درباره شهر پیربکران

درباره شهر پیربکران

پیربکران یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر با جمعیت ۵۴۶۴ نفر (برآورد ۱۳۸۳خ.) در بخش پیربکران شهرستان فلاورجان قرار دارد.

 

 

بقعه پیربکران۹۹۹۹۹۵۸۷۰-۳۰۰x200 ۹۹۹۹۹۵۸۷۷-۳۰۰x225

گردشگری سر شیر پیربکران

منطقه-گردشگری-سرشیر-پیربکران-۸۸۴۲۰-همگردی

منطقه-گردشگری-سرشیر-پیربکران-۸۸۴۱۹-همگردی

 

 

نام این شهر از نام آرامگاهی به نام “پیربکران” گرفته شده که گور محمد بن بکران، از پارسایان نامور این ناحیه است. این آرامگاه که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد میان سال‌های ۷۰۳ تا ۷۱۲ هجری ساخته شده‌است.
وجه تسمیه
پیربکران در گذشته بالان نام داشته است که فردی به نام محمد بن بکران بقعه ای می سازد که پیر نام دارد و آن را در کتاب ها پیرِ بکران می نامند. به علت وجود این بقعه در بالان این شهر را پیربکران مینامند که هم اکنون پسوند نام خانوادگی افراد این شهر بالانی است.

آثار تاریخی
پیربکران شهری تاریخی است که از حدود ۱۰۰۰ سال پیش آثاری کهن در خود دارد که مهمترین آنان عبارتند از:

بقعه پیربکران
استراخاتون
پل بابامحمود
بقعه پیربکران
این بقعه اثر تاریخی پیربکران است که نام شهر از این اثر نشات گرفته این بنای تک ایوانی، از نظر سبک معماری شبیه به معماری دوره ساسانی و یادآور طاق کسری است، ولی طاق ایوان به جای این‌که مانند طاقهای دوره ساسانی هلالی باشد، نوک دار است.گور محمدبن بکران،سازنده ی اثر ،و محمد نقاش،کاشی کار و نقاش اثر،در خود اثر قرار دارد.

بنای بقعه پیر بکران
استراخاتون
استراخاتون یا سارا خاتون یا ستاره خاتون یا سارا بت آشتر بنایی مذهبی متعلق به قوم یهود است. نام مقبره استراخاتون یا ستاره خاتون و طبق مستندات تاریخی به مقبره سوشاندخت یا دخت یزدگرد نیز معروف است طبق شواهد تاریخی گویا به هزار و چهارصد و اندی سال قبل باز می گردد. سنگ قبر یافته شده از این بنا که به زبان عبری نوشته شده است، صراحتاً تاریخ ۱۲۰۰ سال قبل را نمایش می دهد.

پل بابامحمود
پل بابا محمود مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان فلاورجان،شهر پیربکران در روستای سهروفیروزان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۶۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مقبره سازنده ی پل بابا محمود در گورستان روستای سهروفیروزان واقع است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *