درباره شهر زیار (اصفهان)

درباره شهر زیار (اصفهان)

زیار از شهرهای استان اصفهان ایران است.

که در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۱؛ روستای زیار از توابع دهستان براآن جنوبی بخش مرکزی شهرستان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر زیار شناخته شد.شهر زیار در کیلومتر ۲۵ جاده اصفهان – ورزنه قرارگرفته است .

 

 

شهر زیار

 
زیار
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشبخش مرکزی
مردم
جمعیت۳٬۵۲۰ نفر

 

تاریخچه و معرفی نامه شهر زیبای زیار

براآن جنوبی یکی از مناطق زرخیز فلات مرکزی ایران می باشد.

خاک حاصل خیز این منطقه محیای کشت انواع محصولات کشاورزی می باشد که متأسفانه با توجه به کمبود آب و خشکسالی چند سال اخیر ایران که منجر به کم آبی و بعضاً بی آبی زاینده رود شده کشاورزی این منطقه دچار خسارات جبران ناپذیری شده است .

ولی همت متعالی این مردمان سخت کوش حتی مشکل کم آبی را به مانند سنگ ریزه هایی ناچیز به زیر پا گذاشته و با تغییر سبک کشاورزی به سمت کشاورزی علمی و گل خانه ای که به حجم کمتری از آب نیاز است رفته اند .این نشان دهنده همت ، درایت و تسلیم ناپذیری این مردم شریف و زحمتکش می باشد.

منطقه شرق اصفهان تا باطلاق گاوخونی ” براآن ” نام دارد که رود همیشه جاری زنده رود این منطقه را به دو بخش براآن جنوبی و براآن شمالی تقسیم نموده است.

شهر زیار مرکز بخش براآن جنوبی می باشد.طبیعت وصف ناپذیر منطقه در چهار فصل به واقع منطقه را به نگینی درخشان تبدیل نموده است .

بارانهای ظریف و نسیم صبحگاهی بهاران ، سایه سروهای سهی تابستان ، دشت رنگ رنگ پاییزی و صبح مه آلود زمستانی تصاویر و مناظر بی بدیلی را ایجاد می نماید که دل هر انسانی را مجذوب خود می نماید.

بعد از معرفی طبیعت وصف ناپذیر زیار به آثار باستانی کهن این منطقه می پردازیم.

قدمت شهر زیار تقریباً به بیش از هزار سال می رسد، منار شهر زیار که ساخت آن به زمان ساسانیان باز می گردد یکی از اسناد و آثار قدمت زندگی ، دادوستد و حکومت در منطقه می باشد .شهر زیار به احتمال قریب به یقین در دوران سلجوقیان و صفویان شهر پر رونق و مرکز حکومت حاکمان بوده است .

ساختمانهای چندطبقه ، خندق اطراف منار و چندین آثار باستانی دیگر که به تفصیل معرفی می شود در حمله مغول و جنگهای اواخر دوران صفویه و قاجاریه متأسفانه تخریب شده است.

امیواریم با توجه خاص مسئولان اداره حفظ آثار و میراث فرهنگی بتوان بخشی یا حتی کل این آثار را مرمت و بازسازی نمود، که این ابنیه شناسنامه هزاران مردمان این منطقه می باشد.اما مردمان براآن جنوبی خاصه شهر زیار ……

مردمانی زحمتکش با شغل اصلی کشاورزی و دامپروری ، مردمانی با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری

به واقع همت و ساختار فکری مردم این شهر به لحاظ اجتماعی و اقتصادی که ریشه در گذشته این منطقه دارد قابل توجه است.

اعتقادات دینی و مذهبی مردمان این منطقه خاص همین منطقه است، هیأتهای مذهبی ، عزاداری عاشورای حسینی ، تعزیه در روز عاشورا و …

برگزاری مراسمهای مذهبی به شکل عمومی و فراگیر و با شرکت تقریباً تمامی اهالی شهر انسجام و همدلی وصف ناپذیری را به منسه ظهور می گذارد.

در وصف عزاداری عاشورای مردم این منطقه به همین بند کفایت می کنم که در دهه عاشورا مردم روستاهای اطراف هر روز را مهمان یکی از روستاها هستند و مردان مهمان در مسجد و زنان مهمان در منازل روستاییان و یا شهر زیار پذیرایی می شوند.

در مورد مراسم تعزیه در بخشی خاص به همراه تصاویری از مراسم به تشریح آن می پردازم.

بوی نان محلی در شهر زیار مشام هر رهگذر را ، طعم شیر طبیعی ذائقه شیرمردان این دیار را و سبزی های تازه روییده این دشت دل هر عاشق طبیعت را می نوازد.

 

علیرضا پدرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *