درباره شهرزنوز

درباره شهرزنوز

زُنوز یکی از شهرهای کوچک استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده‌است.

جمعیت این شهر بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۲٬۶۱۸ نفر بوده‌است که از این تعداد ۱٬۲۴۲ نفر مرد و ۱٬۳۷۶ نفر زن بوده‌اند، که از این که در قالب ۸۲۶ خانوار، ساکن این شهر بوده‌اند.
شهر زنوز در ۲۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۰۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده‌است. گفته می‌شود آرامگاه حضرت یونس در شهر زنوز در می‌باشد و نام شهر زنوز از نام یونس گرفته شده است، که یونوس تبدیل شده به یونوز یا زنوز.

محتویات [نهفتن]
۱ اقتصاد
۲ معادن
۳ شهرداری
۴ مساجد
۵ محلات
۶ زبان
۷ توابع
۸ منابع
اقتصاد
اقتصاد زنوز برپایهٔ کشاورزی، دامداری و زنبورداری استوار است و محصولاتش، به ویژه سیب آبدار زنوز، شهرت جهانی پیدا کرده‌است. صنعت سرامیک‌سازی زنوز، از دیرباز در سطح کشور معروف بوده‌است، ولی امروزه از رونق خوبی بهره‌مند نیست.

معادن
زنوز دارای معادن غنی و سرشار کائولن می‌باشد و ذخایر معادن این شهر، به شهرهای دیگر ایران و به کشورهای دیگر، صادر می‌شود.البته خود زنوز از ایبن معادن بهره زیادی ندارد.

شهرداری
شهرداری زنوز از سال ۱۳۲۲ خورشیدی دایر شده‌است و این شهر، یکی از اولین شهرهای استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که صاحب شهرداری شده‌اند. اولین شهردار زنوز، «علی‌اکبر احمدی زنوز» بوده‌است. پر کار ترین شهردار زنوز نیز باتوجه به زمان ومدت خدمت رستم دبیرنیا می باشد. از سال ۸۲ تا ۸۶ میرسیاوش اسبقی بعنوان شهردار یکی از مفیدترین شهرداران در تاریخ تاسیس شهرداری زنوزمیباشد که با ایجاد کارخانه آسفالت و سنگفرش وطرح تله کابین وسد زنوز وچندین طرح دیگر اوازه نام زنوز را بلند کرد

مساجد
با توجه به رواج مذهب شیعه، مساجد زیادی در این شهر وجود دارند. از جمله آنها می توان به مسجد سادات (سیدلر)، مسجد ملا عزیز، مسجد حاجی،مسجد شیخ،مسجد حاج علی اکبر ومسجد حاج آقا بیگ و مسجد جامع زنوز نام برد

محلات
زنوز از ۴ محله خان خواجه، سیدلر، میرجان و امیر زاده تشکیل شده است.

زبان
زبان اصلی مردم زنوز ترکی است.

توابع
روستا های زنوزق، درق، زمهریر، کوه کمر،هاوستین،دارانداش و هریس از جمله توابع شهر زنوز هستند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *