توشمانلوجغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایران

درباره شهر توشمانلو

درباره شهر توشمانلو

گزارشی از روستای توشمانلو بخش کندوان میانه

روستای توشمانلو با مختصات جغرافیایی ۴۷ درجه طول جغرافیایی و ۳۷ درجه عرض جغرافیایی در شمال شرقی شهرستان میانه واقع گردیده است.

این روستا از سمت شمال به اراضی کشاورزی نیر در استان اردبیل ، از طرف جنوب به روستای ملک ، از سمت شرق به روستاهای آرموداق و سیدلر و از طرف غرب به روستاهای دلیقیز و لیوانلو منتهی میگردد .

از نظر طبیعی تپه های ملک و یالقشلاقی و تجرق در جنوب غربی ، تپه باقر یوردی در شمال و تپه توپ آتلان در شرق روستا قرار دارد. ارتفاع متوسط این روستا از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر میباشد.

از نظر تقسیمات آب و هوایی کوهستانی ، روستای توشمانلو دارای تابستانهای معتدل و نیمه گرم و زمستانهای سرد قراردارد. دو نوع باد شمالی و جنوبی نیز در این روستا می وزد که باد شمالی در زمستان سرد و در تابستان خشک است و باد غربی نیز باعث افزایش درجه حرارت میگردد .. وجود گسلهای متعدد در استان آذربایجانشرقی باعث شده که منطقه فوق جزو مناطق زلزله خیز باشد . آخرین زلزله در سال ۱۳۷۶ در روستا ر خ داده است و باید نسبت به مقاوم سازی خانه های آن اقدام گردد که در این خصوص اقدامات مفید و موثر زیادی توسط اهالی توشمانلو صورت گرفته است.

روستای توشمانلو شهرستان کوثر – Toushmanlo
روستای توشمانلو شهرستان کوثر – Toushmanlo

به دلیل بارش زیاد در منطقه ، روستا در خطر سیلاب قرار دارد که هراز گاهی باعث خسارات جزیی به روستا میگردد . محل تامین آب شرب روستا از دو چشمه بنامهای یاقلی بلاق و آلچا لی سویی تامین میگردد . منابع تامین آب کشاورزی کوه ها و دره های شمال توشمانلو و نیز سد موجود توشمانلو است که بصورت مشارکتی توسط اهالی احداث گردیده است .

که از نوع سدهای وزنی با مصالح سنگ میباشد . و ارتفاع آن ۷ متر ، طول تاج آن ۱۷۰ متر و عرض آن نیر ۷/۱ متر است .که ۱۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت روستا را آبیاری مینماید .پوشش گیاهی روستا از گیاهانی نظیر : مرزنگوش – آویشن – غازایاقی- پنیرک- درمنه و گون و …. تشکیل شده است . گونه جانوری روستا را حیواناتی نظیرروباه – خرگوش – شغال – گرگ خرس و کبک و….. شامل میگردد

.مساحت اراضی کشاورزی روستا نیز در حدود ۱۳۰۰ هکتار است . جمعیت روستا برابر آمار ۱۳۷۵در حد ۷۱۸ نفر بوده که در قالب ۱۵۱ خانوار زندگی میکنند . نرخ رشد جمعیت نیز برابرز آمار سال ۶۵-۱۳۷۵ ۸۴/۰ بوده است . نسبت جنسی روستا برابر ۱۱۲ مرد در مقابل ۱۰۰ نفر زن که بر مبنایی محاسبه درصد ۸/۵۲ درصد مرد در مقابل ۱/۴۷ درصد زن بوده است .

اراضی کشاورزی روستای توشمانلو ۸۲۰ هکتار میباشد که بصورت آبی و دیم کشت میگردد . اراضی آبی روستا در حدود ۳۰۹ هکتار میباشد و در اراضی دیم روستا که ۲۳۰ هکتار میباشد. کشت گندم، جو ، نخود و عدس صورت میگیرد. پراکنش اراضی روستا در شرق ، غرب و جنوب شرقی روستای میباشد. به طور متوسط میانگین میزان تولید محصول گندوم ۵/۱ تن و ۵/۲ تن جو در هر هکتار میباشد . این محصولات پس از تقسیم مصرف خود اهالی به فروش میرسد .

محصول غالب روستا و حتی منطقه ، سیب است . سیب درختی یکی از محصولاتی است که طی چند سال گدشته بومی شده است و سیب توشمانلو ، معروفیت خود را دارد و اکثرا به کشورهای حاشیه خلیج فارس و شیخ نشین ها صادر میگردد .اکثر باغات روستا در جنوب روستا قرار گرفته است . بیشتر باغات به دلیل مشاوره قبل از احداث بصورت ردیفکاری و اصولی احداث

شده است . همچنین غیر از سیب که محصول غالب روستا است ، محصولات عمده باغی دیگر ، مانند زردآلو ، هلو ، گلابی و گیلاس از محصولات مهم روستا میباشد . به طور متوسط میزان تولید محصولات باغی در هر هکتار ۴۰ تن میباشد . آبیاری ۲۵ باغ و حتی بیشتر ازاین رقم باغات روستا از طریق آبیاری تحت فشار آبیاری میگردد .

تعداد ماشین آلات کشاورزی روستا از قبیل تراکتور به علت تمکن مالی اهالی به سبب محصول خوب روستا ، ۳۰د ستگاه به اضافه دستگاههایی نظیر تیلر و سمپاش و … میباشد . برابر آمار جهاد کشاورزی شهرستان و بخش کندوان در سال ۱۳۸۲ مقدار ۵/۲۷۵ هکتار از اراضی روستا به باغات مثمر و ۶ هکتار نیز به باغات غیر مثمر اختصاص دارد . اراضی روستا بصورت آبی ۳۰۹ هکتار و بصورت دیم ۲۳۰ هکتار و بقیه به باغات تعلق دارد که از آن مقدار نیز همانطور که اشاره شد تنها ۶ هکتار تحت کشت باغهای غیر مثمر قرار دارد .

نوشته شده : توسط مهندس داود حضرتی

منبع: http://kandowan.blogfa.com/

توشمانلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

این روستا در ۶۵ کیلومتری شهرستان میانه واقع شده. محصول عمدهٔ آن سیب است . این روستا دارای سدی است که برای آبیاری باغ‌های سیب از آن استفاده می‌شود. این روستا به نامهای دوشمللی، دوشمنلی، توشمنلی، دوشمنلو و … نیز معروف است.

کانال آب آور و بند انحرافی توشمانلو در حال ساخت است .

 

توشمانلو روستایی است که با توجه به وجود گورهای باستانی و قلعه‌ای که گویا متعلق به دوره بابک است، اهمیت و پتانسیل زیادی از نظر مطالعات باستان شناسانه دارد. سیب این روستا از لحاظ مرغوبیت در حد چشمگیری است. سدی که در روستا قرار دارد و به یاری اهالی روستا ساخته شده مهمترین منبع ذخیره آب است. این روستا دارای راه آسفالت، آب، برق، تلفن، مدرسه ابتدایی و راهنمایی و … است. مهاجرت از این روستا کم است و حتی سیر معکوس دارد.

 

روستای توشمانلو و مدرسه قدیمی و قدیمی تر آن . جایی که خیلی از دکتر و مهندس ها و فارغ التحصیلهای دانشگاههای این روستا خاطرات بسیار شیرینی از اون دارند . مدرسه ای در کنار جاده ورودی روستا که از داشتن چند باب کلاس بیشتر بهره مند نیست ولی شاگردان و دانش آموزان آن از این کلاسها بهره لازم و کافی رو برای تحصیل علم برده اند و مقدمه ای استوار بوده برای پانهادن در مسیر کسب علم و دانش و رسیدن به دانشگاه و … .

یادش به خیر اون روزها ! روزهای خوش کودکی که در کنار دوستان و یاران دبستانی از محضر معلمان عزیز دلسوز و مهربانی چون جناب آقای ایمانی و جناب آقای نعمتی بهره مند بودیم . یاد اون شیطنت های کودکی به خیر که هر از چند گاهی هم شیرینی اون با مزه تلخ ترکه های باریک و کوچک معلمی مخلوط می شد و الان باید اقرار کنم کنم که خیلی دوستدار اون مزه شیرین به ظاهر تلخ هستم .

یاد تک تک اون بچه ها از کوچکترین و بزرگترین اونها بخیر . از اصغر حضرتی و نعمت و محمد مرسلی و ربعلی احدی گرفته تا علی صفری و نعمت سعیدی و ذکر علی و رضا سلیمانی و رضا مرسلی و اصغر سلیمانی که رفیق فابریک دوران کودکی ما بود و هست . شاید امکان نداشته باشه که اسم تک تک اونها رو بیارم ولی از همشون به نیکی یاد می کنم و باز یاد اون تفریح ها و گردش های دسته جمعی به خیر .

حتی اون بازی فوتبال جلوی مدرسه که با یک شوت بلند یکی از بچه ها توپ از زمین خارج می شد و به قسمت سمت راست تصویر بالا که به یک دره و اون هم به یک رود خونه مشرف بود منتهی می شد و ما چه با حوصله به دنبال پیداکردن توپ در پایین دست رودخونه می رفتیم و یا در بالای اون دره منتظر یافتن توپ و به انتظار دوستان همکلاسی می نشستیم و بعد از زمان نسبتا”زیادی باز باهمان روحیه قبلی بازی را ادامه می دادیم . (شاید بگویید خوب بود که چند نفر مراقب بودند تا توپ به پایین دره نره ولی این کار رو هم انجام میدادیم ولی نمی دانستیم با توپهایی که دوست دارند از کنار دست وپای بچه ها ویا از بالای سر آنها رد بشند چکار کنیم .) یادش به خیر .

منبع:http://sepehr87.blogfa.com/

********************

شهرستان کوثر

شهرستان کوثر در ۴۸ درجه و ۲۹ دقیقه طول جغرافیایی در فاصله ۸۵ کیلومتری اردبیل و حدود ۳۰ کیلومتری قرار دارد.این شهرستان از شمال با شهرستان اردبیل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب و جنوب با شهرستان‌های نیر و میانه همسایه‌است.شهرستان کوثر یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است.

تقسیمات کشوری
بخش سنجبد شهرستان خلخال در سال ۱۳۷۵ با مرکزیت گیوی به شهرستان کوثر تبدیل شد.این شهرستان از ۲ بخش و ۴ دهستان تشکیل شده‌است.

بخش مرکزی شهرستان کوثر
دهستان سنجبد شمالی
دهستان سنجبدغربی
شهرها: گیوی

بخش فیروز
دهستان زرج آباد
دهستان سنجبد جنوبی

مردم، زبان و مذهب
ساکنان شهرستان کوثر ترک آذربایجانی و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. مردم شهرستان کوثر دارای مذهب شیعه (دوازده امامی)هستند.

مردم روستاهای هشین و علاءالدین به ترتیب از لحاظ مذهب و زبان متفاوت از سایر نقاط شهرستان است:

روستای هشین دارای ساکنان ترک آذربایجانی، سنی مذهب
روستای علاءالدین ساکنان تات و به زبان تاتی (قابل فهم برای مردم شهر کلور شهرستان خلخال)سخن می‌گویند و شیعه دوازده امامی هستند.

آثار تاریخی و طبیعی
پل تاریخی فیروزآباد
پل پردیس
منبر مشهور مسجد مشکول
دلیکلی داش
داش بلاغ
رستم داشی
زنجیرو پیر
دربند
ایستی سو
داش حامام
بوزلوق

پوشش گیاهی
پوشش گیاهی این شهرستان، استیپی و در ارتفاعات، بصورت مرتع و چمنزار است. این شهرستان دارای مراتع و چراگاههای طبیعی، به وسعت بیش از ۱۰۰۰۰۰ هکتار و دارای جنگلهای طبیعی نیز، با وسعت ۲۰۰۰ هکتار است.

