درباره شهر فلاورجان

درباره شهر فلاورجان

شهرستان فلاورجان(لنجان سفلی) با طول جغرافیایی۳۰دقیقه و۵۱ درجه وعرض جغرافیایی ۳۴ دقیقه و ۳۲درجه،با مساحت۵۱۰ هکتار با مرکزیت شهر فلاورجان می باشد.

و ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰متر است که ۴۴۳کیلومتر با تهران فاصله دارد و مساحت آن ۵۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد.

بلوک لنجان بزرگترین بلوک اصفهان وبا برکت تر از همه آنها،لنجان و النجان است که در خود محل به چهار ناحیه:ایدغمیش- اشیان- اوشترگان و گرکن تقسیم شده و هر یک از آنها دهات متعدد دارد.

 

لنجان در قدیم دو شهر معتبر داشته،یکی فیروزان در لنجان سفلی و دیگر خان لنجان در لنجان علیا وناحیه اشیان تقریبا ۱۸ فرسخ قنوات و مادیهای پر آب دارد.برنجکاری اصفهان منحصر به این بلوک بوده است.باغات بسیار واشجاری بی شمار از کبوده و غیره دارد.

نواحی عمده آن عبارت است از؛ریز(زرین شهر)- قهدریجان(کدرگان نام قدیمی آن است)- مبارکه- کلیشاد- درچه -دینان- ورنامخواست- سده- دیزی- فلاورجان- پیربکران(گرکن شمالی)اشترگان(ایمانشهر) می باشد.

این شهر از سوی شمال به روستای جلال آباد، ‌از جنوب به آبادی گارماسه، از باختر به روستای جوزدان، از خاور به زاینده رود و کوه سنگالو محدود است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان خمینی شهر، از جنوب به شهرستان مبارکه، از باختر به شهرستان های نجف آباد و لنجان وازخاوربه شهرستان اصفهان محدود است. این شهرستان به گونه دشتی در کناره زاینده رود قرار گرفته و دارای بیشه زارهای پهناوری است. منابع آب آن، ‌رود زاینده رود، کاریز و چاه است.

در فلاورجان هم چون سایر شهرستان های استان اصفهان قالی بافی رواج بسیاری دارد. این صنعت دستی زیبا که حاصل هنر سر پنجه های تلاشگر و هنرمند اهالی منطقه به ویژه زنان و دختران آن است، مهم ترین صنایع دستی این شهرستان را تشکیل می دهد. بیش تر قالی های تولیدی در منطقه در کارگاه های خانگی بافته می شوند و تولیدات آن سهم مهمی دراقتصاد خانواده و کل منطقه دارد. در این شهرستان برای بافتن فرش ها از طرح های اصفهانی، نجف آبادی و نایینی استفاده می شود. فلاورجان در دشتی، در کنار زاینده رود قرار گرفته است و دارای بیشه‌زار های پهناور است. کوه گردولی در جنوب خاوری و کوه سنگالو در خاور این شهر قرار دارند.

رود زاینده رود از خاور فلاورجان می گذرد و جلوه ای زیبا به این منطقه می بخشد. بناهای تاریخی این منطقه نیز بر جذابیت های توریستی آن می افزایند مهم ترین فرآورده های کشاورزی فلاورجان گندم، برنج، صیفی، سبزی و. . است. مردم این دیار به پرورش گوسفند، گاو، ‌بز، … و هم چنین مرغ داری و طیور نیز می پردازند.

فلاورجان در دشتی، در کنار زاینده رود قرار گرفته است و دارای بیشه‌زار های پهناور است. کوه گردولی در جنوب خاوری و کوه سنگالو در خاور این شهر قرار دارند. رود زاینده رود از خاور فلاورجان می گذرد و جلوه ای زیبا به این منطقه می بخشد. بناهای تاریخی این منطقه نیز بر جذابیت های توریستی آن می افزایند.

فِلاوَرجان شهری است درشهرستان فلاورجان استان اصفهان ایران. نام این شهر عربی‌شدهٔ واژه پل‌آورگان فارسی است. شهرستان فلاورجان دارای دو بخش مرکزی و گرگن شمالی است.شامل شهرهای فلاورجان ، قهدریجان ، ‏‏کلیشاد و سودرجان ‏‏‏‏و ابریشم و ایمانشهر می‌باشد. دارای روستاهایی مانند جوجیل و می‌‌باشد.

شهر فلاورجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *