درباره شهر کهریزسنگ

درباره شهر کهریزسنگ

کَهریزسَنگ شهری است در بخش مرکزی شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان ایران. کهریزسنگ از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است همانگونه که در یادداشت‌های بجا مانده از زرتشتیان ساکن کوه آتشگاه بر می‌آید قدمت این شهر به زمان هخامنشیان بر می‌گردد.

 

کهریزسنگ

محلی است که ساسانیان در آنجا به انبار سلاح و آذوقه جنگی اهتمام می‌ورزیدند. نامگذاری کهریزسنگ به این دلیل است که نخستین انسانهائی که وارد این شهر شدند برای بدست آوردن آب اقدام به حفر کهریز می‌کردند اما هر آنچه می‌کندند به تکه‌های بزرگ سنگ برخورد می‌کردند.

به همین دلیل نام این شهر را کهریز سنگ گذاشتند یعنی محل کهریزهای پر از سنگ. در سال ۱۳۷۹ نام این شهر به صفائیه تغییر پیدا کرد که دوباره و با مخالفت اهالی این شهر همان کهریز سنگ گذاشته شد.

کهریز سنگ از نظر قدمت بسیار زیادتر و قدیمی تر از شهرستان نجف آباد است به گونه‌ای که نجف اباد قدمتی از دوران صفویه دارد اما کهریزسنگ قدمتی چند هزار ساله دارا است. عمدهٔ مردم کهریز سنگ را ۷ فامیل بزرگ تشکیل می‌دهند که عبارتند از صالحی، ابراهیمی، قاسمی، براتی، امینی، قربانی و شمسی (شمس) البته طایفه‌های دیگری هم در این شهر مانند:لطفی، هاشمی، جوزی، جعفری، طایفه قنبرو… زندگی می‌کنند که همگی در حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون به این شهر کوچ کرده‌اند.

 

این شهر از شمال به اصغرآباد، از جنوب به قهدریجان، از شرق به کوشک و از غرب به شهر گلدشت ختم می‌شود. و به همین دلیل یکی از شهرهای مواصلاتی استان نامیده می‌شود.

منابع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *