جغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایرانهادیشهر

درباره شهر هادیشهر

درباره شهر هادیشهر

هادی شهر با جمعیتی بالغ بر ۷۸۰۰ نفر به عنوان مرکز بخش رودبست از توابع شهرستان بابلسر می باشد.

این شهر که از سال ۱۳۸۱ با نام کلّه بست تأسیس شده بود، در سال ۱۳۹۲ با تجمیع دو روستای میربازار و کِیخامحله به «هادی شهر» تغییر نام داد.

 

کله بست و میربازار دارای قدمت تاریخی زیادی می باشند.

بر اساس گفته های سالخوردگان این منطقه، کله بست به عنوان منطقه ای سرسبز و جنگلی محل سکونت اعیان و خانواده های کلان بوده است، و در طی زمان از «کلان بست» به کله بست تغییر نام داد.

اسم دیگر کله بست، «کیله بست» بوده است؛ کیله به معنای جوی کوچک می باشد و وجه تسمیه آن به این صورت است که رودخانه ای از وسط محل می گذشت و این منطقه را آبیاری می نمود و به همین خاطر این روستا به کیله بست معروف شد. و بعد از گذشت زمان برای تلفظ بهتر به کله بست تغییر پیدا کرد.

«میر» که در نامگذاری بعضی از روستاها و اماکن مازندران به کار رفته است مخفف کلمه ی امیر بوده است و از طرفی لقب حضرت علی (ع) نیز به شمار می رود. از آنجایی که در این منطقه بازاری به صورت هفتگی در روزهای سه شنبه برگزار می شود، نام میربازار یا امیر بازار بر این محل نهاده شد.

 

قدمت این بازار بالغ بر ۲۰۰ سال تخمین زده می شود که قدیمی ترین روایت مکتوب آن در سفرنامه بُهلر مربوط به ۱۵۰ سال قبل می باشد.

کیخامحله روستایی است که از شرق با کله بست ارتباط دارد و از سمت غرب به جاده مواصلاتی آمل به بابلسر (اجاکسر) منتهی می‎شود.

شهر هادیشهر مازندران

هادی‌شهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده‌است.

 

هادی‌شهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۲۷,۸۴۲ نفر بوده‌است که از این جهت نهمین شهر پرجمعیت استان محسوب می‌شود.شهر هادی‌شهر از اتصال دو شهر «گرگر» و «علمدار» تشکیل یافته‌است.

جمعیت : ۲۸۵۵۵
کد تلفن : ۴۹۲

شهر هادی شهر

 

شهر هادی شهر

شهر هادی شهر

شهر هادی شهر

شهر هادی شهر

 

ارسال پاسخ