زالزالک
پسته وحشی
گلابی وحشی
انواع گون

پوشش جانوری
خوک و گراز وحشی
گرگ، روباه، شغال
خرگوش، جوجه تیغی، گورگن (پرسوخ)

سدهای شهرستان
سد خاکی (هسته رسی) گیوی روی رودخانه گیوی چای در حال احداث است
سد خاکی قره قشلاق
سد خاکی سیرابیل پردستلو
سد خاکی لیکوان

دانشگاه پیام نور
اولین مرکز آموزش عالی شهرستان با عنوان دانشگاه پیام نور – واحد گیوی در سال ۱۳۸۴ تاسیس گردیده و به پذیرش دانشجو می‌پردازد.

 

روستاهای شهرستان کوثر

شهرستان کوثر، مشتمل بر دو بخش و ۴ دهستان و ۱۲۱ روستا است، که ۱۸ روستای آن خالی از سکنه بوده و در مجموع، از نقاط کم تراکم استان اردبیل محسوب شده و روستاهای آن از پراکندگی بسیار زیادی برخودار هستند.

 

آرپا چای

قره قشلاق
گل قشلاق
گلین قشلاقی
ینگجه قشلاق
آغجه قشلاق

آقباش
قوزلو
اوچ بلاغ
پیربیداغ
پیرآغاج

باغچه جیق
قالین قیه
صوفلو

قوزلو
ایلخچی
سقاواز
کول تپه

قره بلاغ
اسفرنجان
قلعه جیق (بنماران)
سلوکلو گل (سولوکلو گول)
هواشانق (هاواشان)
داش گزور (گزور علیا)

چای گزور (گزور سفلی)
یوز ناب
نصرآباد
نی احمد بیگ
کمق (کموق)

کرندق
افشار
ترک
دوگر
مشکول

علاءالدین
زاویه کرد
پیر زمان
احمد آباد
زناب
دولت آباد

عظیم آباد
گیلاندوز
زرج آباد
زاویه زرج آباد

رستم آباد
بورستان
ام آباد
امیر آباد
پرو (فاراب)
سنگ آباد
پارس آباد

آلوار (علی آباد)
کئجین
شویر (شویور)
سوره برق (سوره بوره)
گرگ آباد (کرگه بد، سعید آباد)
شهسوارلو
آقا میرلو

پرگو
توشمانلو (دوشمنلو)
چالگرود (چرللی)
ایستی سو (آبگرم – کیوی سو)
مرشت

جغناب
تبریزق
لکندشت (لکن داش)
ابلی علیا (یوخاری ایبلی)
ابلی سفلی (آشاغی ایبلی)

گنجگاه
پردستلو
هریس
آفتابه (آفتافا)
هل آباد
فیروزآباد

سکرآباد
هشین
بنه خلخال
عرصه دوگاه
گیلاندوز
لیکوان

گلیجان
آلو
آلانکش
بنیادآباد
میکائیل آباد

خلفلو
نوده
کول تپه
شرج آباد

جعفرلو
ناوند
نرلو
ناطور
شرف آباد
مجدار
زند – خالی از سکنه

 

گردشگری

از مشخصات و و یژگی‌های گیوی وجود مناظر طبیعی و کوههای مشجر و پارکهای زیباست از مناظر مهم و دیدنی و توریستی می‌توان آبگرم (ایستی سو)، و محیط دلپذیر و آرام منطقه و هوای لطیف کوهستان و مناطق زیبای طبیعی و اثرات شفابخش آبهای معدنی که همه ساله، در تابستان مسافران زیادی را از شهرهای بزرگ مخصوصاً تهران به خود جذب می‌کند، نام برد.

از دیگر مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی، رستم داشی (سنگ رستم)، داش حمام (حمام سنگی)، سنج روپیر، یخچال طبیعی (بوزلوخ)، دربند روستای هواشانق، سرمستان یا سلمستان، دربند مشکول، منبر مشکول، پل فیروزآباد و سدهای خاکی از جمله سد خاکی قره قشلاق را می‌توان نام برد.

منبع: http://www.118ba118.com/

ارسال پاسخ