درباره شهرمهاباد (اصفهان)

مهاباد شهری است در بخش مرکزی شهرستان اردستان استان اصفهان ایران.

مهاباد یکی از شهرهای تاریخی و کردنشین در استان آذربایجان غربی است که به دلیل قرارگیری در بین چندین کوه دارای اقلیم و آب و هوایی مطبوع، سرسبزی، خرمی و دیدنی‌های طبیعی چشم‌نواز است.

نگین آذربایجان غربی، لقبی است که مهاباد را به آن می‌خوانند و به حق با مناظر زیبا و خارق‌العاده‌ای که در خاک خود جای داده است، هر ساله عنوان پرترددترین مقصد مسافران و گردشگران را در استان به خود اختصاص می‌دهد.

 

 

«ساوجبلاغ»، نامی است که در گذشته به مهاباد گفته می‌شد. این شهر به دلیل قرارگیری در جغرافیای عالی و بهره‌مندی از دشت‌ها و جلگه‌های سرسبز و حاصلخیز، یکی از کهن‌ترین منزلگاه‌های بشری بوده است.

کارشناسان و باستان‌شناسان با توجه به آثار به دست آمده از ایران کهن، همچون سفال‌های منقوش، قدمت این منطقه از استان آذربایجان غربی را مطابق با تمدن‌های سیلک ۳ و شوش عنوان کرده و اعتقاد دارند که مردم این نوع تمدن‌ها در دورانی برابر با ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح (ع)، با تمدن میان‌رودان و فلات ایران، در ارتباط بوده است.

«داروشاه» نامی است که به نظر می‌رسد توسط «بطلیموس» به عنوان مهاباد یاد کرده است. همچنین «دارایاس» نیز نامی است که «راولینوس» بر مهاباد نهاده است.

جالب است بدانید که در نزدیکی شهر امروزی مهاباد، روستایی به نام «دریاز» یا «دریاس»، قرار دارد که احتمال می‌رود شهر دارایاس در آن مکان دایر بوده است. مهاباد به واسطه‌ی تاریخ غنی و قدمت بسیار خود، امروزه میزبان و حافظ تعدادی از آثار تاریخی و بناها و عمارات ارزشمند ایران کهن است که در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها می‌پردازیم.

حمام تاریخی میرزا رسول

مهاباد کجا بریم

در مرکز شهرستان مهاباد و در مجاورت یکی از گذرگاه‌های قدیمی بازار این شهرستان، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان غربی قرار دارد .

که از آن به «موزه مردم‌شناسی» مهاباد یاد می‌شود. «حمام خان»، نام پیشین این بنای تاریخی است که کارشناسان با توجه به نوع معماریساختمان حمام، احتمال می‌دهند که پیشینه آن متعلق به دوران حکومت صفویان و قاجاریان است. سربینه، گرمخانه، گنبد و فضای انتقالی از بخش‌های موجود در این حمام است و معماری آن نیز همانند دیگر حمام‌های قدیمی ایران صورت گرفته است.

وجود دو گنبد در اندازه‌های مختلف، باعث ایجاد تفاوتی خاص در معماری بنا شده است

حمام میرزا رسول مهاباد دارای دو گنبد در اندازه‌های مختلف است که روی هر یک نیز چهار نورگیر تعبیه شده است. وجود این تفاوت، زیبایی خاصی به حمام بخشیده است که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌سازد.

گنبدهای گرمخانه و سربینه نیز یک نورگیر در مرکز و چهار نورگیر در کناره دارد. سازندگان این حمام قدیمی، خزینه آن را در بخش گرمخانه احداث کرده و برای بینه حمام نیز پلانی مربعی شکل طراحی و اجرا کرده‌اند. در ساخت حمام از تزئینات ویژه و قابل توجهی استفاده نشده است، ولی پس از مرمت‌هایی که روی آن انجام شد، ازاره کاشی فیروزه‌ای‌رنگ به آن افزوده شده است. امروزه این مکان به موزه مردم‌شناسی در شهرستان مهاباد تبدیل شده و میزبان گردشگران و مسافران بسیاری از سراسر ایران است.

محوطه باستانی برده کنته مهاباد

مهاباد کجا بریم

در فاصله ۶ تا ۷ کیلومتری از شمال شهرستان مهاباد و در مجاورت روستای یوسفکند، یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان آذربایجان غربی قرار دارد که باستان‌شناسان قدمت آن را به دوران حکومت ماننائیها نسبت داده‌اند. محوطه باستانی «برده کنته»، نام این مکان دیدنی است که همچنان پس از هزاران سال از زمان پویایی، استوار و محکم نظاره‌گر دنیای امروز است. پیشینه‌ی «آتشکده‌ برده کنته»، به دوران هزاره‌ی پیش از میلاد مسیح (ع)، بازمی‌‌گردد که با قرارگیری در مجاورت دشت و ویرانه‌های شهر ویران که به «شارویران» نیز شهرت دارد، قرار گرفته است.

در فاصله‌ی ۵ کیلومتری از این میراث کهن روستای «داریوسا» یا «دریاس» که به نقل از «بلطیموس» یکی از شهرهای حاکمان ماد معرفی شده است، قرار دارد. درست در نقطه‌ای مشرف به آتشکده، می‌توان دخمه و آرامگاهی متعلق به مانناییان را که به «فقره‌قا» شناخته می‌شود، مشاهده کرد. متاسفانه باستان‌شناسان تا به امروز مدرکی که نام اصلی این اثر باستانی را آشکار سازد، نیافته‌اند؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان، نام این اثر برگرفته از سه کلمه «برد» به معنای سنگ، «کن» به معنای حفره و گودال و پسوند «ته»، به معنای داشتن تشکیل شده است. که در کل به معنای «سنگ حفره‌دار» است.

گور دخمه فخریکا

مهاباد کجا بریم

از دیگر آثار باقی مانده از دوران حکومت مادها در مهاباد، اثری است صخره‌ای که در بخش شمال شرقی این شهرستان و در مسیر جاده‌ی مهاباد به میاندوآب مشاهده می‌شود. «گوردخمه فخریکا»، نام این جاذبه‌ی گردشگری است که می‌توان معماری دوران مادها را در ظاهر آن مشاهده کرد.

از ویژگی‌های گوردخمه فخریکا، نداشتن ورودی و غیر قابل رویت بودن دیوار انتهای ایوان آن است

گوردخمه مدخل ورودی ندارد و دیوار بخش انتهایی ایوان آن نیز دیده نمی‌شود و کارشناسان این مسئله را از ویژگی‌های این نوع گوردخمه‌ها عنوان کرده‌اند. دو ستون آزاد در اتاق مقبره مشاهده می‌شود که پاستون‌های آن به صورت مکعب، تراشیده‌ شده است. همچنین در ایوان این مقبره دو ستون سنگی وجود دارد که پاستون‌های آن‌ها نیز به صورت یک گلدان برعکس، حجاری شده است. قبرهایی با عمق نیم متر در دل گوردخمه ایجاد شده که یک قبر بزرگ به صورت افقی و دو قبر کوچک به صورت عمود و در ایوان تراشیده شده است.

تالاب کانی برازان

مهاباد کجا بریم

در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از شمال شرقی مهاباد، یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان آذربایجان غربی قرار دارد که به عنوان مامنی برای حیات وحش این منطقه از کشور، شناخته می‌شود. «تالاب کانی برازان»، نام این منطقه‌ی طبیعی است که لقب اولین سایت پرنده‌نگری در کشور را به خود اختصاص داده است. تالاب با مساحتی بالغ بر ۹۰۷ هکتار، میانگین عمق ۶۰ سانتی‌متر در بالای مسیر مهاباد به میاندوآب قرار گرفته و «کامبرین»، «پرمین»، «الیگومیوسن» و «کوارتز»، از لحاظ زمین‌شناسی ساختار آن را تشکیل داده است. محققان بالغ بر ۷۵ گونه از پرندگان آبزی و کنار آبزی را در این تالاب شناسایی کرده‌اند که با توجه به گونه‌های خشک‌زی، تعداد آن‌ها از ۱۸۰ گونه نیز فراتر خواهد رفت. از این پرندگان می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، خروس کولی دم سفید، اردک مرمری، پرستوی دریایی، باکلان کوچک، پلیکان سفید، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

مسجد جامع سرخ مهاباد

مهاباد کجا بریم

«مسجد جامع سرخ» یا در گویش کردی «مزگه‌وتی سوور»، یکی دیگر از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی در شهرستان مهاباد است که پیشینه‌ی آن به دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد. این بنای کهن درون شهر مهاباد و در بافت قدیمی آن قرار دارد. آجر سرخ، اصلی‌ترین مصالح استفاده شده در ساخت این مسجد است و به همین دلیل به مسجد سرخ، لقب گرفته است. می‌توان بنای مسجد را به لحاظ پی و معماری همانند مسجد «طسوج» در آذربایجان شرقی عنوان کرد. کتیبه‌ی واقع بر سردر شمالی، منقوش به متنی است که «سهراب المکری» نام نویسنده ، ۱۰۸۹ هجری قمری سال ساخت، «شاه سلطان سلیمان حسین موسوی صفوی بهادرخان» نام حاکم وقت و مدرسه که نوع کاربری بنا است، در آن ذکر شده است. مسجد جامع سرخ مهاباد از کهن‌ترین و ارزشمندترین عمارات تاریخی در دوران اسلامی است که در غرب کشور قرار دارد و به دلیل توازن در شکل طاق، گنبد و شبستان، همچنان سالم باقی‌ مانده است.

مقبره بداق سلطان مهاباد

مهاباد کجا بریم

«مقبره بداق سلطان»، یکی از عمارات دیدنی و ارزشمند تاریخی در مهاباد است که در جنوب شهر و روی تپه ساخته شده است. قدمت بنا به دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد و امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری در استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود. «بداق سلطان»، نام یکی از فرزندان نیک‌سرشت «شیرخان» و از نوادگان «صارم‌بیگ مکری» است که در دوران حکومت خود در بین مردم از احترام قابل توجهی برخوردار بوده است. «گومبه زان» یا «گنبدان»، نام قبرستانی است قدیمی که در مجاورت این بقعه قرار دارد و به دلیل قرارگیری آرامگاه، به قبرستان بداق سلطان شهرت یافته است. گنبد عمارت با آجر قرمز و ارتفاع تقریبی ۶ متر ساخته شده است. آجر قرمز چهار گوش ملات-ماسه و آهک از اصلی‌ترین مصالح به کاربرده شده در این بنا است که به سبک معماری زمان صفویان و با سه قسمت شمالی جنوبی و گنبد دایره‌ای مرکزی ساخته شده است.

غار سهولان

مهاباد کجا بریم

در ۴۳ کیلومتری از شمال شرقی مهاباد و در مسیر مهاباد به بوکان، یکی از دیگر جاذبه‌های گردشگری و توریستی غرب کشور قرار دارد که به «غار سهولان»، نام گرفته است. این پدیده‌ی زیبا و طبیعی که به عنوان دومین غار آبی بزرگ در ایران شناخته می‌شود، همچنین به عنوان مهم‌ترین و کم‌نظیرترین غارهای طبیعی سراسر کشور نیز به شمار می‌رود.

غار سهولان، دومین غار آبی در ایران و از پدیده‌های نادر و شگفت‌انگیز طبیعی در مهاباد است

در این غار می‌توان مناظر زیبا و شگفت‌انگیز بسیاری را مشاهده کرد که به دلیل یخبندان‌های طویل و برودت بسیار داخل غار در فصل تابستان، به سهولان شهرت یافته است. سهولان در گویش کردی به معنای یخبندان است؛ این در حالی است که «کونه کوتر» به معنای لانه‌ی کبوتر نیز از دیگر نام‌هایی است که اهالی به واسطه‌ی حضور تعدد لانه‌های کبوتر داخل غار، بر این پدیده‌ی نادر و خارق‌العاده‌ی طبیعی، گذاشته‌اند. غار دارای دو دهانه است و عمق آب داخلی آن تا ۳۲ متر می‌رسد. اختلاف دما در خارج و داخل غار بین ۱۰ تا ۱۵ درجه است.

مهاباد شهری است تاریخی، مملو از جاذبه‌های گردشگری کهن و دیدنی‌های مسحورکننده‌ی طبیعی که خود برای تماشا و بازدید نیازمند چندین روز است. از دیگر مکان‌های تماشایی در این شهرستان می‌توان از کانی ره‌ش، دخمه سنگی یوسفکند، پارک ملت مهاباد، قلات شاه، کتیبه برده مافوره، خانه موزه استاد هیمن، تالاب گپی بابا علی، دخمه سنگی فقرگاه، دریاچه سد مهاباد، سنگ‌نگاره‌های خره هنجیران، حمام لج، حوضخانه رستم بیگ، پل ممیند، مسجد دارالاحسان، مسجد قاضی، باغ سیسه، باغ شیخی و باغ میکائیلی نام برد.

منقول است که این شهر به دستور ماه بانو نوه‌ی رستم (پهلوان ایران باستان) ساخته شده‌است و در تاریخ پیشدادی ایران زمین به عنوان اولین پایتخت این مرز و بوم معرفی شده‌است.خرابه‌های آتشکده این شهر گواه بر قدمت و سابقه آن در قبل از اسلام می‌باشد. این شهر از توابع شهرستان اردستان می‌باشد و در فاصله ۱۴۵ کیلومتری اصفهان و ۲۲ کیلومتری اردستان قرار دارد در ضمن فاصله ی آن تا کاشان ۸۵ کیلومتر است. مهاباد از سال۱۳۷۲ دارای شهرداری شده‌است. اولین شهردار این شهر آقای عباس تقی زادگان بود که سابقه این کار را در شهر زواره نیز داشت و بعد از بازنشتگیِ ایشان آقای محمود خورشیدی عهده‌دار این مسئولیت شدند. شهردار فعلی این شهر آقای محمد رضا پورفتحعلی می‌باشد. بنابر نقل سینه به سینه و مشهور میان اهالی، مهاباد دو بار ویران شده‌است (مردم می گویند “آب سیاه” آن را نابود کرده است که شاید خروج لجن و نفت در محل دریایی بوده‌است که وجود آن دارای شهرت تاریخی است) و از این رو آثار باستانی زیادی در مهاباد فعلی وجود ندارد گرچه شواهد تاریخی حکایت از مرکزیت آن در منطقه دارند. بااین‌وجود آثاری از دو مهاباد ویران شده و نیز از دوره حیات تاریخی مهاباد سوم قابل مشاهده می باشند.در دوران پهلوی به هنگام تعیین یکی از روستاها برای مرکزیت شهرستانی در منطقه ابتداء مهاباد برگزیده می‌شود که به دلیل مخالفت خوانین منطقه این کار صورت نمی‌گیرد و سرآغازی بر ظلم به اهالی این شهر می‌شود.البته شواهد و قرائن حاکی از این است که مهاباد در آینده به استان جدید التاسیس کاشان ملحق شده و یکی از شهرستان های این استان می گردد.

۱_۴۱ ۷ ۱۲ ۱۰۱۷۳۷۳۲_۷۵۴۲۸۹۱۲۱۲۸۶۹۹۷_۸۴۷۵۶۹۲۲۲۲۹۹۶۳۹۶۹۳۹_n images IMG_۲۰۱۰۰۱۰۳_۰۸۱۱۳۸ [۱۶۰۰x1200]

 

وجه تسمیه و تاریخ مهاباد
مه به معنی بزرگ است که در نتیجه مه آباد معنای آبادکرده بزرگی را می دهد که این بزرگ بنا بر نقل سینه به سینه اهالی، مه بانو یا ماه بانو همسر برزو نوه رستم دستان بوده‌است که هم اکنون نیز دشتی در مهاباد به نام دشت برزین وجود دارد که برگرفته از نام برزو است. مهاباد همچنین نام پیغمبر بزرگ ایرانیان است و نیز مهابادیان دسته‌ای از پادشاهان پیشدادی ایران زمینند[۱] (شاید اولین ساسله پادشاهی این سرزمین) که مرکز فرمانروایی آنها مهاباد بوده است. آب مهاباد از قنات بسیار معتبری در شهرستان نطنز (قنات کویر یا کبیر) و نیز چشمه‌ای در همین شهرستان (چشمه خالخالی) است که آب آنها یک کاسه می شود و قریب شش فرسنگ را تا رسیدن به مهاباد می پیماید. داستان قنات مهاباد جالب است و حکایت از قدمت زیاد این شهر دارد.اهالی می گویند که میلاگرد و ماه بانو خواهر و برادر بوده‌اند و برزو دلداده ماه بانو. این خواهر و برادر پس از حفر قنات، آب آن را به نسبت یک (برادر) و سه(خواهر) تقسیم می کنند و از سهم برادر روستای میلاگرد در همان محل قنات و از سهم خواهر، مهاباد در چند فرسنگ دورتر به سمت شرق متولد می شوند. مشکل دلدادگی برزو هم با همین قنات حل می شود. ماه بانو شرط ازدواج را این می‌گذارد که برزو در پیش جریان آب پرتوان قنات جوی باز کند و در این کار نماند و این جوی باز کنی فرسنگ ها ادامه می یابد تا ماه بانو با دیدن بوته خودروی گندمی دستور بس است را می دهد! مهاباد علی‌رغم قدمت کم نظیر تاریخی خود، آثار تاریخی زیادی ندارد و علت آن هم دو بار (به گفته اهالی) آب سیاه بالا آوردن که ظاهراً مکیده شدن به درون زمین و غرق شدن در لجن و یا نفت خام بوده، است.آثاری از دو مهاباد نابود شده در پایین مهاباد فعلی و ضلع شمال شرقی آن بر جای مانده است.به هر حال، نکته درخور پژوهش این است که شواهد عدیده ای حکایت از آن دارند که اساساً محل زندگی خانواده رستم دستان، پهلوان نامدار ایرن، مهاباد و اطراف آن بوده است (به عنوان نمونه شهر کوچک هم جوار مهاباد، زواره، نیز نام برادر رستم را بر خود دارد و یکی از وجوه تسمیه احتمالی اردستان ارگ دستان می باشد).

درسال ۱۳۱۵ بر اساس اقدام فرهنگستان وقت ایران و بنا بر پیشنهاد نادرست غلامرضا رشید یاسمی و تصویب فرهنگستان نام شهر ساوج بلاغ مکری آذربایجان غربی به مهاباد تغییر یافت و از این راه لطمه ای سخت به شناخت مهاباد اصفهان وارد آمد.

به هر حال، در قابوس‌ها و کتب تاریخی معتبر معانی مختلفی برای این نام ذکر شده‌است. بر اساس فرهنگ قاطع، مه آباد نام اولین پیغمبر عجم قید شده که کتابی به نام دساتیر داشته‌است. سرجان ملکم در کتاب تاریخ ایران از مهابادیان به عنوان اولین سلسله ای که بر ایران حکومت کرده‌اند نام برده است. نظر به اینکه در بسیاری از متون قدیمی، ماد و ماه به هم تبدیل شده‌اند و نمونه های زیادی در این زمینه وجود دارد به احتمال زیاد مهاباد یا ماه آباد شکل دیگری از ماد آباد باشد که به معنی سرزمینی است که توسط مادها آباد شده است.

وضعیت جغرافیایی
از نظر توپوگرافی منطقه مهاباد صاف و منتهی به دشت کویر می‌گردد. اما در جنوب آن امتداد کوه خارزن با جهت غربی و شرقی کشیده شده است و بطور کلی از شمال به جنوب و از شمال شرقی به جنوب غربی شیب زمین افزوده می گردد. منطقه مهاباد از نظر پوشش گیاهی جزء ایران مرکزی محسوب میشود و پوشش گیاهی آن به علت نامساعد بودن آب و هوا ، جنس خاک و قلت بارندگی فقیر و از نوع استپ بیابانی و نیمه بیابانی می باشد. این منطقه بعلت مسطح بودن و عدم ارتفاعات و همچنین اراضی کویری و شنزاری میزان بارندگی آن کمتر می باشد این منطقه دارای آب و هوای گرم و خشک و پوشش گیاهی فقیر می باشدو دارای تیپ گیاهی متفاوت از گونه های سالسون ، اسفند ، آشنان ، تاغ ، خارشتر ، قیچ ، لخ ، شوره و گز می باشداین شهر بعلت واقع شدن در کنار کویر دارای آب و هوای بیابانی با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای سرد و خشک می باشد. میزان بارندگی کم و بیشتر آن در فصل زمستان است.

بطور کلی مهاباد در قدیم بلوک مستقلی را تشکیل داده و به تدریج جز اردستان به شمار آمده است اطراف آن مسطح و هموار و تا کویر فاصله زیادی ندارد. مهاباد دارای ۱۷ رشته قنات بوده و روستاهای اطراف مهاباد همه سر سبز و در آن کشاورزی می شده و جمعیت زیادی در آنها زندگی می کرده‌اند . امروز بعلت خشک شدن قنوات بیشتر روستاهای اطراف یا خالی از سکنه شده یا جمعیتی مختصر را در خود جای داده است. در قسمت شمال و شمال شرقی مهاباد در حاشیه کویر روستاها و حتی شهرهای زیادی وجود داشته که بر اثر وزش بادها و حرکت دادن ریگهای روان ویا وقوع زلزله روستاها و مزارع در زیر خاک فرو رفته و تلی از شن باقی‌مانده است. از نظر کشاورزی این منطقه یکی از حاصلخیزترین مناطق استان می باشد در قدیم مازاد غله این محل به یزد و کرمان و بنادر حمل گردیده است. امروزه نیز گندم و جو محصول عمده این منطقه میباشد که به سیلوها داده می شود. میوه هایش انار ، انجیر به ندرت انگور ، توت ، زردآلو و آلوچه و محصول عمده از این میوه ها که به نقاط دیگر صادر میگردد انار و انجیر می‌باشد.

آثار تاریخی
یخچال قدیمی و منحصر به فرد
مسجد جامع شهر مهاباد
مقبره پیراویس(پیر بر حق)
خانه های قدیمی
خندق
کاروانسرا
آب انبارهای قدیمی
قلعه های کویری
مقبره هفت تایی ها
آسیاب های قدیمی(آسیاب خان/آسیاب بالا)
قنات و چشمه مهاباد
خانه شیخ الملک مهابادی

مهاباد یکی از شهر های استان اصفهان و با قدمت پیش از اسلام و پایتخت سلسله مهابادیان در شمال و فاصله ۱۳۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۲۲ کیلومتری شمال غربی اردستان واقع شده است و حدود مشخصات آن از شمال به کویر نمک از شمال غربی به شهربادرود از غرب به شهر نطنز از جنوب به ارتفاعات خارزن از رشته کوههای زاگرس واز شرق به شهر زواره در طول جغرافیائی ۵۲ درجه و ۱۳ دقیقه و در عرض جغرافیائی ۳۳درجه و ۳۳ دقیقه و مساحت آن۵/ ۱۴۳۷کیلومتر مربع است . از نظر موقعیت جاده ای مهاباد در مسیر جاده ترانزیت تهران – بندر عباس قرار گرفته و همچنین در مسیر جاده ریلی قطار تهران – کرمان ودر حقیقت مهاباد در بین جاده ترانزیت عبور ومرور اتومبیلها وقطارها قرار دارد . فاصله مهاباد با شهرهای همجوار بدین شرح می باشد . شهر اصفهان ۱۳۰کیلومتر – استان قم ۱۶۰کیلومتر – استان یزد ۲۵۰ کیلومتر – ودر همسایگی شهرهای بزرگ کاشان – نطنز – اردستان – نائین – اصفهان و همچنین فاصله آن تا تهران ۲۸۰ کیلومتر می باشد و عبور و مرور به شهر مهابادبا امکانات موجود جاده های ترانزیتی به راحتی امکان پذیر است به همین جهت می تواند دانشجویان زیادی را ازاقصی نقاط کشور ظرف مدت کوتاهی پذیرا باشد.

موقعیت کشاورزی
مهاباد با توجه به قدمت تاریخی و از جمله شهرهای معروف قدیم به نام لیلاز مقر حکمتی پهلوان ملی ایران رستم که این مورد از اسامی مه آباد ، زواره – اردستان بر می آید با توجه به دریای خشک شده که هم اکنون کویر است مرکز کشاورزی و حمل و نقل از گذشته تاکنون بوده و هست – البته گذشته آن بسیار پر رونق تر آب شهر از چند رشته قنا ت که کوههای کرکس سرچشمه می گیرد حاصل شده علاوه بر آن از بسیاری چاههای عمیق این منطقه کویر سرسبز باقی مانده است مهاباد اطراف آن مرکز کشت غلات که هر ساله شرکت تعاونی مهر خریدار بیش از بیست هزار تن محصول غلات مازاد بر استفاده مردم منطقه بوده که به سیلوهای اصفهان و کاشان تحویل می گردد و همچنین مرکز باغات مثمر انار و انجیر که هرساله قسمت وسیعی از بازار های استان اصفهان – قم ، تهران و چهار محال بختیاری را پوش می دهد علاوه بر اینکه مقدار ی ازمحصولات انار به خارج از کشور صادر می گردد.   کشت سبزی و صیفی جات مهاباد و منطقه اطراف از معروفیت خاصی چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی برخوردار می باشد که در تمام طول تابستان علاوه بر اشتغال زایی بیشتر بازار های کشور حتی استانهای غربی همچون تبریز را به نوعی پوشش می دهد هم اکنون طرح های کشاورزی جدید به سبک مدرن در منطقه ایجاد و به سبب جواب دهی مثبت بسیار رونق گرفته که از جمله می توان به طرح کشت پسته امام رضا که بیش از ۴۰ هکتار از اراضی با بهره دهی فراوان به صورت ممتاز به ثمر نشسته که از جمله طرح های ملی است که مورد بازدید جناب آقای هاشمی رفسنجانی و جناب آقای حبیبی و وزرای کشاورزی قرار گرفته و مشابه طرح در منطقه در حال گسترش است طرح کشت زعفران که مهاباد مرکز تهیه و تولید زعفران در استان می باشد و طرح در حال گسترش می باشد طرح های دانه های روغنی گلزا –آفتاب گردان و غیره که رونق خاصی به کشاورزی بخشیده است منطقه های کشاورزی متصل به منطقه مها باد منطقه کشت چهار میل که در سطح ملی معروف است منطقه کشت قلعه گوشه که هر کدام از این رو منطقه دارای چاههای عمیق زیادی می باشند و مقصود اینکه شهر مها باد در بین دشت های حاصل خیز کشاورزی و مرکز کشاورزی منطقه قرار گرفته است

دامداری
یکی از مجموعه های کشاورزی دامداری است که مها باد با توجه به موقعیت کشاورزی و اشراف مردم آن به مناطق کوهستانی و کویری سبب ایجاد دامداری در دو طیف –کوچ-و ثابت قرار گرفته است و قطعا مها باد بزرگترین مرکز دامداری و دامپروری دشت شمالی استان اصفهان می با شد و تعداد دامهای شهر مها باد بالغ بر دویست هزار راس می با شد علاوه بر آن دام های شتر و شتر مرغ در مها باد جایگاه خاصی دارد و از قدیم الا یام مرکز حمل ونقل و بار بری محصو لات و مصنوعات از نقاط مختلف ایران به دیگر جاهها بوده است و این مهم به واسطه شترهای اهالی انجام گرفته هم اکنون با توجه به رونق از دست رفته شتر به عنوان فراورده گوشتی دو باره مورد اهتمام قرار گرفته است و همچنین بزرگترین مرکز پرورش شتر مرغ که بازده خوبی داشته در این شهر داراست و در حال گسترش می باشد و کشتارگاهی به عنوان کشتارگاه شتر مرغ در شهر مها باد ایجاد شده است محصولات لبنی مها باد مخصوص و بسیار ممتاز است روغن –پنیر –کشک-قراقوروت  امکانات صنعتی- مها با د با توجه به اینکه در کنار جاده ترانزیت قرار گرفته در سال های اخیر توجه صنعتگران را جهت ایجاد کارگاه ها و کار خانه های صنعتی سبب شده است هم اکنون کار خانه بزرگ ریسندگی مهاباد ریس که در سطح خاور میانه بی نظیر است کار خا نه ماشین سازی ماشینهای سنگین که مراحل ساختمانی و نصب دستگاه ها انجام شده و به تولید آزمایشی اقدام نموده است فراهم شدن مقدمات تا سیس کار خانه فولاد –موکت بافی و همچنین شهرک صنعتی مها باد دارای چندین کار گاه که فعلا با فندگی آن فعال است شهر مها باد از امکانات آب شیرین – گاز طبیعی بر خوردار می باشد و با توجه به کاوش های انجام شده دارای مخازن نفتی غنی می باشد که آینده شهرهای کویری همچون مها باد زواره –آران و بید گل را روشن تر می کند نکته مهم که در شهر مها باد موجود است استعداد بسیارجوانان و هوش سرشار متولدین شهرهای زواره و مها باد و باد رود می باشد که درصد زیادی از تحصیل کردگان در راس امورات دولتی قرار گرفته و هدایت این استعداد ها می تواند برگ برنده ای در سطح ملی برای کشور عزیزمان ایران باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *