تیکمه‌داشجغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایران

درباره شهر تیکمه‌داش

درباره شهر تیکمه‌داش

تیکمه‌داش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز بخش تیکمه‌داش شهرستان بستان‌آباد است.

این شهر در ۱۶ کیلومتری بستان‌آباد، ۶۱ کیلومتری تبریز و ۹۱ کیلومتری میانه واقع شده‌است. تیکمه‌داش در سال ۱۳۷۶ خورشیدی تبدیل به شهر شده‌است.

جمعیت شهر تیکمه‌داش برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، بالغ بر ۲٬۴۶۸ نفر بوده که از این تعداد، ۱٬۲۷۰ نفر مرد و ۱٬۱۹۸ نفر زن بوده‌اند.

هم‌چنین شمار خانوارهای ساکن این شهر، ۶۳۳ خانوار بوده‌است. از لحاظ میزان سواد نیز ۱٬۷۴۱ نفر از ساکنان تیکمه‌داش را افراد باسواد و ۴۶۳ نفر را افراد بی‌سواد تشکیل می‌دهند.

دوشنبه‌بازار این شهر در سطح منطقه معروف است.

 

محتویات [نهفتن]
۱ جغرافیا
۲ پیشینه
۳ چهره‌های شاخص

۴ ناحیهٔ صنعتی
۵ منابع
۶ جستارهای وابسته
۷ پیوند به بیرون

جغرافیا

شهر تیکمه‌داش در دامنهٔ کوه‌های قارقالان و قلیچ‌قیه قرار گرفته و ۱۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

رود بنوچای از درون و رود بوستکان‌چای از پیرامون آن می‌گذرد. در اطراف تیکمه‌داش چشمه‌های آب‌معدنی بسیاری وجود داشته و نیز غار یاغیشلو در این منطقه واقع شده‌است.

حداکثر دمای شهر در تابستان‌ها ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد بالای صفر و حداقل آن در زمستان‌ها ۳۵ درجهٔ سانتی‌گراد زیر صفر است؛ همچنین میانگین بارش سالانه در تیکمه‌داش ۳۸۰ میلی‌متر می‌باشد.

 

پیشینه

موریتس فون‌کوتسبو در سفرنامهٔ خود در سال ۱۸۱۷، روستای تیکمه‌داش را باعنوان توده‌سنگ خوانده‌است. فریزر در سفرنامه‌اش از روستای تیکمداش و اوژن فلاندن در سفرنامهٔ خویش به روستای تخمه‌داغ در میان روستاهای حاج‌آقا و قره‌چمن اشاره کرده‌است.

در اواخر دورهٔ قاجار، این روستا یکی از منزلگاه‌های پادشاهان در سفر به خارج از کشور بوده‌است؛ به‌گونه‌ای که مظفرالدین شاه در جریان یکی از این سفرها به روستای تیکمه‌داش در ۱۸ کیلومتری حاج‌آقا و ۳۰ کیلومتری قره‌چمن اشاره داشته‌است

چهره‌های شاخص

خسته قاسم (Xəstə Qasım) شاعر، عارف و فیلسوف قرن دوره افشاریه، (۱۷۶۰-۱۶۸۴ میلادی)، متولد و در گذشته تیکمه‌داش می‌باشد.او خود در اینباره می‌گوید؛

 

خسته‌قاسم تیکمه‌داش‌لی، گونی غم‌لی گوزی یاش‌لی

خسته قاسم یکی از ستونهای استواری موسیقی عاشیقی است. وی، علاوه بر استادی در سرودن انواع قالبهای شعری کلاسیک همانند قصیده و غزل، قالبهای جدیدی را در ادبیات عاشیقی وارد کرد. یکی‌ از استادانه‌ترین اشعار مستزاد (müstəzad) او، که در طی‌ آن از معانی‌ متضاد لغت یاسین (مشتق از نام سوره یس) استفاده میکند، بقرار زیر است:

 

İgid olan ixlas bağlar Yasinə Oxudum Quranı çıxdım Yasinə
Namərd boynu ya sına Aşıq deyər ya sına

Ya inciyə, ya sına Nanəcibə söz demə
Eşidənlər deyər, ay hayıf, hayıf Qasım ölər, ellər gələr yasına

ناحیهٔ صنعتی

ناحیه صنعتی تیکمه داش در سال ۷۴ در زمین حدوداً ۱۷ هکتار که از طرف اهالی بطور رایگان در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته و پیشرفت فیزیکی ناحیه آن در فاز اول ۷۱ درصد بوده‌است که عبارتند از:

 

۱ ـ نقشه برداری –خیابان کشی – جدول گذاری – خاک برداری

۲ ـ تیر گزاری – سیم کشی محوطه ناحیه – نصب ترانس برق در روشنائی معابر

 

۳ ـ حفره چاه نیمه عمیق – احداث موتور خانه – احداث منبع ۲۰۰ متر مکعبی

۴ ـ احداث نگهبانی – پل ورودی – جدول چینی وسط بلوار

۵ ـ اخذسند مادر ناحیه صنعتی

 

برای ناحیه صنعتی ۳۶ واحد تولیدی جهت استقرار پیش بینی گردیده‌است ۳ واحد تخته سه لائی با ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب در سال و با اشتغال ۱۱ نفر و ظرف یکبار مصرف با ظرفیت ۱۳۰ تن در سال و اشتغال ۶ نفر و تولید مربای هویج با ظرفیت ۳۰۰ تن در سال و اشتغال ۱۰ – ۱۵ نفر به بهره برداری رسیده‌است.

همچنین ۷ واحد پلاستیک تزریقی – ظروف یکبار مصرف – انواع پلاستیک تزریقی و بادی – ریخته گری گیاهان داروئی کنسرو مرغ – در حال ساخت و ساز می‌باشند که به غیر از مورد سوم که جواز تأسیس خود را از صنایع استان دریافت نموده‌است.

بقیه طرحها در لیست جواز تأسیس صادره شهرستان بستان آباد درج شده‌است. تعداد کارخانجات حوزه استحفاظی بیس از ۷۰ واحد می‌باشد.

ارسال پاسخ