درباره شهرمیمه (اصفهان)

مِیمه شهری است در بخش میمه شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان ایران. شهر میمه مرکز بخشی به همین نام است.

 

بخش
بخش میمه شمالی ترین و بزرگترین بخش استان اصفهان و دارای سه شهر بنامهای میمه، وزوان و لای بید و هفت روستای واجد حد نصاب تشکیل شورا به نامهای زیادآباد، ازان، خسروآباد، ونداده، حسن رباط، لوشاب و موته می‌باشد.

روستاهای مراوند، چغاده، رباط، قاسم‌آباد و سعید آباد نیز روستاهای جندین خانواری این بخش محسوب می‌شوند. ودارای ۲۵۹۸۷نفرجمعیت فعال می‌باشد

وجه تسمیه

چندین وجه نام گذاری برای شهر میمه روایت گردیده است. مشهورترین این روایات، در نتیجه تجزیه کلمهٔ “میمه” به “می”+”مه” بوده که به معنای “شراب ناب” می‌باشد.

قرینهٔ درستی این وجه تسمیه وجود تاکستان‌های فراوان در این منطقه بوده که احتمالاً مستوجب به عمل آمدن شراب انگور در قدیم می گردیده است. از طرفی برخی صاحب نظران معتقدند به دلیل ازدیاد هیزم که “هیمه” نیز بدین معناست، در طی انقلاب‌های زبانی هیمه به میمه تبدیل شده است.

آخرین نظریه وجود گله‌های چهارپا ی فراوان به ویژه آهوی ایرانی در این منطقه بوده که اصوات این حیوانات به صورت “مع مع” مداماً مسموع بوده و به این علت این منطقه مکان “مع مع” و بعدها”میمه” خطاب شد.

۱_۴۱ ۹۷۴۴۵ DSC04395 ghanat2 salehe takht-61

آثار تاریخی
یکی از قدیمی ترین قنوات کشور به نام قنات مزدآباد با طول ۱۸ کیلومتر که در واقع رودخانه‌ای زیرزمینی است از دامنه‌های کرکس سرچشمه گرفته و با عمق میلهٔ چاههایی با ارتفاع۸۰ متر آب را که کمتر در معرض تهدیدات خشکسالی نیز قرار گرفته‌است، به باغات حاصلخیز این شهر می‌رساند. این قنات با قدمتی ۲۵۰۰ساله، قرار است بعنوان میراث فرهنگی به ثبت یونسکو برسد و کارهای مقدماتی آن انجام شده‌است. دبی آب این قنات در حال حاضر ۱۲۰ لیتر در ثانیه‌است و از نظر کیفیت، براساس آزمایشات انجام شده توسط کارخانهٔ زمزم مشهد دارای سختی مفید و با مقیاس آبهای معدنی برابری می‌کند.

محصولات کشاورزی
از محصولات کشاورزی این شهر می‌توان به گندم، انگور، سیب، صیفی جات وغیره اشاره کرد. انگور میمه یکی از خوش طعم ترین انگورها در کشور می‌باشد که حتی انگور شیراز و تاکستان (که تنها به لحاظ شهرت شهر مشهور شده‌اند) به لحاظ طعم بعد از انگور میمه قرار دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *