتر از زمان حاج مهدی دریانی شروع شدکه باعث رسیدگی به وضعیت دریانی‌ها شده و برای بیشتر آنها مسکن و فعالیتی فراهم آورد.
در حال حاضر در مجموع تعداد ۴۰۰ سوپر مارکت رسمی در سطح تهران فعالیت می کنند که از این تعداد حدود ۵۰-۴۰ واحد آن توسط دریانی ها اداره می شود.
همچنین صنعت چای از دیگر صنایعی است که در اختیار دریانی‌ها قرار دارد.

دریان شهری است در ۱۰۰ کیلو متری شهر تبریز
این شهر از شمال به کو ه‌های میشو از شرق به شهرستان شبستر از غرب به سلو چای و از جنوب به دهستان خامنه مشرف است
اگراز شهر تبریز به سمت غرب حرکت کنید بعد از صوفیان – شبستر – خامنه شهر دریان است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *