درباره شهرشاپورآباد (برخوار و میمه)

شهر شاپورآباد در بخش برخوار شهرستان برخوار استان اصفهان ایران قرار دارد.

شاپورآباد
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانبرخوار
بخشحبیب آباد
نام(های) قدیمیشاهفیروزاباد-شاهفورآباد
سال شهرشدن۱۳۹۰ اردیبهشت ماه
مردم
جمعیت۷۵۰۰ نفر سال ۱۳۹۰[۱]
رشد جمعیت۹
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۵۶۷ متر
اطلاعات شهری
شهردارمحقق
پیش‌شماره تلفنی۰۳۱۴۵۸۸
وبگاهwww.shapourabad.com
شاپورآبادنمادفرهنگ وتمدن

شاپورآباد بر ایران واقع شده‌است

شاپورآباد
روی نقشه ایران
۳۲.۸۴۳۹° شمالی ۵۱.۷۴۴۷° شرقیمختصات: ۳۲.۸۴۳۹° شمالی ۵۱.۷۴۴۷° شرقی

این شهر در ۱۸ کیلومتری شهر اصفهان و در مرز کویر واقع است و آب و هوای گرم و خشک دارد و جمعیت این شهر در حدود ۷۵۰۰ نفر است. شغل بیشتر مردم شاپورآباد کشاورزی وخدمات می‌باشد. منبع آب کشاورزی این شهر آب زیرزمینی است که به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی اکثر چاه‌های آن کم آب شده و سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته‌است و به تبع آن کشاورزی از رونق افتاده و اکثر مردم از کشاورزی به کارگری تغییر شغل داده‌اند.

پیشینه

ماکسیم سیرو جهانگرد فرانسوی نویسنده کتاب “راه‌های تاریخی اصفهان” قدمت شاپورآباد را پیش از اسلام ذکر کرده‌است. مسجد جامع شاپورآباد (که به علت بی‌اطلاعی اهالی روستا تخریب شده‌است) و ارامگاه شاهفیروز گواه این مطلب هستند. نشانه‌هایی در مسجد جامع وجود داشته‌است که این مکان را به پیش از اسلام آتشکده مرتبط کرده است. آرامگاه شاه‌پیروز (که اهالی روستا آن را امامزاده می‌دانند)، برج کبوتر و برج دوقلو، خانه حاج علی آقا، تکیه و چند خانه قدیمی است، از آثار باستانی موجود در این شهر و بقایای قلعه درمیان در شمال شاپورآباد از آثار باستانی خارج از شهر هست.

شاپورآباد تا پیش از شهر شدن مرکز دهستان شاپورآباد بود. این روستا در۲۹اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به عنوان یک‌صدمین شهر استان اصفهان شناخته شد و هومن شیروانیان به عنوان نخستین شهردار شهر شاپورآباد معرفی گشت.در سال ۱۳۹۳ شهرداری شاپورآباد با همراهی شورای محل اقدام به تخریب بناهای قدیمی وتاریخی نمود .به نظر می رسد ایجاد بناها و ساختمان جدید شهرداری درمکان مذبور از جمله اهداف این اقدام نسنجیده می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *