درباره شهر نالوس

درباره شهر نالوس

نالوس شهری است در بخش نالوس شهرستان اشنویه استان آذربایجان غربی ایران.

شهر نالوس در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر اشنویه قرار دارد.

روستاهای پـِیروت‌آباد، چپرآباد، سوجه، دِه گرجی، دِنْخِه، سردره و حسن‌آباد در پیرامون نالوس قرار گرفته‌اند.[۳]

درگذشته، مسیحیان و به ویژه نسطوریان در این منطقه نفوذ داشته‌اند.گورستان ویرانی به نام قبرستان بدرالدین در شرق نالوس وجود دارد که ویژه مسیحیان بوده است. جنگلی نیز به نام جنگل شخال در پیرامون شهر واقع شده است.

جمعیت : ۲۴۸۸
کد تلفن : ۴۴۴

نالوس شهری است در بخش نالوس شهرستان اشنویه استان آذربایجان غربی ایران.
شهر نالوس در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر اشنویه قرار دارد.
روستاهای پـِیروت‌آباد، چپرآباد، سوجه، دِه گرجی، دِنْخِه، سردره و حسن‌آباد در پیرامون نالوس قرار گرفته‌اند.

درگذشته‌، مسیحیان‌ و به‌ ویژه‌ نسطوریان‌ در این‌ منطقه‌ نفوذ داشته‌اند.گورستان ویرانی به نام قبرستان بدرالدین در شرق نالوس وجود دارد که ویژه مسیحیان بوده است. جنگلی نیز به نام جنگل شخال در پیرامون شهر واقع شده است.

 

چپرآباد واقع در یک کیلومتری شهر نالوس از نقاط دیدنی است که در دو سوی رودخانه‌ای قرار دارد. آب این رودخانه از کوه‌های روستای کانی‌رش سرچشمه می‌گیرد.

منطقه میرآباد با ۱۹۰ هکتار جنگل طبیعی با آبشار شطره و آب معدنی و چشمه هلوچه از دیگر دیدنی‌های پیرامون نالوس هستند.

در قدیم
فرهنگ جغرافیایی ایران در جلد چهارم خود می‌نویسد: نالوس دهی است از دهستان حومه بخش اشنویه شهرستان ارومیه ، در ۹ هزارگزی جنوب شرقی اشنویه بر سر راه ارابه رو اشنویه . در دره سردسیر با هوایی سالم واقع است و ۶۴۹ تن سکنه دارد. آبش از چشمه است . محصولش غلات ، حبوبات و توتون ، شغل اهالی زراعت و گله داری و صنعت دستی آنان جاجیم بافی است . راه ارابه رو دارد و در تابستان از راه اشنویه با ماشین می‌توان رفت.

نالوس

نالوس

چپرآباد واقع در یک کیلومتری شهر نالوس از نقاط دیدنی است که در دو سوی رودخانه‌ای قرار دارد. آب این رودخانه از کوه‌های روستای کانی‌رش سرچشمه می‌گیرد.

منطقه میرآباد با ۱۹۰ هکتار جنگل طبیعی با آبشار شطره و آب معدنی و چشمه هلوچه از دیگر دیدنی‌های پیرامون نالوس هستند.

مردم این شهر به زبان کردی تکلم می کنند.

در قدیم
فرهنگ جغرافیایی ایران در جلد چهارم خود می‌نویسد: نالوس دهی است از دهستان حومه بخش اشنویه شهرستان ارومیه، در ۹ هزارگزی جنوب شرقی اشنویه بر سر راه ارابه رو اشنویه . در دره سردسیر با هوایی سالم واقع است و ۶۴۹ تن سکنه دارد. آبش از چشمه است . محصولش غلات، حبوبات و توتون، شغل اهالی زراعت و گله داری و صنعت دستی آنان جاجیم بافی است . راه ارابه رو دارد و در تابستان از راه اشنویه با ماشین می‌توان رفت.
جاذبه های گردشگری شهر

تصاویر زیباسازی _ سایت پارس اسکین _ بخش تصاویر زیباسازی _ سری اول
طبیعت زیبا و سرسبز شهر نالوس همواره برای ساکنین و اهالی اطراف موجبات شادی و راحتی را فراهم کرده است.آب و هوای مطلوب این شهر بویژه در فصول بهار و پاییز طبیعت سرسبزی را برای این شهر موجب گشته است.

تصاویر زیباسازی _ سایت پارس اسکین _ بخش تصاویر زیباسازی _ سری اول

ایجاد یکی از بزرگترین سد خاکی کشور در ۳ الی ۵ کیلومتری شهر نالوس می تواند یکی از جذابترین مکانهای گردشگری را برای عموم مردم موجب گردد.

قلعه قدیمی معروف به قلعه دنخه که به گفته ساکنین نالوس،این قلعه در قدیم محل سکونت مسیحیان و یا شاید یهودیان بوده است.این قلعه علاوه بر اینکه از لحاظ تاریخی با اهمیت است،از نظر طبیعت زیبا و سرسبز نیز مهم می باشد.

شهرستان اشنویه در منطقه و استان به شهر گیلاس معروف می باشد،شهر نالوس نیز به دلیل فاصله خیلی کم با شهرستان اشنویه حدود ۱۰ کیلومتر، از این نعمت الهی بی بهره نبوده و با دارا بودن این نعمت الهی جاذب بسیاری از اهالی اطراف به این شهر بویژه در ماه آخر بهار(خرداد ماه)بوده است.
ویژگیهای آب و هوای شهر نالوس

بر اساس داده های سینوپتیکی مرکز استان یعنی ارومیه و تعمیم آن به شهرستان اشنویه و شهر نالوس نتیجه گرفته میشود که آب و هوای منطقه مدیترانه می باشد. این آب و هوا(مدیترانه ای) ویژگی هایی دارد که با اشاره به برخی از آنها سعی میشود آب و هوای شهر نالوس به طور جامع و علمی مشخص گردد.
خصوصیات آب و هوای مدیترانه ای(csb,csa):

این آب و هوا در حاشیه شرقی مراکز پرفشار جنب حاره ای به وجود می آید.در تابستان به علت حرکت ظاهری خورشید و فاصله گرفتن ان از خط استوا مراکز پرفشار جنب حارهای نیز به طرف قطب کشیده می شوند و ناحیه بین ۲۰تا۴۰ درجه عرض جغرافیایی را فرا می گیرند در نتیجه هیچ نوع حرکت صعودی در منطقه اتفاق نمی افتد ودر بیشتر مدت تابستان شرایط خشکی به وجود می آید میزان خشکی به فاصله پایه مرکزپرفشار از سطح زمین به اندازه ای است که هوای گرم و مرطوب روی زمین امکان صعود و تراکم را دارد و در نتیجه بارش به وجود می آید اما این وضع همیشه و در همه جا رخ نمی دهد.

در زمستان مراکز پرفشار جنب حاره ای به طرف استوا کشیده می شوند و راه را برای ورود باهای غربی به این نواحی باز می کنند بدین ترتیب مسیر های سیکلونی بسیاری وارد منطقه می شوند و با خود توده های هوای اقیانوس قطبی و قاره ای قطبی را می آورند که بارش های زمستانی ایجاد می کنند ورود توده هوای قاره ای قطبی در زمستان عامل رسیدن دما به زیر صفر می شود.

خصوصیات جمعیتی ساکنین شهر

آداب و رسوم:
ساکنین شهر نالوس صد در صد کرد و از نژاد آریایی و قوم ماد هستند.مردم نالوس دارای رسم ها و سنن خاصی در مراسمات مختلف می باشند،اهالی نالوس در مراسم عروسی رسم متفاوت با سایر قومیت ها را دارند،این شیوه برگزاری مراسم عروسی برای کسانی که اولین بار آن را دیده اند بسیار جالب و به یاد ماندنی بوده است،همچنین کسانی که نحوه برگزاری این مراسم را شنیده اند، مشتاق به دیدن این نوع مراسم بوده اند.

لباس مردم این شهر معروف به لباس کردی؛که لباس رسمی قوم کرد می باشد، است.این لباس برای مردان کرد در طرح های مختلف می باشد،هر کس بنا سلیقه شخصی خود یکی از مدلها را به تن میکند.زنان کرد نیز لباس های زیبای خود را در طرح ها و مدلهای گوناگون به تن می کنند.

سطح سواد:

با بررسی میدانی از شهر نالوس مشخص شد حدود ۵۰ نفر از جوانان این شهر دانشجو می باشند.نزدیک به ۱۰ نفر از این تعداد دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند.

دین:

دین مردم این شهر اسلام،مذهب تسنن می باشد.در این شهر تعداد ۳ مسجد وجود دارد.نماز جمعه در مسجد جامع برگزار می گردد.امام جمعه شهر نالوس حاج ماموستا ملا قادر کردی می باشد که نماز جمعه در این شهر با امامت ایشان برگزار می شود.لازم به ذکر است نماز جمعه آقایان در طبقه دوم و نماز جمعه بانوان در طبقه اول برگزار می شود.شایان ذکر است که برای اولین بار در تاریخ نالوس از تاریخ ۱۵/۱۱/۱۳۸۹ امکان برگزاری نماز جمعه بانوان میسر شده است. این امر در تاریخ نالوس بی سابقه بوده است.اما نماز جمعه آقایان در طول تاریخ شهر نالوس پیوسته برگزار شده است.

نالوس شهری کوچک با سابقه تاریخی

نالوس از جمله شهرهایی می باشد که با افزایش جمعیت روستاییش به شهر تبدیل گشته است.یعنی شهر نالوس هسته و بنیانش جمعیت بومی روستایی می باشد که به حد لازم برای تبدیل گشتن به شهر رسیده است.این شهر(نالوس)در کل در محیطی کوهستانی قرار گرفته است.در طی چند سال اخیر پیوسته بر جمعیت طبیعی شهر نالوس افزوده شده و همواره شهری مهاجر پذیر می باشد.

بهبود شرایط بهداشتی و بالارفتن درآمد و سواد مردم در افزایش طبیعی جمعیت نالوس بی تاثیر نبوده است.با توجه به وجود زمین های باز در اطراف شهر و احتمالا تغییر کاربریهای زراعی به مسکونی روز به روز با افزایش ساخت و ساز مسکن در شهر نالوس مواجه هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *