درباره شهر کلوانق

کلوانق یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان هریس قرار دارد.

کلوانق دارای جمعیتی در حدود هفده هزار نفر می‌باشد. دارای یک گورستان قدیمی که حدود ۱۵۰۰سال قدمت تاریخی می‌باشد و همچنین سنگهایی که ایات قران در ان به خط تقریباً نااشنا درج شده‌است در این مکان وجود دارد.[نیازمند منبع] این گورستان قدیمی به نام “کلوکلر” که نام کلوانق از آن گرفته شده شهرت دارد که به معنی خاکستر می باشد.

تاکنون بعلل متفاوت از جمله سیل و زلزله سه بار (حداقل) تغییر مکان داده‌است.

کلوانق شهری است از شهرهای شهرستان هریس که بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ به عنوان دومین شهر پرجمعیت شهرستان هریس، دارای ۶۳۴۴ نفر جمعیت می‌باشد. اکثر قریب به اتفاق مردمان این شهر به کشاورزی، آرماتوربندی، قالب بندی بتنی ساختمان و تعداد اندکی نیز به دامداری اشتغال دارند.

وسعت زمین‌های حاصلخیز این شهر در بین سایر شهرهای شهرستان هریس بی همتا و از لحاظ مرغوبیت خاک و مقدار آبهای زیرزمینی موقعیتی استثنایی را دارا می‌باشد.

کلوانق دارای یک قبرستان قدیمی است که وجود سنگ‌های بزرگ که دارای خطوط عربی و اسلامی فراوانی است، نشان از قدمت بلند این شهر دارد. البته کم توجهی هریس به این شهر ظرفیت بالای بالقوه آن جهت پیشرفت را به تعویق انداخته و تاکنون قدم موثری از سوی مقامات اداری و کشوری این شهرستان در جهت بالفعل کردن استعدادهای این شهر صورت نگرفته‌است.

عبور مهرانرود از حاشیه جنوبی این شهر، جلوه زیبایی از طبیعت سبز را در طول مسیر این رود در کلوانق بوجود آورده‌است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *