بر اساس تقسیمات کشوری شهر ایمانشهر از تلفیق ۲ روستای اشترجان و مینادشت تشکیل شده و یکی از نقاط شهری شهرستان فلاورجان محسوب می شود. این شهر (منطقه) در تاریخ ۱۸/۱۰/۷۹ به استناد مصوبه شماره ۱۵۲۸۸ مورخ ۲۰/۴/۷۹ هیات محترم دولت وهمت و تلاش مسوولان گرامی استان و شهرستان رسما افتتاح و شروع به کار کرد. شهر ایمانشهر در منطقه استراتژیکی اتوبان ذوب آهن، مجتمع فولاد و صنایع دفاع قرار دارد و خود این شهر در ۲۰ کیلومتری اصفهان واقع شده است که علاوه بر دارا بودن اراضی بسیار غنی کشاورزی و باغات پر میوه دارای قریب به سیصد واحد صنعتی کوچک وبزرگ نیز در حاشیه خود است که در حریم شهری به طور مستمر به تولید اشتغال دارد. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۱۳۵۵۴ نفر و محدوده حریم قانونی بالغ بر ۳۶ کیلومتر مربع و به استناد تاریخ ۷۱۶ سردرب مسجد جامع این شهر مشخص کننده و تعیین کننده هویت حقیقی این منطقه است و عمده ترین محصولات کشاورزان این منطقه عبارتند از: برنج ، گندم، جو، پیاز و سیب زمینی. و بر اساس آمار واطلاعات اخذ شده ۲/۳۳ درصد از شاغلین شهر ایمانشهر در بخش کشاورزی و ۷/۲۹ درصد نیز در بخش صنعت و ۱/۳۷ درصد در بخش خدمات به کار وفعالیت مشغول هستند. از آثار تاریخی و محل های تفریحی، زیارتی آن می توان به امامزاده رابعه خاتون، چشمه لعلی و مسجد تاریخی که به دوره ایلخانان مغول و در دوره فتوحات و تاریخ سلطان محمد خدابنده (الجایتو) بنا شده و گواه تاریخ و قدمت منطقه به شمار می رود اشاره کرد.

 

مسجد جامع اشترجان: 
نام آن صاحب مغفور ولد بن علی اشترجانی بوده که اساس آن در دوران سلجوقی و در سال ۷۱۶ قمری ساخته شده است  مساحت تقریبی ۱۵۰۰ مترمربع در درب ورودی؛ یکی در جنوب شرقی و دیگری در شمال آن است. درب جنوب شرقی سردر گچی و ۷ متر ارتفاع دارد. مسجد جامع «اشترجان» در ۳۶ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در منطقه لنجان واقع شده و به استناد کتیبه های تاریخی آن، در سال ۷۱۵ به دستور خواجه فخرالدین محمد بن محمود بن علی اشترجانی ساخته شده است، این مسجد یکی از نمونه های نفیس معماری ایلخانی از اواخر سلطنت محمد خدابنده (اولجایتو) به شمار می آید.

محراب گچبری اعلای امامزاده ربیعه خاتون (سال ۷۰۸ هجری قمری) که به تهران انتقال یافته است، امضای شخصی به نام مسعود کرمانی را دارد. زیرزمین امامزاده  هم تا ۵۰ سال اخیر محل دفن اجساد بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *