رباط چهار ایوانی فخرآباد

در حاشیه روستایی به همین نام واقع است این مکان با فضاهای وسیع خود ظاهرا در زمان رونق و آبادانی مورد استفاده کاروانیانی بوده است که از این طریق قصد سفر به سوی کویر را داشته اند .

 

بنای رباط متعلق به دوره قاجار است و از معماری آن شامل سردر ورودی ایوانچه های طرفین ورودی به عنوان توقف‌گاه تابستانی،شاه‌نشین، فضای اصطبل، بارانداز و صحن است تزیینات جالب توجه این رباط استفاده از آجرهای با پخت ناقص است که با تلفیق آن با آجرهای معمولی اشکال هندسی زیبایی در قسمت پیشانی سردر ورودی و بخش شاه‌نشین آن به وجود آمده است.

رباط فخر آباد

رباط فخر آباد

فخرآباد’ یکی از شهرهای شهرستان مشگین شهراست که در بخش مشگین شرقی(لاهرود) شهرستان مشگین‌شهر واقع شده‌است. البته این شهر در زمان های نه چندان دور جزو روستاهای شهرستان مشکین شهر محسوب میشداین شهر در مردادماه ۱۳۸۶ خورشیدی ایجاد شده‌است.

موقعیت جغرافیایی
شهر فخرآباد در نزدیکی شهر لاهرود و ۲۵کیلومتری مشکین شهر و در کنار راه ارتباطی اردبیل-مغان -مشکین شهر واقع گردیده است. . شهرفخرابادمابین جاده قدیم اردبیل به مشگین شهردرجنوب وجاده جدیداردبیل به مشگین شهروپارس آبادمغان درشمال قراردارد شهرفخرآبادازجنوب با روستای انار واقع در دامنه جنوبی و سرسبزکوه سبلان وازشمال باروستاهای چاپاقان و قادرلو که درامتداد رودخانه قره سو قراردارند همسایه است وازسمت شرق باروستای لحاق وازسمت غرب با شهر لاهرود همسایه می باشد.

مقبره امامزاده سید سلیمان
مقبره متبرکه امامزاده سید سلیمان ابن موسی کاظم (ع) در این شهر واقع شده است

منابع
وب‌گاه وزارت کشور، ایجاد شهر جدید فخرآباد در استان اردبیل.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *