درباره شهر ماهدشت

تاریخچه ماهدشت

ماهدشت یکی از شهرهای کرج با جمعیت ۰۰۰/۵۵ نفری و مساحت۷ /۶۱۱۶ هکتاردر ۱۸ کیلومتری جنوب غربی کرج واقع شده است .

که در این مورد این شهر دهخدا در جلد دوازدهم کتاب لغت نامه میگوید :

مردآباد دهی است از دهستان حومه بخش کرج شهرستان تهران در ۲۰ هزار گزی غرب کرج و محصولش غلات ، بن شن ،صیفی ،چغندر قند و شغل مردمش زراعت وکاخ مادر شاه ملعون و دو تپه باستانی و سه امامزاده در این شهر واقع شده است.

ماهدشت بخاطر آب وهوای خوش از دیر باز مورد توجه خاندان رژیم سابق قرار داشت و یکی از تفرجگاههای استان تهران بوده که در حال حاضر با ۲۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی یکی از قطب های کشاورزی استان می باشد

با وجود منطقه صنعتی ، ماهدشت از مناطق مستعد سرمایه گذاری شهرستان کرج می باشد ،که با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر از نقطه نظر ارتباطات ،ماهدشت از پتانسیل نسبتا مطلوبی برخوردار است زیرا ،از یک طرف برسر راه ترانزیت تهران ،کرج و اشتهارد واقع شده است که این محور در ادامه خود به استانهای قزوین ،همدان ،کرمانشاه و کردستان مرتبط است و از طرف دیگر محوری که از طریق شهریار به استان مرکزی متصل میگردد و با توجه به اینکه این شهر در مجاورت فرودگاه پیام و منطقه اقتصادی ویژه پیام واقع شده که از جایگاه ویژه ای برای سرمایه گذاری برخوردار است

تپه باستانی ماهدشت

دوران هزاره پنج تا هزاره سه ق.م

تاریخ ثبت ملی ۲۷/۱۰/۱۳۷۷
شماره ثبت ملی ۲۲۵۲

کد اثر ۴۴۹۷ تاریخچه ورود ملکه مادر به ماهدشت منبع سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تاج‌الملوک ملکه دو دربار خاندان پهلوی

چکیده: از جمله این زنان تاج‌الملوک آیرملو همسر دوم رضاخان (رضاشاه بعدی) بود که در هر دو دربار پهلوی قدرت و نفوذی فوق‌العاده داشت. وی در سال ۱۲۹۵ش به عقد رضاخان میرپنج درآمد. در آن هنگام رضاخان چهل سال و تاج‌الملوک ۲۵ سال داشت. رضاخان برای تشکیل خانواده خود در محله سنگلج خانه‌ای اجاره نمود و ظرف مدت ۵ سال صاحب چهار فرزند (دو دختر و دو پسر) شد…

تاریخ معاصر ایران مملو از کنش‌ها و واکنش‌هایی است که ریشه در اعصار و قرون دارد و زن ایرانی در این عرصه به شکل پررنگ‌تر و ملموس‌تر به ایفای نقش پرداخته است. در دوران پهلوی علی‌الخصوص پس از شهریور ۱۳۲۰ زنان در حول محور قدرت نفوذی فوق‌العاده یافتند و حتی در پاره‌ای از وقایع نقش اساسی بازی کردند.

از جمله این زنان تاج‌الملوک آیرملو همسر دوم رضاخان (رضاشاه بعدی) بود که در هر دو دربار پهلوی قدرت و نفوذی فوق‌العاده داشت. وی در سال ۱۲۹۵ش به عقد رضاخان میرپنج درآمد. در آن هنگام رضاخان چهل سال و تاج‌الملوک ۲۵ سال داشت. رضاخان برای تشکیل خانواده خود در محله سنگلج خانه‌ای اجاره نمود و ظرف مدت ۵ سال صاحب چهار فرزند (دو دختر و دو پسر) شد. پس از کودتای سوم حوت ۱۲۹۹ش رضاخان ابتدا وزیر جنگ با لقب سردار سپه شد و بعد نخست‌وزیر، سپس فرمانده کل قوا وبالاخره به پادشاهی رسید، تاج‌الملوک از این موهبت استفاده شایانی برد و ۵۳ سال اولین بانوی دربار پهلوی (پدر و پسر) گشت. تاج‌الملوک در دوران سلطنت رضاشاه یک بانوی درباری و ملکه ایران بود و به هیچ وجه اجازه ورود در مسائل سیاسی را نداشت و تنها در امور مالی فعالیت می‌کرد. از جمله قریه مردآباد واقع در کرج که متعلق به ابوالفتح میرزا سالارالدوله و سابقاً جزو خالصجات بود به مالکیت او درآمده و با استفاده از افراد قشون به توسعه و کشت و زرع و آبادی آن اقدام گشت و بعدها قسمت اعظم زمینهای آن به قیمت گران به فروش رفت و نام شاهدشت بر آن نهاد. و کاخی عظیم در آنجا ساخته شد و سالیانه مبلغ گزافی از فروش محصولات آنجا نصیب او ‌گشت. تاج‌الملوک از طرفداران ترویج فرهنگ غربی در دربار ایران بود. این طرفداری به ویژه، پس از سفر او در سال ۱۳۱۲ به آلمان، سویس و فرانسه به جهت دیدار محمدرضا افزون گشت. وی در بازگشت میهمانی‌های پر خرج به شیوه اروپایی در ایران باب کرد. در ابتدا میهمانی‌ها شامل زنان و شاهزادگان دربار می‌شد اما پس از کشف حجاب که خود تاج‌الملوک نقش اساسی در آن ایفا نمود، این میهمانیها مانند دربار اروپایی به صورت مختلط تشکیل می‌گشت. وی در عروسی‌های پسر و دختران خود و همچنین در شکست و جدایی آنان نقش بسزایی داشت به ویژه در مورد پسرش محمدرضا پهلوی حرف اول را می‌زد. پس از شهریور ۱۳۲۰ و خروج رضاشاه از ایران به ” ملکه مادر “ مشهور گشت و نامه‌های ملتمسانه رضاشاه به وی مبنی بر بزرگ فامیل بودن و حفظ خاندان پهلوی بر قدرت و اعتبار او افزود. (۱) او از ۱۳۲۰ش در امور سیاسی نیز دخالت نمود و با بزرگانی چون قوام، بیات، و ساعد آشنایی و رفت و آمد پیدا کرد، به طوری که پاره‌ای از تقاضاهای وی پذیرفته می‌شد. تاج‌الملوک پس از فوت رضاشاه به عقد شخصی به نام غلامحسین صاحبدیوانی درآمد. صاحب دیوانی از مالکان شیراز بود و خواستار نمایندگی مجلس، پس از نفوذ همسر استفاده کرد و به خواهش تاج‌الملوک در دوره حکومت قوام نام او از صندوق فسا بیرون آمد و به وکالت مجلس رسید. اما عمر روابط حسنه او با ملکه نیز چندی نپایید و تدریجاً بین آن دو جدایی افتاد. ملکه مادر در امور سیاسی خود گاه با کمک شمس به فعالیت می‌پرداخت و گاه با کمک اشرف. به عنوان مثال انتصاب هژیر به وزارت دربار از اقدامات او و شمس بود. بعدها در عصر حکومت دکتر مصدق ملکه مادر از مخالفین سرسخت او شد و با اشرف پهلوی به تشکیل جناح مخالفین درباری پرداخت. او با عده‌ای از مخالفین مصدق در مجلس ارتباط داشت و یکی از قطبهای مهم فشار علیه مصدق به حساب می‌آمد. از جمله افرادی که جزو یاران ملکه مادر به حساب می‌آمدند جمال امامی، محمدعلی نصرتیان، محمدعلی شوشتری، منوچهر تیمورتاش و مهدی پیراسته بودند. شدت این اقدامات به حدی بود که به دستور دکتر مصدق ملکه مادر و دخترش اشرف از ایران تبعید گشتند.

پس از کودتای ۱۳۳۲ ملکه زندگانی جدید خود را در رفاه کامل شروع کرد و این بار علاوه بر دخالت در امور زندگی فرزندان خویش، به معاملات و سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی پرداخت و ظرف مدت کوتاهی یکی از سرمایه‌داران بزرگ ایران گشت. او مدت ۳۵ سال با قدرت کامل در دربار پهلوی زندگی کرد و در زمان انقلاب ۱۳۵۷ به کاخ خود در امریکا فرار نمود و همراه فرزندش شمس در آنجا ساکن شد. اندکی بعد به بیماری مبتلا شد و چندی در بیمارستان بستری گشت. و بالاخره در ناباوری اخراج و فوت فرزندش محمدرضاشاه در یکی از بیمارستانهای امریکا در حالی که در تنهایی کامل بسر می‌برد بدرود حیات گفت.

شایان ذکر است کاخ مذکور پارک شهر و ساختمان فعلی شهرداری میباشد.

پل رودشور

بقایای این پل روی رودخانه شور ، در نزدیکی مردآباد کرج واقع است. ظاهراً این پل در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار توسط آصف الدوله برپا شده و بدین جهت به پل آصف الدوله نیز معروف بوده است. امروزه نیمه شمالی پل مشتمل بر دو دهانه ، به کلی تخریب شده ؛ اما با توجه به بقایای پایه ها می توان نقشه آن را بازسازی کرد. قدمت پل بالغ بر ۲۰۷ سال میگردد.

 حسین آباد ماهدشت:

دهی است جزو دهستان حومه بخش کرج شهرستان تهران واقع در ۲۲هزارگزی جنوب خاور کرج . کنار راه فرعی اشتهارد به کرج . ناحیه ای است واقع در جلگه ولی معتدل . ۱۵۳ تن سکنه دارد. ترکی و فارسی زبانند. از قنات مشروب میشود. محصولات آنجا غلات ، بنشن ، چغندر قند، میوه جات اهالی به کشاورزی گذران میکنند. راه فرعی دارد. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱).

  جاذبه های قدیم ماهدشت :

 چشمه شاهدشت

از جاذبه های گردشگری کرج بوده و دارای مواد سولفاته سدیک کلرور کلسیک که برای بیماریهای پوستی و دستگاه گوارش و گواتر مفید بوده.

 قلعه حیدرآباد

از آثار باستانی بجا مانده دوران صفویه و قاجاریه در حسین آباد ماهدشت میباشد.

 تپه حیدرآباد

تپه باستانی حیدر آباد به مانده از دوران هزاره اول قرن نه هجری قمری واقع در حسین آباد ماهدشت.

 تپه امامزاده قاسم

تپه باستانی بجامانده از سده پنج تا نه هجری قمری در نزدیکی امامزاده قاسم روستای حاجی آباد ماهدشت.

 تپه های امامزاده احمد و محمود

دوره اسلامی (سده ۷و۸و۹ ه.ق) در کنار مرقد امامزاده احمد و محمود ماهدشت واقع شده.

 تپه های باستانی راشته

دوران سده ۵ تا ۹ ه.ق که آثار آن در راشته ماهدشت باقیست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *