درباره شهر لیقوان

درباره شهر لیقوان

روستای لیقوان در ۳۰کیلومتری جنوب شهر تبریز قرار دارد در طی سرشماری که در آبان سال ۱۳۹۰انجام شد جمعیت حدود:۵۷۵۲ نفر وتعداد خانوار :۱۵۰۰خانوار برآورد شد.

البته چون در این سرشماری کسانی که مدت اقامتشان درروستای لیقوان کمتر از شش ماه بود مد نظر قرار نگرفت که اگر آنها هم سرشماری می شدنند جمعیت این روستا بیش از۶۰۰۰نفر می شد.

 

این روستا یکی از بهترین آب و هوای را درآذربایجان شرقی دارا میباشد که سالانه بسیاری از گردشگران به دلیل وجود این آب وهوا به سوی خود جلب میکند.
علاوه بر این آب وهوا مکان های گردشگری دیگری چون بنای«کاخ داش عمارت»، « پل حاج سالار» و…دارد.
وهچنین آب گرم طبیعی(ایسی سو) که بسیاری از بیماری های پوستی را درمان میکند و رایگان در اختیار همه مردم میباشد و بدلیل اینکه این آبگرم لیقوان مابین کوها قرار دارد بسیار طبیعی بوده و همچنین اطراف این آب گرم برای گردش و تفریح عالی است به این خاطر علاقمندان بسیاری دارد اما یه مشکل داره اونم اینه که با ماشین نمی توان به آنجا رفت این مشکلم به تازگی حل شده یعنی از طریق روستای سفید خوان روستای نزدیک لیقوان راه آسفالت برای آن کشیده اند.

مردم روستا بسیار خون گرم بوده و از مهمانهایشان استقبال بی نظیر می کنند اما خراب کاری عده ای از مردم شهرها باعث شده تا اهل روستا به همه افرادی که ازشهر ها می آیند بد بین شوند من همیشه دوست دارم که بین همه مردم حتی بین همه مردم دنیا مهر و محبت باشه چون همه ما از یه جنس آدمی هستیم و نباید هدفمان نابودی دیگران باشد چه عیبی دارد که به جای بغض و دشمنی, دوستی و همکاری را هدفمان قراربدیم و همه بکوشیم تا همه ی مان در آسایش و شادی باشیم بگذریم…

وجود کوهای بلند وسرشار از چشمه های خنک طبیعی که دردامنه ی سهند قرار دارد آن رابیشترجلوه میدهد در بهار وتابستان بسیار دیدنی و زیبا می شود رود مهران رود که درکنار روستای لیقوان نعمتی بس زیباست که جلوه گربیشتر آن می شود این رود که از کوهای لیقوان سرچشمه می گیرد تا شهر تبریز هم جریان دارد واز این شهر عبور می کند.
مکانهای گردشگری این روستا فقط برای تابستان وبهار نیست بلکه حتی در هوای زمستانی و برفی تماشا کردن این کوهای زیبا به آدمی حس جوانی میدهد چون بسیار ساکت و آرام است و بدور از هر گونه آلوده کننده ماشینی و صوتی ایست و همه جا سفیدوسفید است
.
و یکی از سوغاتی های بسیار معروف آن پنیر میباشد شاید بسیاری از مردم, لیقوان را با نام پنیرش می شناسند که علاوه بر ایران توی دنیا هم حرف اول را میزند اگر شما هم از این پنیر خورده باشین طعم لذیذش حتما از یادتون نخواهد رفت.
متصفانه بسیار از مردم سود جو برای فروش کالاهاشون این نام رو روی پنیرشون می نویسندحتی خیلی از افراد فرصت طلب پنیر را از روستا های اطراف یا کردستان یا مغان و… آورده و با حلب لیقوان به فروش میرسانند وبا اینکار کسانی که برای پنیر لیقوان چه دامداران و چه افرادی که برای ساخت پنیر مرغوب لیقوان زحمت می کشنداز بین می برند شاید بتوانیم درآینده نزدیک این پنیر لذیذ و خوشمزه را از این بحران نجات دهیم.

فکر کنم این سوال در ذهن بسیاری از مردم باشه که چرا پنیر لیقوان اینقدر خوشمزه و خوش طعم میشه؟

چرا این پنیر در بین این همه پنیری که در بازار است مشهور شده؟

شاید دلایل بسیاری برای این سوال ها باشه اما به چنددلیل عمده من اشاره میکنم:یکی از علت ها این است که شیری که از گوسفندا دوشیده می شود در این روستا توسط مردها
انجام می شود شاید بسیار دیده باشید که در بسیاری از جاهای مختلف شیر توسط زنها دوشیده می شود و چون مردها از قدرت بدنی بالایی نسبت به زنان دارند شیری که توسط مردهادوشیده می شود تمیزتر است به این خاطر که هنگام دوشیدن گوسفند, گوسفند ادرار و مدفوع می کند و مردها مانع ریخته شدن این فضولات به داخل شیرمیشوند در حالی که زنان از انجام این کار عاجزند این مسئله می تواند از نظر بهداشتی ام مد نظر باشد.
دلیل دیگر اینه که گوسفندان این روستا همیشه علفهای تازه می خورند چه علفهایی که انبار شده باشند و چه علفهایی که در کوها چرا کنند معمولا علفهایی که از اطراف آورده می شوند به دلیل اینکه طرز نگهداریش غلط است و آبدیده می شوند علفها خراب شده به رنگ سیاه درمی آیند و گوسفندان با خوردن این علفها طبیعتا آن کیفیتی که باید شیر بدهند شیر نخواهند داد.
لازم است اینجا کمی هم از مشکلات این دامداران که واقعا زحمت زیادی برای تولید شیر با کفیت می کشند ذکر کنم یکی از مشکلات اساسی این دامداران کمبود علوفه است و علفزار هایشان برای چرای دام کافی نمی باشد شاید باور نکنید این دامداران در تمام مدت سال برای خرید علوفه هزینه گزافی پرداخت می کنند به همین خاطر درآمدی برایشان باقی نمی ماند حتی مزد کارگر ساده! در حالی که این شغل شاید یکی از مشکلترین شغل ها می باشد چون یک دامدار نمتواند دام را فقط یک روز به حال خودش رها کند حتی یک ساعت بعضی وقت ها هم باید ۲۴ ساعت در خدمت دام باشد وگر نه دام طلف خواهد شد در حالی که با این شغل طاقت فرسا حتی نمی توانند مزد یک کارگر ساده را بدست بیاورند
ساکنان این روستا فقط به دامداری و تولید لبنیات مشغول نیستند بلکه فرش بافی هم رواج بسیاری دارد و عده زیادی به کار فرش بافی مشغولند مشکل اصلی این فرشبافان ارزان بودن فرش توی بازار است.
یکی از صنایع دستی این روستا در قدیم ساخت کوزه و مثل این بود اما با آمادن وسایل آهنی و پلاستیکی دیگر از رونق افتاده.
روستای لیقوان با وجود این همه نعمت و زیبایی هنوزهم آنطور که باید می بود مورد توجه قرار نگرفته است مشکلات فراوانی دارد که باید مورد توجه هم ساکنانش وهم مسولانان قرار گیرد.
در پایان از تلاشگران «هفته نامه ساقی» تشکر می کنم و امیدوارم روستای لیقوان را توانسته باشم گوشه ای از زیبایی ها ی این روستا را به دیگران معرفی کنم.

من رستم گلی لیقوان ساکن این روستا هستم ودانشجوی رشته حسابداری دانشگاه پیام نور تبریز هرگونه نظر وپیشنهادات خودتونو می توانید ازطریق این وبلاگ ها به من برسانید.

www.lighvan.mihanblog.com

www.musicRG.blogfa.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *