جغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایرانمهربان (شهر)

درباره شهرمهربان (شهر)

شهرمهربان

درباره شهرمهربان (شهر)مِهرَبان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است.

این شهر مرکز بخش مهربان است. برپایهٔ آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته‌است، شهر مهربان با جمعیتی بالغ بر ۶۰۹۵ نفر می باشد.[۱] این شهر در سال ۱۳۴۱ خورشیدی از روستا به شهر تبدیل شده‌است، ولی با این وجود امروزه به‌عنوان یکی از شهرهای کوچک و کم‌جمعیت ایران به‌شمار می‌رود.

مهربان در ۳۰ کیلومتری غرب سراب، ۱۰۰ کیلومتری شرق تبریز و ۶۰۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.

محتویات [نهفتن]

۱ مردم
۲ فرش نفیس مهربان
۳ شیرینی جات مهربان
۴ مراکز علمی و تحصیلی
۵ شخصیت های برجسته

۶ مکان های دیدنی
۷ منابع

مردم

برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی، از مجموع ۶۰۹۵ نفر جمعیت این شهر، ۳۰۸۴ نفر مرد و ۳۰۱۱ نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهای این شهر نیز ۱۷۲۸ خانوار بوده‌است. برپایهٔ آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ از مجموع کل جمعیت شهر مهربان، ۴٬۲۷۵ نفر باسواد و ۱٬۱۶۸ نفر بی‌سواد هستند. به‌عبارت دیگر بیش از ۷۰ درصد از مردم این شهر باسوادند.

فرش نفیس مهربان

درمهربان و شهرهای همجوار بهترین نوع فرش تولید و عرضه می شود. فرش این مناطق درشت بافت بوده و نخی که از آن برای بافت استفاده می شود از پشم گوسفند تشکیل می شود. از همسایه های این شهر که در آن ها فرش تولید می شود می توان به هریس , شربیان , بخشایش , کلوانق , گوراوان و زرنق اشاره کرد که در بین این تولید کنندگان فرش هریس و مهربان و بخشایش از معروفیت ویژه ای برخوردار بوده و نقشه ی مهربان و بخشایش بعد ازهریس از مرغوب ترین فرش ها از لحاظ رنگ و نقشه می باشند.

کیفیت بافت هرسه شهر تقریباً یکسان است و فرش های تولید شده در این مناطق از دوام بسیار زیادی برخوردارند مهربان یکی از مهم ترین شهر های آذربایجان از لحاظ تولید فرش و قالی می باشد و نقشه های موجود در مهربان معروف به آبی گل , حاج محرم، بیگلر و صیاد هستند. رنگ نخ های مورد استفاده در قدیم گیاهی و طبیعی بود ولی با آمدن رنگ های شیمیایی این رنگ ها فوراً جای رنگ های طبیعی را گرفتند.بیشتر بافندگان قالی در این شهر را بانوان تشکیل می دهند اما مردانی هم هستند که هنوز به قالی بافی مشغولند.رنگ های اصلی فرش مهربان عبارت اند از قرمز , سیاه، سفید، سرمه ای و آبی.

شیرینی جات مهربان
نان سنتی شهر مهربان که در اصطلاح ” فطیر ” نامیده می شود، یکی از سوغاتی های پر طرفدار و شیرین این شهر می باشد. مردم مهربان فطیر را به معمولا در صبحانه و عصرانه میل می کنند.

مراکز علمی و تحصیلی
دانشگاه آزاد اسلامی مهربان در سال ۱۳۸۷ به همت آقایان مجید نصیرپور سردهائی نماینده مردم سراب در مجلس هشتم شورای اسلامی و سعید سامی فعالیت خود را آغاز کرد.

شخصیت های برجسته
آقای ابوالقاسم فرزانی یکی از شهرداران و معتمدین شهر که پدر ایشان از پایه گذاران سواد آموزی در شهر مهربان بودند.
مکان های دیدنی
برج ایل‌باغی
مسجد اسنق
مسجد جمال‌آباد
گوی دره
شرشر دره
سد اردلان
دربند برآغوش
سد قیصرق
دربند جمال اباد
آبشار و دربند گورگور دمیرچی
بازار مهربان

ارسال پاسخ