افوسجغرافیای اصفهانجغرافیای ایران

درباره شهر افوس

درباره شهر افوس

وجود کوههای بسیار بلند و بارندگی زیاد در فصول مختلف سال در فصل زمستان به صورت برف در ارتفاعات و ایجاد برف انبارهای فراوان در دره های عمیق و گودال ها باعث شده است که چشمه های بسیاری از این منطقه روان شود.

 

مهمترین این چشمه ها چشمه بزرگ قبله ( سراب سرچشمه )می باشد. به همین علت شهر افوس را شهر چشمه ساران نیز می گویند.

سرچشمه تا شهر ۳ کیلومتر فاصله دارد و در دل کوه واقع شده است. آب آن با جوشش از زمین و از ریشه کوه تامین کننده یکی از سرشاخه های زاینده رود می باشد. طبیعت بکر و دست نخورده سرچشمه افوس بین شهر و سرچشمه و دامنه کوه قبله ساخته شده است و در اطراف آن، مناظر بسیار زیبا و طبیعی، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

وجود مناظر طبیعی، دیدنی، و چشمه ساران فراوان ، سد خاکی در جوار مسیر ارتباطی شهر و سرچشمه و آب و هوای بسیار خنک در اوج گرمای تابستان باعث جذب گردشگران و دوست داران طبیعت به این منطقه شده است.

سد و سرچشمه افوس در سفرهای استانی ریاست محترم جمهور در دولت نهم به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب رسید که در پی آن با تلاش و پیگیری مجدانه مسئولان محلی و شهرستان و مساعدت استاندار محترم و دیگر مسئولین مربوطه با اختصاص اعتبارات لازم زیرساختهای مورد نیاز آن فراهم گردید .

که در این راستا احداث آلاچیقها ، سرویسهای بهداشتی ، احداث ۳۲۰۰ متر جاده آسفالته و برقرسانی به سرچشمه و تامین روشنائی آن موجب ورود گردشگران بسیار زیاد از نقاط مختلف استان و کشور را فراهم نموده است و در صورت سرمایه گذاری در این منطقه که مقدمات آن فراهم شده قطعا” در آینده ای نزدیک از رونق فراوانی برخوردار خواهد گردید.

 

شایان ذکر است سرچشمه افوس در نظر ساکنان محلی شهر از حرمت و قداست خاصی به عنوان نذرگاه برخوردار میباشد

علاوه بر سد و سرچشمه افوس همانطور که در آغازین کلام مطرح گردید شهر افوس به شهر چشمه ساران معروف است . لذا با توجه به وجود چشمه های فراوان به همراه درختان و بیشه زارهای سرسبز و همچنین وجود چندین هکتار تاکستان به همراه سایر درختان میوه در اطراف شهر محیطی بسیار جذاب برای گردشگران فراهم نموده است.

منطقه نمونه گردشگری سد و سرچشمه افوس

منطقه نمونه گردشگری سد و سرچشمه افوس

منطقه نمونه گردشگری سد و سرچشمه افوس

 

افوس شهر چشمه ساران

شهر افوس/اصفهان

در غربی‌ترین شهرستان استان اصفهان، مرتفع‌ترین شهر ایران در ارتفاع بالغ بر ۲۶۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر زیبا و گردشگری که چندین سال است به عنوان یکی از قطب‌های ویژه گردشگری استان اصفهان مورد توجه قرار گرفته است شهر افوس است که در بین مردم به بام راستین ایران معروف است.

به گزارش ایسنا، آب و هوای معتدل کوهستانی، زمستان سرد و پربرف و تابستانی ملایم و مطبوع موجب ستودنی شدن آب و هوای این شهر شده است. کوهستانی بودن افوس در ایام تابستان فضایی خنک و مطبوع را در این شهر پدید می‌آورد که حضور در کنار چشمه‌های جوشان این شهر در چنین آب و هوایی برای طبیعت دوستان فرصتی بی نظیر است.

تنوع آب و هوا و جنس خاک در این شهر سبب رویش گیاهان علفی و بوته ای خودرو کشته که وجود این گیاهان سبب رونق صنعت‌های گردشگری، دامداری، باغداری و کشاورزی در این شهر شده که وجود مراتع، صحرا و بیابان سبز و خرم در فصول گرم سال گواه بر این مدعی است.

غالب مردم این شهر گرجی نسب هستند که توسط شاه عباس صفوی از کشور گرجستان به این منطقه مهاجرت کرده ولی امروزه با توجه به روابط گرمشان با دیگر قوم‌ها همگی به زبان فارسی سخن گفته و در کنار مردم دیگر اقوام با آرامش فروان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند به نحوی که گزارش شده این شهر یکی امن‌ترین شهرهای ایران است که بدون داشتن نیروی انتظامی بیش از ۶۰ سال است هیچ درگیری منجر به فوتی نداشته است.

افوس با داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان همچون سرچشمه، سدخاکی، بیشه زار اطراف رودخانه افوس، دشت لاله‌های واژگان، تپه مصلی، چشمه‌های دره دی، آبشار باقره گل و بالغ بر یک هزار چشمهٔ جوشان دیگر یکی از بهترین نقاط گردشگری کشور در فصول گرم سال است.

از دیگر مکان‌های گردشگر پذیر این شهر می‌توان به آستان مقدس امامزادگان احمد و ابراهیم و عبدالله، خانه‌های سنتی و بوم گردی، حمام تاریخی، تپه داژگان و … اشاره کرد.

از ویژگی‌های زیست محیطی این شهر می‌توان به زندگی حیوانات وحشی و اهلی در مراتع اشاره کرد به نحوی که ارتفاعات این شهر محل زندگی آهو، گوزن، خرس، گراز، گرگ، روباه، شغال و خرگوش بوده و گفته می‌شود در گذشته گونه ای از پلنگ نیز در این منطقه یافت می‌شده است. خوشبختانه یکی از مناطق بزرگ افوس به نام ستبله که بعد از گذشت چند سال دچار کم شدن تعداد حیوانات بوده است با معرفی به عنوان منطقه شکار ممنوع در حال بازسازی و بازگشت حیوانات است.

از نقاط قابل توجه این شهر می‌توان به وجود دو چشمه خروشان در ارتفاعات قله قبله و ستبله این شهر به نام چشمه سرخی‌ها و چشمه قبله در ارتفاعی بالغ بر ۳۵۰۰ متری از سطح دریا اشاره کرد که این چشمه‌ها، گیاهان خودرو و درمانی موجود در کوهستان موجب رونق ورزش‌های کوهستانی به خصوص کوهنوردی در این شهر مرتفع شده است به نحوی که هر ساله ورزشکاران و هیئت‌های کوهنوردی از گوشه گوشه ایران برای صعود به این قله‌های زیبا به افوس سفر می‌کنند.

امروزه با افتتاح دومین پیست اسکی استان اصفهان در این شهر، زمستان‌های سرد و پر از برفش نیز پر از شور و نشاط و انرژی شده است، حضور پر شور گردشگران و ورزشکاران زمستانی در ایام سرد سال در این شهر گرمایی دو چندان یه این شهر بخشیده است.
برگزاری برف آورد های ملی با عنوان جشنواره ملی شهر برفی افوس در این شهر از دیگر برنامه‌های جذاب برای گردشگران است که با توجه به حضور تعداد زیادی از هنرمندان و مجسمه سازان کشور در این شهر و پرداختن آن‌ها به یک رقابت حساس، در کنار ویژگی‌های طبیعی و گردشگری زمستانی و همچنین ورزش‌های زمستانی می‌تواند جمعیتی چندین هزار نفری را به خود جذب کند.

از سنت‌های قابل توجه مردم افوس می‌توان به سنت مانگالی و جشن حکومت زنان اشاره کرد. مانگالی یکی از سنت‌های مخصوص گرجی تباران است که از آنجایی که هنگام کریسمس در گرجستان، و نوروز در افوس، برف روی زمین است با ورود اولین میهمان برای تبریک سال نو به هر خانه، ردپایی از او بر روی برف‌ها می‌ماند که در زبان گرجی (مِکْوْلِ) نامیده می‌شود.

“مِکْوْلِ” که در فریدون‌شهر به “مِنْکْلِ” و در افوس به “مانْگالی” تبدیل شده است، نام اولین میهمان عید هر خانه بوده و به باور عموم، آرمغان آورندهٔ خوش‌یمنی برای اهل آن خانه است. به همین خاطر، اگر آن خانواده، اعتقاد به خوش‌یمنی او داشته باشند، آن فرد هر سال مانگالی آن خانواده می‌شود و خانوادهی دیگری نمی‌تواند او را برای اولین روز سال نو دعوت کند.

در گرجستان، به مانگالی، پول کاغذی هدیه می‌دهند و با شیرینی از او پذیرایی می‌کنند و در افوس، خوردن صبحانه با مانگالی و هدیه‌ای که قبل از ورود او به خانه می‌دهند، جزو رسومات است.

جشن حکومت زنان نیز از دیگر آداب و رسوم مردم این شهر بوده که اکنون رنگ وبوی خود را از دست داده، اما خوشبختانه جمعی از مردم به دنبال احیای این سنت هستند.

در این جشن که هر ساله مصادف با زمان برداشت محصول، در حدود ۸۰ روز بعد از فروردین، در افوس برگزار می‌شده است، اداره یک روزه شهر به زنان سپرده شده و مردان با ترک شهر به سرچشمه این شهر رفته و در آن جا این روز را جشن می‌گرفتند.

بانوان نیز با تشکیل یک هیئت و انجمن مقامات شهر را از میان خود انتخاب و ضمن برگزاری جشن باشکوهی شهر را اداره می‌کردند.

لازم به ذکر است با رونق صنعت گردشگری در این شهر، رشد قابل ملاحظه ای در قیمت زمین‌های این شهر رخ داده به نحوی که امروزه سرمایه گزاران مختلفی برای حضور در این شهر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در پایان این نوشتار تمامی مردم طبعیت دوست ایران را برای دیدن یکی از ۱۰۰ جاذبه گردشگری ایران که به گفته مجله جهانگردان تا قبل از مرگ باید دید دعوت می‌کنیم.

افوس در غربی‌ترین نقطه استان اصفهان و در فاصله ۵ کیلومتری جاده ترانزیتی اصفهان، لرستان و شهرستان بویین میاندشت قرار دارد.

ارسال پاسخ