جغرافیای آذربایجان شرقیجغرافیای ایرانسیه‌رود

درباره شهر سیه‌رود

Creative Digital Camera

درباره شهر سیه‌رود

سیه رود(اذربایجان شرقی)

جمعیت :۱۵۱۱
کد تلفن :۴۹۲

سیه‌رود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش سیه‌رود شهرستان جلفا واقع شده‌است.

این شهر در کناره جنوبی رودخانه ارس و در شمال کوه کیامکی‌داغ قرار گرفته‌است. این شهر مرکز اداری بخش سیه‌رود بوده و صاحب بخشداری می‌باشد.

در آن سوی ارس و در مقابل سیه‌رود، شهر اردوباد که یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان می‌باشد، قرار گرفته‌است. جاده مرزی جلفا-پارس‌آباد از سیه‌رود می‌گذرد.

جمعیت شهر سیه‌رود برپایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۱۳۵۴ نفر بوده‌است که از این جهت سومین شهر کم‌جمعیت استان آذربایجان شرقی پس از شهرهای نظرکهریزی و خمارلو محسوب می‌گردد.

بر همین اساس شمار خانوارهای ساکن این شهر در این سال بالغ بر ۳۶۶ خانوار بوده‌است. همچنین شمار افراد باسواد سیه‌رود بالغ بر ۹۸۳ نفر و شمار افراد بی‌سواد بالغ بر ۲۲۹ نفر بوده‌است.

اهالی سیه‌رود مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند. زبان آنان همانند ساکنان سایر نواحی منطقه آذربایجان، زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد. همچنین اهالی زبان فارسی را به‌دلیل رسمی‌بودن و تدریس آن در مدارس به‌راحتی درک کرده و قادر به سخن‌گفتن به این زبان می‌باشند .

 

البته پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به‌دلیل نفوذ نیروهای این حکومت در منطقه و رفت‌وآمد روزانه آن‌ها در سطح شهرها و روستاها، اهالی سیه‌رود و به‌خصوص افراد مسن، به زبان روسی نیز تا حدودی آشنایی دارند. شغل اکثر اهالی شهر کشاورزی و دامداری می‌باشد؛ به‌طوری که آلوی سیه‌رود در سراسر آذربایجان شهرت پیدا کرده‌است و قسمتی از این محصول جنبه صادراتی دارد و به خارج از کشور صادر می‌شود.

 

مسیر سیه رود (جنوب شرق جلفا)رسوبات جنوب شرق جلفا عموماً فیلیشی و شامل ماسه سنگ، مارن و شیل بوده و سن کرتاسه به بعد را نشان می‌دهند. در این مسیر علاوه بر رسوبات فسلیش، توالیهای آتشفشانی الیگوسن جلفا را نیز می‌توان به صورت سنگهای آذرآواری یا پیروکلاستیک مشاهده کرد.

 

آثار آشفتیگهای زیستی، رپیل مارک، ترکهای گلی، قالبها و فسیلهای گیاهی در درون تراورتنها، دیوریتهای حاوی مس، رگه‌ها و کوراتزهای طلادار سیه رود، معادن مرمر و چشمه‌های زیبای دامنه کوه پلوداغی در این مسیر قابل توجه­اند.زیارتگا ه بابا یعقوب در ۲کیلومتری سیه رود به طرف گمرک نوردوزدراواخر قرن یازدهم( ه.ش ) یعقوب ابن ورقا در حاشیه رود ارس کنار ضلع شرقی رودخانه قره سوروستا ی قدیمی سیه رود (سیاری) زندگی می کرد که این روستا مسیر عبور و مرور روستا هایاطراف بود .

بابا یعقوب مالک زمین های آن محل بود ومشغول کشاورزی ومبلغ دین اسلام بودبابا یعقوب رادر سن ۷۵ سالگی راهزنان به قتل رسانده وآن را از درخت قره آغاج آویزان کرده بودند.

جنازه بابا یعقوب را اهالی سیه رود در ملک خود بابا یعقوب به خاک سپردند و از آن بعد مزاربابایعقوب تبدیل به زیارتگاه گردید که اهالی سیه رود وروستا های اطراف هر ساله دو بار در یکیاز روز های پنجشنبه درفصل بهار وپاییز به زیارت آن می روند.

ودرآن محل اقدام به پخت وپز غذا بهسنت قدیمی باهیزم درخت قره آغاج و این خیر و احسان رادرحق بابایعقوب به مسافران وزائرانتقسیم کرده والان هم همان رسم قدیمی پا برجاست. نکته دیگر این است.

مردم سیه رود بهاحترام بابا یعقوب هیزم های درخت قره آغاج را فقط در محوطه زیارتگاه برای پخت وپز استفادهمی کنند .

ارسال پاسخ