درباره شهر دهستان باویلتاریخچه و جغرافیای باویل

روستای باویل واقع در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی یکی از روستاهای آباد شهرستان اسکو می باشد

با استناد به گفتهٔ قدما و آثار مشهود آن معلوم می‌شود که باویل قدمتی چندین هزار ساله دارد اما آنچه از این تاریخ بجا مانده این است کخ اسم باویل از “اویل” که یکی از نوادگان حضرت نوح بوده نشعت گرفته است.

و نیز به دلیل قرار گرفتن در حوزهٔ آبریز دریاچهٔ خزر و عبور دو رود “اویل رود و باویل رود” نام باویل در آن گذاشته شده است. امامزاده حمزه ، قبرستان قدیمی و چنار کنار مسجد جامع باویل از نشانه‌های بجا مانده از قدیمیت این روستا محسوب می شوند.

در سنگی قدیمی کهدر گذشته استفاده میشده است بعد ها اکثر در های سنگی جای خود را به درب چوبی دادند و امروزه در های فلزی جایگزین درهای چوبی شدند

در قدیم الایام در میان آبادی‌های فعلی باویل دارای بیشترین جمعیت بوده که شهرستان اسکو جزء دهات آباد آن به حساب می آمده است و بیشتر املاک شهر جدید سهند جزء خاک باویل بوده است.

حمالله مستوفی برخی از موارد فوق الذکر و کمی بیشتر را در کتبش آورده که علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نوشته‌های ایشان مراجعه نمایند.

مدرسه تجدید بنا شده در باویل که در ۱۳۱۸ خورشیدی افتاح شده بود
علم و فرهنگ

مقولهٔ علم و دانش از نخستین ایام تشکیل این روستا جزء نهادینه‌ترین امور بوده و علاقه و اشتیاق جوانان آن برای ادامه و طی مراتب علم و دانش بسیار بالا بوده و همین فاکتور وجه تمایز این روستا با روستاهای دیگر بوده است.

تا جایی که طبق جدیدترین سرشماری ، در حال حاضر این روستا بیش از ۱۰۰ پزشک در رده‌ها و تخصص‌های مختلف دارا است و تقربیا می توان گفت همهٔ اهالی آن باسواد می باشند تا جایی که هیچ خانواده ای یافت نمی شود که در آن یک یا چند نفر معلم (فرهنگی) در سطوح مختلف وجود نداشته باشد.

تعداد و بافت جمعیتی

جمعیت این روستا طبق جدیدترین سرشماری ۳۲۵۰ می باشد. که شغل اثریت آنها کارمند در سطوح مختلف می‌باشد و تعداد کمی نیز به شغل مقدس کشاورزی و دامداری مشغول هستند. ضمنا تعداد رانندگان وسایط نقلیه سنگین این روستا نیز قابل توجه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *