درباره شهر دستگرد (برخوار)

درباره شهر دستگرد (برخوار)

موقعیت جغرافیایی

شهر دستگرد در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شهر تاریخی اصفهان واقع شده است.

طول شرقی آن ۵۱ درجه و ۴۴ دقیقه و عرض شمالی آن ۴۰ درجه و ۴۰ دقیقه می باشد.

 

جمعیت و مساحت

جمعیت شهر در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۵۵۲۴ نفر شامل ۷۹۶۰ نفر مرد و ۷۵۶۴ نفر زن در ۴۱۲۸ خانوار بوده است. عمده مهاجرت شهروندان دستگرد از نوع مهاجرت فصلی است که به منظور کسب درآمد در بخش کشاورزی در مناطق جنوب کشور انجام می‌گیرد.

آب و هوا و وضعیت اقلیمی

به طور متوشط گرمای هوای دستگرد تابشتان در گرمترین ماه ۲۹ درجه شانتیگراد و در سردترین ماه ۴۶/۲ درجه سانتیگراد ذکر شده است. پر باران ترین ماه های سال آذر ، دی ، فروردن وکم باران ترین ماه ها شهریور مرداد می باشد. خاک این شهر اکثرا از نوع خاکهای رسوبی و رسی است.

وجه تسمیه

این شهر مانند اغلب نقاط جمعیتی منطقه برخوار از مناطق قدیمی به شمار می‌آید. به طوری که قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد. این مرکز جمعیتی، در زمان ساسانیان «دستگردته» نامیده می‌شده است که به زبان پهلوی به مفهوم دهکده، شهر، یا زمین هموار است.

مذهب و زبان

ساکنین شهر دستگرد به زبان فارسی صحبت می‌کنند و دارای دین اسلام و مذهب شیعه اثنی‌عشری هستند و اعتقادات مذهبی آنان بالا است.

آثار تاریخی

دستگرد دارای اماکن تاریخی و باستانی متعددی است از جمله می‌توان امامزاده ادهم(ع)، مسجد جامع، حمام قدیمی و ۸ خانه تاریخی را نام برد که همگی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

اشتغال

درآمد اکثر آنان از شغل کشاورزی است. مشاغل آزاد چون صنایع دستی، قالی‌بافی در این شهر فعال است. این شهر از پتانسیل اشتغال‌زایی – تولیدات لبنی و کشاورزی برخوردار است و برخی از احتیاجات استان را نیز تأمین می‌نماید. افزایش جمعیت – بالارفتن میزان سواد و رشد فرهنگی شهروندان، افزایش سطح درآمد و هزینه، شهر دستگرد را نسبت به گذشته خود، متفاوت کرده است.

خدمات

شهر دستگرد دارای یک مرکز آموزشی فنی و حرفه ایی می باشد که دارای ۲۵۰۰ نفر کار آموز است از شهر ها و روستاهای اصفهان ، شاهین شهر ، گز ، خورزوق ،دولت آباد،سین ، حبیب آبادبه این مرکز مراجعه می نمایند.

شهروندان آن متدین و انقلابی و پایبند به ارزش‌های دینی و ولایتمدار هستند به طوری که برگزاری مراسم و مناسبت‌ها، راهپیمایی‌ها و انتخابات و کلیه صحنه‌های اجتماعی در این شهر، شور و حال وصف‌ناپذیری دارد.

شهر دستگرد یکی از شهرهای فوق‌العاده جوان می‌باشد به طوری که حدود ۶۴درصد جمعیت کل شهر زیر ۲۵ سال می‌باشد.

دستگرد

دستگرد

توسعه و رشد فیزیکی شهر دستگرد با توجه به هسته اولیه شهر تا سال ۱۳۴۱ معادل ۵/۴۵ هکتار و از سال ۱۳۴۱ جهت توسعه فیزیکی شهر، به سوی جاده اصلی ارتباطی منطقه برخوار با شهر اصفهان است.

 

Dastgerd در Iran واقع شده‌است

Dastgerd
Dastgerd
 

 

مختصات: ۳۲°۴۸′۰۷″ شمالی ۵۱°۳۹′۴۹″ شرقیمختصات: ۳۲°۴۸′۰۷″ شمالی ۵۱°۳۹′۴۹″ شرقی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانبرخوار
بخشمرکزی
جمعیت (۲۰۰۶)
 • جمعیت۱۵۵۲۴
منطقهٔ زمانیساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۳:۳۰)
 • تابستان (DST)ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۴:۳۰)

دَستگِرد یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

شهر دستگرد برخوار در بخش برخوار شهرستان برخوار و میمه قرار دارد.[۱]

دستگرد یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. شهر دستگرد برخوار در بخش برخوار شهرستان برخوار و میمه قرار دارد. شهر دستگرد با وسیع شدن شهر اصفهان اینک در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان قرار دارد. موقعیت دستگرد از نظر آب و هوا خشک و بیابانی است در این شهر آثار تاریخی خاصی وجود ندارد.

 

امامزاده ادهم این شهر و مسجد جامع قدیمی از نقاط زیارتی آن هستند. مردان آن بیشتر شغل کشاورزی دارند البته در چند سال اخیر این آمار رو به کاهش است. بیشتر تخصص آنها در امر کشاورزی در کشت صیفی جاتی مانند هندوانه و خربزه می‌باشد.

 

هنرهای صنایع دستی این شهر عبارتند از: مینا کاری، گلیم بافی، منبت چوب، مینیاتور، معرق چوب، قلمزنی و گیوه دوزی را می‌توان نام برد. دستگرد، شهری در شهرستان برخوار استان اصفهان. این شهر در مشرق شهرستان، در ارتفاع حدود ۵۷۱٬۱ متری و در حدود پانزده کیلومتری شمال شهر اصفهان، در کنار راه اصلی اصفهان ـ دولت‌آباد (مرکز شهرستان برخوار)، و در دشت بلندی قرار دارد.

 

آب و هوای آن معتدل خشک است. بیشترین دمای آن °۴۲ در مرداد، کمترین آن °۲ر۱۲- در بهمن، و میانگین بارش سالیانهٔ آن ۶ر۱۲۱ میلیمتر است (رجوع کنید به سازمان هواشناسی کشور، ص ۳۴).

پیش از ۱۳۲۹ش، آبادی دستگرد، مرکز دهستان برخوار بود و برخوار بخش حومهٔ شهرستان اصفهان و تابع استان دهم (اصفهان) بود. در این سال، آبادی دستگرد شهر شد و با تشکیل شهرستان برخوار و میمه در تیر ۱۳۶۸ و بخش برخوار در فروردین ۱۳۷۹، تابع شهرستان و بخش مذکور گردید (رجوع کنید به رزم‌آرا، ج ۱۰، ص ۸۸؛ ایران. وزارت کشور، ۱۳۸۲ش، ذیل «استان اصفهان»).

در سرشماری ۱۳۷۵ش، جمعیت شهر۱۴۰۲۱ تن ضبط شده است (رجوع کنید به مرکز آمار ایران، ص هفتاد و چهار). اهالی آن شیعهٔ دوازده امامی‌اند و به فارسی سخن می‌گویند (فرهنگ جغرافیائی آبادیها، ج ۷۱، ص ۱۱۷).

دستگرد از طریق دو راهیِ حبیب‌آباد، به اردستان و نائین مرتبط می‌شود. بزرگراه اصفهان به شاهین‌شهر و تهران از کنار آن می‌گذرد (مهریار، ج ۱، ص ۳۸۷). فرش‌بافی با طرحهای اصفهانی و نائینی در آن رواج دارد (فرهنگ جغرافیائی آبادیها، ج ۷۱، ص ۱۱۸). شهر دارای زیارتگاهی به نام امامزاده ادهم است (همان‌جا).

نام آن به صورتهای دَسْتْجِرْد و دستگردبرخوار هم ضبط شده است (رجوع کنید به جابری انصاری، ص ۴۳۸؛ مهریار، ج ۱، ص ۳۸۶). آبادیها و شهرهای بسیاری در استان اصفهان و نیز در استانهای دیگر، از جمله خراسان، به این نام خوانده شده‌اند.

 

جزء گرد/ کرد/ جرد در این اسامی، از «کرت» فارسی باستان، به معنای ساخته و پرداخته، گرفته شده است و دستگرد یعنی شهر ساخته دست. از جمله شهرهای قدیمی با این نام، دستکره‌الملک* است (رجوع کنید به مهریار، ص ۳۸۵–۳۸۶؛ نیز برای اطلاع بیشتر از معانی این واژه رجوع کنید به جعفری زند، ص ۹۳–۹۶).

دستگرد در ناحیه قدیمی برخوار* قرار داشته است و در دورهٔ ناصری از روستاهای بزرگ و معروف بلوک برخوار محسوب می‌شد (رجوع کنید به افضل‌الملک، ص ۷۸؛ اصفهانی، ص ۳۰۰). جابری انصاری (متوفی ۱۳۳۵ش) آن را قریه‌ای با چهار هزار سکنه ذکر کرده است (رجوع کنید به ص ۴۳۸). در حدود ۱۳۳۰ش (رجوع کنید به رزم‌آرا، همان‌جا)، دستگرد ۱۱۹٬۵ تن جمعیت داشت، از تولیداتش غلات و پنبه و پشم و روناس بود و بافت قالی و کیش (نوعی پارچه کتانی) در آن رواج داشت.[۲]

جمعیت

جمعیت دستگرد درسال۱۳۸۹حدود ۱۸هزارنفرمیباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *