درباره شهر قوشچی

درباره شهر قوشچی

شهر قوشچی در ۵۶ کیلومتری شمال شهر ارومیه در ساحل غربی دریاچه ارومیه ۴۵ درجه شرقی و ٣٧ درجه شمالی واقع شده است

جمعیت فعلی شهر قوشچی ٣٠٢٣ نفر شغل غالب ساکنین شهر کامیونداری و کشاورزی میباشد قبلا درآمد اصلی ساکنین قوشچی از تولید و صادرات بادام و گردو و سبزه و کشمش بوده است که به علت خشکسالیهای پی درپی چندین سال گذشته حدود ٩٠ درصد باغات بادام از بین رفته است.

و کشاورزان شهر قوشچی جهت احیای باغات فوق منتظر انتقال آب از سد نازلو میباشند صد درصد اهالی شهر قوشچی مسلمان و شیعه میباشند که بر اساس تاریخ شفاهی توسط دو نفر از امام زاده ها که در صدر اسلام در قوشچی ساکن شده اند.

و محل سکونتشان جنب قنات فعلی باری گولی واقع در تقاطع خیابانهای بهار و کاظم خان قوشچی بوده است به اسلام گرویده اند قبل از اسلام دین اهالی شهر قوشچی زرتشتی بوده که توسط اطرافیان موبد موبدان “مغ آتیل ” به یکتا پرستی گرویدند.

اولین آتش کده که بنا به گفته ها تنور بزرگی بوده و سوخت آن توسط اهالی قوشچی (به این صورت که اهالی موظف بوده اند از هر پنج بار هیزم که به خانه های خود حمل میکردند یک بار را به آتش کده حمل میکردند و بدینصورت ) تامین میشده و اهالی جهت شعله ور کردن تنورهای منازم از آتش کده همیشه روشن عمومی زغال شعله ور می آورده اند آتش کده فوق بنام گون بز بوده است که در محل شمال غربی خیابان گنبد فعلی قرار داشته است خاکستر آتش کده فوق بصورت تپه ای بزرگ درآمده بود که حدود شصت سال پیش به دستور مهدی خان همسر یکی از عمده مالکین قوشچی بنام خانم فاطمه اشرفی توسط اهالی کلا به باغات حمل شد . “مغ آتیل” اولین مدرسه دینی زرتشتیان را در محل غار “مغ غاره” واقع در روستای فعلی مغاتیل یا مقیطالو در ١۵ کیلومتری شمال شرقی شهر قوشچی در ساحل دریاچه ارومیه بنیان نهاد . زبان مادری اهالی قوشچی ترکی آذری میباشد آب و هوای شهر قوشچی مدیترانه ای و کوهستانی میباشد حد اکثر دمای شهر در تابستان ٣۵ درجه و حد اقل دما در زمستان منهای ١۵ درجه میباشد

شهر قوشچی
شهر قوشچی در فاصله حدود ۵۲ کیلومتری شمال غربی ارومیه (مرکز استان آذربایجان غربی )واقع شده است. قوشچی مرکز بخش انزل بوده و جمعیت آن بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ حدود ۲۹۴۳ نفر با ۸۳۲ خانوار می‌باشد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۷۵ برابر با ۳۰۹۳ نفر بوده است. از کل جمعیت شهر در سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۵۹۳ نفر مرد و ۱۳۵۰ نفر زن می‌ باشند.

تا حدود ۲ دهه پیش بیشتر درآمد مردم ان از محل زراعت و دامداری بوده و عمده محصول آنها بادام گردو و انگور و غلات بود. اما بدلیل خشکسالی‌های متوالی که باعث خشک شدن قناتهای پر آب و جاههای عمیق آن شد در حال حاضر کشاورزی در منطقه در حال از دست دادن رونق خود است. بیشتر درآمد و اشتغال مردم که زبانزد همگان است از محل کامیون‌داری می‌باشد.

مردم این دیار در طول ۱۰۰ سال اخیر شاهد تلخکامی‌های بسیاری شده‌اند. از جمله قتل و غارت ناشی از جنگهای اول و دوم جهانی هجوم جیلوها (آشوریان مهاجر از عثمانی) کردها و روسها.در حال حاضر بسیاری از جوانان این شهر مراحل خوبی از سطح سواد آکادمیک را گذرانده و مشغول بکارهای مختلف می‌باشند.این شهر در کنار ساحل(دریاچه ارومیه) واقع شده و مجتمع تفریحی و توریستی باری در مجاورت این شهر یکی از زیباترین و مدرنترین مجموعه در نوع خود در کشور است.

به منظور آشنایی بیشتر در باره شهر قوشچی مطالب زیر عینا” از وب لاگ آنایوردوم قوشچی درج میگردد.

شهر قوشچی در ۵۰ کیلومتری ارومیه و ۴۵ کیلومتری سلماس قرار گرفته که با توجه به نوشته های تاریخ نگاران و اسناد موجو د در روزگاران گذشته که به حدود هفت هزار سال پیش برمیگردد اقوام و تمدن های “سومر” و “اورارتوری” و “ماننایی” و “هوری” و “گوتی ها” و “لولوبی” و … دیگر اقوام التصاقی زبان (نیا و تبارتمامی ترک زبان های طول تاریخ) در این منطقه سکونت داشتندکه بنا به نوشته زنده یاد پروفسورمحمد تقی ذهتابی تاریخ نویس و محقق و استاد گرانقدر تاریخ ،فرهنگ و هنر تندیسی که از گردنه قوشچی پیدا شده چهار هزار سال تخمین قدمت زده شده و نشان می دهد که از چهار هزار سال پیش در این منطقه (منطقه قوشچی) هنر و صنعت وجود داشته و منطقه از حساسیت و سوق الجیشی خاصی برخوردار بوده همچنین آثار به جامانده از (حارامیلارقالاسی) یا( کافیر قالاسی) واقع در روی کوه و منطقه (داربد) در قسمت شمال شرق قوشچی مشرف بر دریاچه ارومیه (۱۵۰ متری دریاچه ارومیه)سندی بر واقعیت این موضوع می باشد برای اثبات٬عکس قسمتی از دیواره این قلعه را دراختیارتان قرار می دهیم.

منطقه قوشچی شاید به نوعی مانند شهرستان بزرگ تبریز که به شهر اولینهای ایران مشهور است قوشچی هم در نوع خود به اولینها در منطقه مشهور می باشد:۱-اولین منطقه ای که بیگانگان روس و اشراری وابسته به انگلیس(اسماعیل سمیتقو و شیخ عبیدالله) و جیلوها (ارامنه متجاوز) در مقابل سردار سلحشورغرب آذربایجان ( کاظم خان قوشچی) صف کشیدند و قادر نشدند صلابت و اقتدار فرزند دلاور این مرز و بوم را در هم بشکنند ۲-صنعت کامیونداری در آذربایجان غربی اولین بار از ین منطقه (قوشچی)آغاز گردید که بانی این امر مهم ٬محمد علی مهرک قوشچی می باشند ۳-اولین دارنده دو مدال طلا بوکس قهرمانی آسیا (ایوب قوشچی) متولد شهر قهرمان خیز و قهرمان پرور قوشچی می باشد ۴-کسب رتبه اول در کنکور سراسری ایران (سلمان علیپور)افتخار دیگراین منطقه می باشد ۵-اولین شهید آذربایجان غربی (شهید صمد قنبری قوشچی) فرزند این منطقه قهرمان پرور می باشد ۶- این منطقه تا دهه هشتاد ٬ بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده مغز بادام و مغز گردو در شمال غرب ایران بود ۷- بهترین انواع انگور باکیفیت عالی و با رنگهای مختلف ( سیاه ٬ سفید ٬ زرد ٬ قرمز٬ با دانه و بی دانه) در این منطقه به عمل می آید که این کیفیت عالی مرهون مهارت کشاورزان قوشچی و خاک مساعد و گرانیتی و همجواری کوه ٬ دریا ٬ دشت و آب و هوای مدیترانه ای منطقه می باشد ۸ – اولین منطقه ای در غرب دریاچه ارومیه که بیشترین آثار تاریخی تمدن اورارتور ها ٬ ماننایی ها و … را در خود جای داده است که آثاری چون( هیجیل تبه٬ کارنا ٬ گون بد ٬ داربد٬حارامی قالاسی و …) از آن جمله محسوب می شوند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *