دودمان جین


جورچن ها در تاریخ چین اهمیت زیادی دارند. این مردمان توانستند علاوه بر دودمان جین ، در قرن ۱۷ میلادی ، دودمان چینگ را نیز در این کشور به وجود آورند.
چین
دودمان جین در سال ۱۱۱۵ میلادی بدست رهبری جورچن به نام وانیان آگودا تاسیس شد.

جورچن ها خیلی زود خود را در جنگ با دودمان لیائو یافتند که حدود ۲۰۰ سال بر شمال چین حکومت می کرد. در سال ۱۱۲۱ میلادی ، دودمان جین با سلسله سونگ پیمان اتحاد بست و بدین وسیله ، علیه لیائو وارد جنگ شد. چهار سال بعد ، جورچن ها بر حکومت لیائو غلبه کرده و قلمرو وسیع این دولت را به چنگ آوردند.

نقشه دودمان جین در سال ۱۱۴۲ میلادی

در همین زمان ، آگودا (نخستین امپراتور جین) درگذشت؛ لذا ، سران دودمان جین اتحاد خود با سونگ را شکسته و دو سال بعد ، با یورشی سنگین ، باقی مانده شمال چین را از سونگ گرفتند ؛ در نتیجه ، دودمان سونگ از هم پاشید و بازماندگان آن با نام دودمان سونگ جنوبی در نواحی جنوب چین به سلطنت خویش ادامه دادند.

تاریخ دودمان جین از این پس با شورش های متعدد در داخل حکومت گره می خورد. تنها جنگ خارجی مهم دودمان جین ، جنگ سال ۱۱۶۱ با سون بود که به شکست ارتش جین انجامید.

سقوط

دودمان جین از آغاز قرن ۱۳ میلادی ، فشار زیادی از جانب مغولان در شمال احساس کرد. چنگیزخان مغول ، رهبر طوایف مغولستان ، در سال ۱۲۰۵ میلادی حکومت شیای غربی در همسایگی جین را از میان برد. در سال ۱۲۱۱ ۵۰ هزار سوار مغول حمله ای وسیع را به دودمان جین آغاز کردند.

ارتش جین در هنگام حمله مغولان حدود ۵۰۰ هزار سرباز پیاده و ۱۵۰ هزار سوار در اختیار داشت. در سال ۱۲۱۶ میلادی ، امپراتور جین طی اقدامی ناشیانه به سونگ جنوبی حمله کرد. درگیری همزمان در دو جبهه باعث شد که ارتش جین در مقابل نیروهای سونگ در هم بشکند.چنگیزخان مغول در سال ۱۲۲۷ میلادی درگذشت. جانشین وی ، اوگتای قاآن ، به جین حمله کرد. همزمان ، دولت سونگ نیز اعلام کرد که از مغولان پشتیبانی می کند. ارتش جین شانسی در برابر این حمله نداشت و سرانجام در سال ۱۲۳۴ از بین رفت. با فروپاشی دودمان جین ، مغولان بر شمال چین مسلط شدند. نزدیک به نیم قرن بعد نیز دودمان سونگ جنوبی با حمله ارتش مغول منقرض شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *