پارس‌آبادجغرافیای اردبیلجغرافیای ایران

درباره شهرپارس‌آباد

شهرستان پارس‌آباد یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است.

نام قدیمی این شهرستان «مغان» می‌باشد.

موقعیت شهر پارس آباد مغان

شهر پارس‌آباد یا پارساآباد یکی از شهرهای استان اردبیل و منطقه ساوالان در شمال غربی ایران در مرز جمهوری آذربایجان است. نام صحیح این شهر موغان شهر می باشد.

طبیعت شهرستان پارس آباد مغان

این شهرستان بین مدارهای ۳۹ درجه و ۱۲ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی و ۴۷ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است.

نقشه هوایی شهر پارس آباد مغان

شهر موغان شهر (پارسا آباد مغان) دومین شهر استان بعد از اردبیل از لحاظ جمعیت می باشد و در حال کل جزء شهرهای مهاجر پذیر منطقه آذربایجان می باشد.

نمای کلی از شهر پارساآباد موغان

وجه تسمیه شهر پارساآباد موغان

نام این شهر به روایتی درست یا غلط از کلمه پارسا، که فامیل مدیر عامل شرکت شیار آذربایجان که در سال ۱۳۳۰ شمسی این شهر را بنیان نهاد، برگرفته شده امّا بعدها به دلیل اشکال و غلط در تلفّظ دو حرف آ بصورت پشت سرهم یکی از الفها حذف و شکل نوشتاری پارس‌آباد صورت امروزی خود را یافت. زبان عموم مردم شهر مثل شهرهای دیگر دشت مغان و مناطق آذربایجان، ترکی آذربایجانی می باشد.

طبیعت سر سبز کلزا در دشت مغان

شهر توریستی پارس‌آباد مغان منطقه‌ای است مسطح که در جلگه‌ای هموار با آب و هوایی معتدل تا گرم قرار دارد. فاصله آن تا مرکز استان اردبیل ۲۲۰ کیلومتر می‌باشد. جلگه سرسبز پارس‌آباد مغان مستعدترین خاک و مطلوب‌ترین شرایط آب و هوایی را برای کشاورزی، دامپروری و باغداری داراست.

کناره رود ارس در دشت مغان

شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان بزرگترین شرکت کشاورزی صنعتی در نوع خود در کشور و در منطقه با حجم عملیات زراعت، دامپروری و صنعایع سبک و متوسط در همین شهرستان دایر است همچنین وجود کارخانه قند، کمپوت سازی، مرباسازی، پنبه پاک کنی و کارگاه تولید لبنیات رونق خاصی به این شهرستان داده است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر بصورت علفهای مرتع مرغوب می‌باشد و عشایر شاهسون با حفظ نژاد و سنتهای خویش هنوز در دشت مغان به حیات خویش ادامه می‌دهند.

از محصولات کشاورزی و دامی پارسا آباد مغان می‌توان به سیفی جات، پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم، برنج، حبوبات، دانه‌های روغنی، کنجد، و انواع میوه جات اشاره کرد.

باغات میوه در دشت سرسبز مغان

فرودگاه پارس‌آباد مغان به جهت حاصل خیز بودن منطقه و آمد و شد کارشناسان مختلف و توریست‌ها احداث شده که پروازهای هفتگی به تهران و بالعکس را دارا می‌باشد. این فرودگاه به عنوان قدیمی‌ترین فرودگاه استان اردبیل در سال ۱۳۵۲ تأسیس و در سال ۱۳۸۱ از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منفک و تحویل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور شد؛ که سند آن پس از ۱۲ سال، در سال ۱۳۹۲ به نام این شرکت ثبت شد.

 

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان پارسااباد موغان می توان به قله اولتان، عشایر شاهسون (ایل سون)، بافت ورنی (صنایع دستی)، کناره زیبای توریستی رود آراز (ارس) و …. اشاره کرد.

صنایع دستی ورنی مغان

فرش بافی مهم‌ترین صنایع دستی منطقه مغان است. عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می‌کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه آن‌ها بیش تر از طبیعت منطقه مغان و شیوه زندگی عشایری شاهوسن الهام گرفته است.

گروه اولدوز مغان با استقرار در شهر اصلاندوز مغان منتظر شما عزیزان در این دیار فرهنگی، تاریخی و طبیعی می باشد.

تقسیمات کشوری
این شهرستان از ۴ بخش و ۸ دهستان تشکیل شده‌است.

بخش مرکزی شهرستان پارس‌آباد
دهستان ساوالان
دهستان اولتان
شهرها: پارس‌آباد

بخش اسلام آباد
دهستان اسلام آباد
دهستان شهرک غربی
شهرها: اسلام آباد

بخش اصلاندوز
دهستان اصلاندوز
دهستان قشلاق غربی
شهرها: اصلاندوز

بخش تازه‌کند
دهستان محمودآباد
دهستان تازه‌کند

ارسال پاسخ