درباره شهر کوشک (اصفهان)

درباره شهر کوشک (اصفهان)

کوشک شهری است در بخش مرکزی شهرستان خمینی‌شهر استان اصفهان ایران. == پیشینه تاریخی ==. ودر محله ی باچنال است به زیربازارچه معروف است که در چند سال اخیر با گسترش شهر تمامی اثار باستانی و منازل قدیمی در اثر کم توجهی شورا از بین رفت

 

ویک اسیاب ابی نیز در نزدیکی گلزار قرار داشت که براثر تبدیل مادی اب به کانال اب از بین رفته و معدود اثار باستانی که در این شهر وجوددارد نیز بر اثر بی توجهی شورای کنونی و بی اطلاعی مردم از با ارزش بودن این مکانها نسبت به شهر کوشک تماماً رو به فراموشی ونابودی می باشد.
لهجه
لحجه مرسوم در این شهرستان بسیار شبیه به شهرستانهای اطراف بخصوص اصفهان می باشد از اصطلاحات رایج در این لهجه می توان به را نمی‌برم(نمی دونم)رامبرم(می دونم) واس خاطری کو(به این خاطر)صاباصاح(فردا صبح) هشتم(گذاشتم) اوومحل(اونوقت) هالولت (برادرزن) چومی دونم (نمی دونم) ریکس(خطر) پسین (عصر)دیکس کمر (دیسک کمر)چوقولی (گله شکایت)آززادش کون (بلندش کن) چینه(دیوار گلی)کریز(قنات)جخ(تازه) اشاره کرد

وجه تسمیه
نام قبلی کوشک ماربین بوده که به علت وجود منطقه ای به همین نام در شهرستان خمینی شهر به نظر می رسد در دهه های اخیر به دلیل وجود باغهای سرسبز و باصفا در این منطقه به نام کوشک(باغ یا امارتی در داخل باغ)معروف گردیده است.

آب و هوا
از لحاظ شرایط آب و هوایی دارای آب و هوای مشابه اصفهان می باشد و به دلیل نزدیکی به مرکز شهر اصفهان (۱۳ کیلومتر) و وجود باغات خوش منظره وهوای پاک در چند سال گذشته مورد استقبال مردم اصفهان گردیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *