درباره شهررضوان‌شهر (اصفهان)

درباره شهررضوان‌شهر (اصفهان)

رضوان‌شهر شهری است در بخش مرکزی شهرستان تیران و کرون استان اصفهان ایران. این شهر در ابتدای جاده تیران-سامان قرار گرفته و مرکز دهستان رضوانیه‌است. این شهر از به هم پیوستن روستاهای اران، اسفیدواجان و محله پائین به وجود آمده‌است.

 

صنعت سنگ در این منطقه جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از ساکنان آن به حرفه تولید سنگهای تزئینی و ساختمانی اشتغال دارند و شهرک صنعتی تخصصی در این منطقه فعال است.

مختصات جغرافیایی

 

از آن جا که در کتاب‌ها و نقشه‌ها روستاهای این شهر به تفکیک آمده‌اند؛ برای دانستن طول و عرض جغرافیایی این شهر، طول و عرض جغرافیایی دو روستای اران و اسفیدواجان در زیر می‌آید.

اران – طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۵ دقیقه شمالی – عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شرقی

اسفیدواجان – طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۶ دقیقه شمالی – عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شرقی – ارتفاع از سطح دریا ۱۸۸۰ متر

در حقیقت اسفیدواجان دو بخش سفلی علیا دارد که در خود محل به اسفیدواجان سفلی محله پائین و اسفیدواجان علیا محله میان می‌گویند و دلیل این امر این است که قنات هر دو محله یکی است و در گذشته به محله میان، جوی بالا نیز گفته می‌شد و همچنین از نظر ثبتی هر دو محل در یک پلاک ثبتی می‌باشند و همچنین اشتراکات فرهنگی و ریشه خانوادگی میان دو محل غیر قابل انکار می‌باشد علی‌رغم این که محله بالا از نظر جغرافیای با محله اران نزدیک‌تر است(چسبیده است).

 

آثار تاریخی

۱- امامزاده حسین بن عدنان بن موسی بن جعفر (نامی به شازده حسین) – در منطقه‌ی ۲ (اسفیدواجان).

۲- مسجد جامع اران (بنا شده در سال ۱۳۱۷ قمری) – در منطقه‌ی ۳ (اران).

۳- مسجد باقر العلوم (به گفته‌ی اهالی ۲۵۰ سال قدمت دارد.) – در منطقه‌ی ۲ (اسفیدواجان).

۴- مسجد جامع رضوانشهر – در منطقه‌ی ۱ (محله پایین).

۵- مسجد الزهرا – در منطقه‌ی ۳ (اران).

۶- مسجد صاحب الزمان – در منطقه‌ی ۳ (اران) محله‌ی حسرت آباد.

۷- مصلی نماز جمعه.

رضوان شهر

رضوان شهر

رضوان شهر

رضوانشهر بر ایران واقع شده‌است

رضوانشهر
روی نقشه ایران
۳۲.۴۲۲۰° شمالی ۵۱.۰۶۱۴° شرقیمختصات: ۳۲.۴۲۲۰° شمالی ۵۱.۰۶۱۴° شرقی

رضوان‌شهر شهری است در بخش مرکزی شهرستان تیران و کرون استان اصفهان ایران. این شهر در ابتدای جاده تیران-سامان قرار گرفته و مرکز دهستان رضوانیه‌است.

 

این شهر از به هم پیوستن روستای اسفیدواجان (شامل محله میان و محله پائین) و اران به وجود آمده‌است. صنعت سنگ در این منطقه جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از ساکنان آن به حرفه تولید سنگهای تزئینی و ساختمانی اشتغال دارند و شهرک صنعتی تخصصی در این منطقه فعال است.

مختصات جغرافیایی

از آن جا که در کتاب‌ها و نقشه‌ها روستاهای این شهر به تفکیک آمده‌اند؛ برای دانستن طول و عرض جغرافیایی این شهر، طول و عرض جغرافیایی دو روستای اران و اسفیدواجان در زیر می‌آید.

اسفیدواجان – طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۶ دقیقه شمالی – عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شرقی – ارتفاع از سطح دریا ۱۸۸۰ متر[۱]
در حقیقت اسفیدواجان دو بخش سفلی و علیا دارد که در خود محل، به اسفیدواجان سفلی محله پائین و به اسفیدواجان علیا محله میان می‌گویند .

 

و دلیل این امر این است که قنات هر دو محله یکی است و در گذشته به محله میان و قلعه، جوی بالا نیز گفته می‌شد و همچنین از نظر ثبتی هر دو محل در یک پلاک ثبتی می‌باشند و همچنین اشتراکات فرهنگی و ریشه خانوادگی میان دو محل غیرقابل انکار می‌باشد علی‌رغم این که محله بالا از نظر جغرافیای با محله اران نزدیک‌تر است (چسبیده است).

اران – طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۵ دقیقه شمالی – عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شرقی[۲]

تاریخ

رضوان شهر از به هم پیوستن دو روستا، اسفیدواجان (محله میان و محله پائین)٬اران در سال ۱۳۶۶ به وجود آمد.

ریشه یابی نام

نام رضوانشهر نامی جدید است که از سال ۱۳۶۶ و همزمان با شهر شدن این دو روستا به آن داده شد و مانند بسیاری از نام‌های جدید بدون هیچ دلیل خاصی بوده و معنای آن (شهر بهشت) دلیل خاصی ندارد. اما ریشه یابی نام هر یک از روستاهایی که تشکیل رضوانشهر را داده‌اند از این قرار است:

اسفیدواجان – نام اسفیدواجان از دو بخش «اسفید» و «واجان» تشکیل شده، بخش اول آن (اسفید) همان سپید است، بخش دوم (واجان) پسوند مکان است؛ و بر این اساس «اسفیدواجان» به معنای روستا یا آبادی سپید می‌باشد.

اران – «اران یا آران و آلان نام سرزمینی بوده که اکنون به آذربایجان شوروی اطلاق می‌شود و شهرهای عمده آن باکو و گنجه و دربند و غیره همه از آن ایران بوده است و اینک از دست رفته است. یونانیان آن را «آلبانیا» و ارمنیان آن را «آغوان» و عرب‌ها آن را «اران» خوانده‌اند، ولی به هر صورت اران و الان نام این محل است و همچنین نام طایفه آریایی کهنی که در آن سکونت داشته‌اند.

 

به حکم این که نام اران را در اطراف ایران در نواحی دیگر هم می‌بینیم و از جمله آران (کاشان، کرج، نهاوند)، اران (اصفهان)، ارانج (قزوین)، ارونچی (مغان)، آلان (تبریز) و الان آباد (اصفهان) می‌توان فکر کرد که قوم الان در همه جای ایران سکونت داشته و نام خود را به این نواحی داده‌اند. الان حاضر ما نیز به ناچار با قوم الان ارتباط داشته و نام خود را از آنها گرفته است و سابقه‌ای چنین کهن در تاریخ دارد.»[۳]

مکان‌های مذهبی و دیدنی

 • مسجد جامع رضوانشهر – در منطقهٔ ۱ (محله پایین).
 • امامزاده حسین بن عدنان بن موسی بن جعفر (نامی به شازده حسین) – در منطقهٔ ۲ (اسفیدواجان).
 • مسجد باقر العلوم (به گفتهٔ اهالی ۲۵۰ سال قدمت دارد) – در منطقهٔ ۲ (اسفیدواجان).
 •  
 • مسجد امام حسین (ع) محله قلعه (قدیمی‌ترین محله شهر)
 • مسجد رضوانشهر واقع در اسفیدواجان
 • مسجد جامع اران (بنا شده در سال ۱۳۱۷ قمری) – در منطقهٔ ۳ (اران).
 • مسجد صاحب الزمان – در منطقهٔ ۳ (اران) محلهٔ حسرت آباد است.
 •  
 • مسجد الزهرا – در منطقهٔ ۳ (اران).
 • مصلی نماز جمعه.
 • از دیگر مکانهای قدیمی، می‌توان به قلعه رضاخان اشاره کرد که در جاده تیران-شهرکرد در سه راهی رضوانشهر واقع شده است. این قلعه با اینکه مالکیت خصوصی دارد، جزو مکانهای میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *