جغرافیای آذربایجا ن غربیجغرافیای ایرانمیرآباد

درباره شهر میرآباد

درباره شهر میرآباد
میرآباد یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است.

میرآباد در بخش وزینه در شهرستان سردشت جای دارد. شهر میرآباد در حدفاصل سردشت (۴۸ کیلومتر) و پیرانشهر (۴۵ کیلومتر) مرکز بخش وزینه است. جنگل‌های میرآباد سردشت که ۴۰ کیلومتری اطراف میرآباد را فراگرفته‌اند جزو چهار منطقه حفاظت شده استان است.بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر برابر با ۴٬۵۰۲ نفر بوده‌است.

ولی هم اکنون، سال ۱۳۸۹ جمعیت آن حدود ۸۰۰۰ نفر می باشد، شهر میر آباد دارای دو راه مواصلاتی اصلی وآسفالته به روستاهای نیزه و آلواتان می باشد. در شهر میر آباد مرکز بخشدار ی بخش وزینه قرار گرفته است که درکنار آن ساختمان شهرداری نیز قرار دارد. شهر میرآباد دارای یک بانک(صادرات) و یک مر کزخدمات بهداشتی و درمانی شهری میباشد.

همچنین دارای سه مدرسه می باشد که در تمام مقاطع تحصیلی، محصل می پذیرد وهمچنین یک ساختمان مدرسه شبانه روزی در حال احداث می باشد.از لحاظ امکانات و خدمات ورزشی این شهر دارای یک سالن ورزشی فوتبال می باشدکه تا حدی نیاز ورزشکاران و دوست داران بازی فوتبال را برآورده کرده است .با توجه به جمعیت زیاد شهر و جوان بودن آن، شهر با کمبود امکانات ورزشی مواجه می باشد.

زبان مردم شهر کردی می باشد و پیرو مذهب سنی (شافعی) میباشندبه خاطر نبود کارخانجات و نبود خدمات دولتی، شغل مردم شهر کشاورزی و قاچاقی ورفتن بهدیگر شهرهای شمال استان و خارج استان جهت کار در کوره های آجرپزی و باغات میباشد.شهر میرآباد به دلیل داشتن جنگل های انبوه و دشت زیبا و پهناور وزینه و رودخانه ذاب کوچک وپل تاریخی قلات آسیا که بر روی رودخانه زاب ساخته شده است که هنوزهم پا برجاست، شهر زیبایی می باشد.

اگر به این شهر توجه شود، به دلیل داشتن مردمانی صمیمی و مهمان نواز وجاذبه های طبیعی، گردشگران زیادی را جذب خواهد کرد ولی به دلیل نبود خدمتگزاری از هر نظر
شهر با کمبود امکانات مواجه است، امیدوارم که مسولان توجه بیشتری به این شهر کنند .یکی ازمحصولات کشاورزی شهر میرآباد و شهرستان سردشت انگور می باشد که هم چنانبه روش سنتی کشت و برداشت می شود و می توان گفت که انگور میراباد مرغوبترین انگور کشور می باشد.

هم چنین سه مرکز پرورش ماهی در حومه شهر (خدراباد )فاصله با شهر۵ کیلومتر ،(گومان) فاصله ۴ کیلومتر وجود دارد که علاوه بر تامین نیاز شهر به کردستان عراق هم صادر می شود. مردم شهر میراباد برای استراحت به تفریحگاهای خدرآباد و پردانان و دشت پهناور و سرسبز وزینه می روند.
مردم
مردم میرآباد و حومه به زبان کردی سورانی و با لهجهٔ مکریانی صحبت می‌کنند.

سورانی موکریانی شاخه‌ای از کردی کرمانجی شمالی محسوب می‌شود و قرابت‌های همسان با سورانی هولیر در استان اربیل و سورانی بابانی استان سلیمانیه در کردستان عراق دارد.

از شخصیت‌های تاریخی میرآباد می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: بداق سلطان فرزند شیر خان که در سال ۱۰۶۸ میلادی در میرآباد به دنیا آمده و در سال ۱۶۸۹ میلادی در مهاباد متوفی گردیده است ایشان در سال ۹۹۷ هجری شمسی به حاکمیت مهاباد ساوجبلاغ مکری رسیده است.(مهاباد در آینهٔ اسناد تاریخی-فریدون حکیم زاده).

ملا خلیل گورمر روحانی

ایلات و عشایری که در میرآباد زندگی می‌کنند عبارتند از ایل گورک، منگور، مامش همچنین بسیاری از کردهای جنوب کردستان که بیشتر آنها اهل شهرستان قلعه دیزه می‌باشند و در سال ۱۹۹۱ میلادی به دلیل جنگ داخلی به ایران پناه آورده ند تا به حال همچنان در میرآباد زندگی می‌کنند.

ویژگی‌های توریستی – تجاری و صنعتی
ناحیه میرآباد به دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی – محیطی و مناظر بکر و فوق العاده و همچنین آداب و رسوم و ویژگی‌های ناحیه در استان یک محدوده جغرافیایی استثنائی است. جاذبه‌های طبیعی – محیطی از جمله آبشار چکوو, تفرجگاه خدرآباد, پردانان, پرورش ماهی پل گومان, کوهستانهای هه لالاویی در روستای سیونه, دره گرژال در جاده سردشت به میرآباد و پیرانشهر، دشت وزنه در دامنه کوهستان‌های قندیل، محوطه تاریخی ساوان در فاصله ۱۲ کیلومتری شهر، پل قلاتاسیان مربوط به دوره سامانیان، گورستان تاریخی واقع در روستای گومان، غار قلاتاسیان در روستای قلاتاسیان و محوطه‌های تاریخی متعدد که هنوز در سطح ناحیه شناسایی و کشف نشده‌اند[نیازمند منبع]، و همچنین جنگلهای حفاظت شدهٔ میرآباد که دارای درختان چند صد سالهٔ بلوط است و محیط گسترده‌ایی را دربر گرفته را می‌توان به عنوان بستر و زمینه ساز رشد و شکوفایی ناحیه در زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و توریستی دانست.

متاسفانه به دلیل بی توجهی حکومت ایران نسبت به این منطقه و عدم ایجاد کارخانجات به منظور اشتغال زایی برای مردم و بالا خص جوانان مردم این منطقه از روی فقر و به ناچار برای کار به شهرهای بزرگ تر و بیشتر در استانهای دورتر از میرآباد رفته و حتی برای گذران زندگی در مرز ایران و عراق به کۆڵ به‌ری و قاچاق کالا می‌پردازند و متاسفانه هر ساله تعداد زیادی از جوانان در این راه کشته خواهند شد.

تفریحگاه
پرورش ماهی پل گومان
پردانان
دشت وزنی
کانی رش
خدراوی
البته تمام کوه های اطراف پوشیده از جنگل و سبزه هستش و تقریبا هر نقطه ای آن یک تفریحگاه هست

ارتباطات و راه‌ها
شهر میرآباد دارای جاده مستقیم با شهرهای ارومیه، سردشت، پیرانشهر می‌باشد.

همچنین میرآباداز راه جاده آسفالته و از طریق مرزهای کیله در شهرستان سردشت و حاجی عمران در شهرستان پیرانشهر به کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان راه میابد. فاصله میرآباد با اولین شهرها در اقلیم کردستان عراق از طرف مرز کیله به صورت زیر است:

قلعه دیزه: (زمینی ۸۰ کیلومتر)(هوایی ۳۱ کیلومتر)

رانیه: (زمینی ۱۱۰ کیلومتر)(هوایی ۴۶ کیلومتر)

سوران: (زمینی ۱۱۴ کیلومتر)(هوایی ۷۶ کیلومتر)

سنگسر = (زمینی ۹۵ کیلومتر)(هوایی ۳۶ کیلومتر)

ژاراوه (زمینی ۹۰ کیلومتر)(هوایی ۳۳ کیلومتر)

کویسنجق = (زمینی ۱۵۵ کیلومتر)(هوایی ۷۵ کیلومتر)

اربیل= (زمینی ۲۴۵ کیلومتر)(هوایی ۱۲۲ کیلومتر)

سلیمانیه = (زمینی ۲۷۰ ک. م)(هوایی ۹۰ کیلومتر)

کرکوک =(از طریق کویسنجق)(زمینی ۳۱۰ ک. م)(هوایی ۱۳۵ کیلومتر)

دهوک = (زمینی ۴۰۰ ک. م)(هوایی ۲۱۸ کیلومتر)

زاخو = (زمینی ۴۵۰ ک. م)(هوایی ۲۵۱ کیلومتر)

فاصله سردشت با شهرهای اطراف

ارومیه= ۱۵۰ کیلومتر (از طریق جاده اشنویه)

مهاباد= ۱۲۰ کیلومتر

پیرانشهر= ۴۵ کیلومتر

اشنویه= ۸۰ کیلومتر

بانه= ۱۰۷ کیلومتر

سقز = ۱۶۵ کیلومتر نقده= ۷۸ کیلومتر ماکو= ۳۸۵ کیلومتر

بوکان= (۱۴۵ کیلومتر، از طریق جاده شوسه: ۲۰۰ کیلومتر از طریق سقز) تبریز= ۳۰۰ کیلومتر

مرز ترکیه، سرو؛ ارومیه = ۱۹۵ کیلومتر مرز ترکیه بازرگان، ماکو =۴۰۰ کیلومتر

مرزعراق، حاجی عمران، پیرانشهر= ۴۹ کیلومتر مرز کیله -Kele, سردشت= ۵۹ کیلومتر

تکاب= ۲۶۵ کیلومتر (از طریق سه راهی جاده سقز-دیواندره) دیواندره= ۲۶۰ کیلومتر سنندج = ۳۵۰ کیلومتر کرمانشاه =۴۷۵ کیلومتر ایلام= ۶۳۰ کیلومتر

زنجان = ۴۵۰ کیلومتر تهران= ۷۸۵ کیلومتر

ترمینال میرآباد روزانه دارای سرویس‌های شهرهای سردشت و پیرانشهر و نلاس و روستاهای اطراف از طریق سواری و مینی بوس می‌باشد و همچنین موسسهٔ مسافربری پیام راه میرآباد بلیط‌های سفر به بیشتر شهرهای کشور را برای شهروندان فراهم می‌نماید که مبدا حرکت انها از شهرهای سردست و پیرانشهر می‌باشد.

مراکز آموزشی
دبستان پسرانهٔ ملاخلیل میراباد
دبستان دخترانهٔ اقبال
راهنمایی پسرانهٔ شهید محمود عزیزی
راهنمایی دخترانهٔ معرفت
دبیرستان پسرانهٔ آزادگان
دبیرستان دخترانهٔ معرفت
مدرسهٔ شبانه‌روزی.

ارسال پاسخ