درباره شهر بستان‌آباد آذربایجان

درباره شهر بستان‌آباد آذربایجان

شهرستان بستان آباد در محل شهر باستانی و گمشده «اوجان» بنا شده است.

بستان آباد از کشاورزی و دام داری نسبتا” خوبی برخوردار است

و اهالی این منطقه اغلب به شغل های کشاورزی و دام داری اشتغال دارند. برخی صنایع نیز در این منطقه ایجاد شده است.

بستان آباد از روزگار کهن همواره به واسطه چشمه های آب معدنی مورد توجه و مشهور بوده همه ساله تعداد بسیاری از مردم ایران برای استفاده از آب های معدنی به این خطه می آیند. آب گرم معدنی بستان آباد، کوه های بزغوش، غارآق بولاق و برکه قوری گل از جاذبه های طبیعی شهرستان بستان آباد به شمار می آیند. برای خاندن همه به لینک بروید
مکان های دیدنی و تاریخی بستان آباد از روزگار کهن همواره به واسطه چشمه های آب معدنی مورد توجه و مشهور بوده همه ساله تعداد بسیاری از مردم ایران برای استفاده از آب های معدنی به این سامان می آیند. آب گرم معدنی بستان آباد، کوه های بزغوش، غارآق بولاق و برکه قوری گل از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می آیند صنایع و معادن کارخانه های مهم صنعتی این شهرستان را کارخانه های گچ،‌ صابون سازی، شیرینی پزی، پشم ریسی، چوب بری، کش بافی، آرد سازی و اطاق سازی تشکیل می دهند.

معدن گچ و کارخانه بزرگ گچ آذربایجان در ۴ کیلومتری شمال باختری بستان آباد قرار گرفته است. هم چنین معادن پوکه آهک ، سنگ، شن و ماسه نیز در حوالی بستان آباد وجود دارند کشاورزی و دام داری آب کافی و هوای مساعد سبب رونق کشاورزی در شهرستان بستان آباد شده است. آب کشاورزی این منطقه از رودها و چشمه ها تامین می شود و محصولات گندم، جو، حبوبات و گیاهان علوفه ای، تره بار، سیب، گلابی، و گردو از جمله عمده ترین محصولات کشاورزی شهرستان بستان آباد به شمار می آیند.

دام داری به شیوه ی صنعتی و سنتی در این منطقه رایج است و شامل: پرورش گوسفند، بز، گاو، اسب و کندوی زنبورعسل است. وجه تسمیه و پیشینه تاریخی نام بستان آباد به دلیل سرسبزی و خرمی این ناحیه به آن داده شده است. بستان در زبان آذری همان بوستان یا باغ معنا می شود و این منطقه به دلیل داشتن باغ های فراوان و خرمی بسیار به نام بستان آباد شهرت یافته است. شهرستان بستان آباد در محل شهر باستانی و گمشده اوجان بنا شده است.

نام اوجان از قرن ششم به بعد در بیش تر سفرنامه ها و کتاب های تاریخی آمده است. فرمان روایان ترکمانان و صفویه مدت ها در قصر غازانی در اوجان مجالس طرب داشتند اما در روزگار فرمان روایان بعدی آذربایجان، حوادث و جنگ های خونین متعددی اوجان را در معرض انهدام و ویرانی قرار داد که امروزه از آن همه آبادانی و زیبایی تنها یک رودخانه و یک دهستان به نام اوجان در جغرافیای آذربایجان شرقی باقی مانده است.

بستان آباد امروزی که گفته می شود بقایای آن شهر قدیمی است دربرگیرنده شهرها، بخش ها و روستاهای متعددی است و شغل مردمان آن کشاورزی و دام داری است مشخصات جغرافیایی بستان آباد از شهرستان های استان آذربایجان شرقی در درازای خاوری ۴۶ درجه و ۵۰ دقیقه و در پهنای شمالی ۳۷ درجه و ۵۱ دقیقه و ارتفاع ۱۷۴۰ متری از سطح دریا و در ۶۱ کیلومتری جنوب خاوری تبریز و در مسیر عبوری میانه به تبریز قرار گرفته است. آب و هوای بستان آباد؛ نسبتا سرد و خشک است. بستان آباد از شمال به هریس از باختر به تبریز از جنوب به هشترود و از خاور به سراب و میانه محدود است. مسیرهای ارتباطی این شهرستان عبارتند از: -راهی در مسیر جاده ی اصلی میانه – تبریز به سوی شمال باختری به درازای ۶۱ کیلومتر و به درازای ۱۰۹ کیلومتر به سوی جنوب خاوری تا میانه . – راهی از شهرستان بستان آباد به سوی خاور تا شهر سراب ایجاد شده که ۷۳ کیلومتر درازا داشته و پس از ۸۲ کیلومتر دیگر به شهر اردبیل می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *