زندگی نامه جین وبستر

جین وبستر

نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایى ( ۱۸۷۶-۱۹۱۶ )

گردآوری و ویرایش : مریم فودازی

“آلیس جین چندلر وبستر”، در ۲۴ ‌‌جولای سال ۱۸۷۶ میلادی در “فلوریدا” به دنیا آمد. او تنها فرزند خانواده بود.

 

جین وبستر
کودکى‌اش در خانواده‌اى گذشت که به ادبیات و نشر اندیشه و فرهنگ، توجه ویژه‌اى داشتند. پدر او، یکی از ناشران بزرگ نیویورک و “مارک تواین”، نویسنده‌ی نام آور آمریکایى، که آثار شناخته ‌شده‌ای همچون “هاکلبریفین”، “شاهزاده و گدا” و “تام سایر” را در کارنامه‌ی تلاش‌های خود به ثبت رسانده است، دایى مادرش بود. پندارهای کودکى در آفرینش داستانهاى آینده‌ی جین وبستر کارآمدی بسزایى داشت.

سرگرمى دوست داشتنی او، خواندن کتاب بود و نسبت به آنچه در پیرامونش مى‌گذشت، حساسیت بسیاری داشت. پس از دانش آموختگی، بر آن شد تا نویسندگى را به عنوان پیشه‌ی همیشگی خود برگزیند. او نویسنده‌اى خستگى ناپذیر و پرکار بود. هرچند در آغاز، کامیابی چندانى در جلب نظر ناشران به دست نیاورد، ولى به تلاش خود ادامه داد؛ چرا که او به نویسندگى همچون پیشه‌اى می‌نگریست که توانایی بیدار کردن وجدان خفته‌ی انسانها را داشت و مى‌توانست روح انسان دوستى و خیرخواهى را در آنها زنده کند.

او چندین مجموعه داستان و نمایشنامه را به رشته‌ی تحریر درآورد، تا سرانجام یکى از آنها با نام “زمانی که پتى به دانشگاه مى‌رفت”، در سال ۱۹۰۳ به چاپ رسید. این داستان، به گونه‌ای، زندگینامه‌ی او در دوران دانشکده به شمار می‌رفت که با شخصیت‌پردازى نزدیکترین دوستش در نقش نخست داستان پدید آمد.
داستانهاى او سرشار از پرداختن به جزییات است و این ویژگى بر گیرایی آثار او مى افزاید. این نویسنده‌ی سخت کوش، با آفرینش رمان “بابا لنگ دراز”، به خواست قلبى‌اش رسید. او سالها در اندیشه‌ی نوشتن داستانى بود که تهیدستی، عشق، تلاش و انسان دوستى را در بر گیرد و همه‌ی این ویژگی‌ها را در این داستان گنجاند. انتشار این کتاب با پیشباز منتقدین [ =خرده گیران ] و کارشناسان ادبى روبرو شد. یک سال پس از این کامیابی، او رمان “دشمن عزیز” را نوشت؛ کتابى که با وجود آزادی داستان، به گونه‌ای، ادامه‌ی داستان “بابا لنگ دراز” است و به خوبى، روند پیشرفت اندیشه‌ی نویسنده را در برخورد با مسایل مهم و انسانی بشر نمودار مى‌سازد.
“دشمن عزیز”، آخرین اثر وبستر بود؛ چرا که او پس از به دنیا آوردن دخترش، چشم از جهان فروبست. اگرچه جین، سالهاى زیادى زندگی نکرد، آثارى که از وى به جا ماند، روح انسان دوستى و مهرورزى را در قلب خوانندگانش زنده مى‌کند و همواره، بخش ارزنده‌اى از گنجینه‌ی ادبى جهان به شمار مى‌رود.
جین، دوران مدرسه را با شور و دلبستگی ویژه‌ای در مدرسه‌ی “والس” سپری کرد و در ‌آن سالها داستانهای بسیاری نوشت که با نام “مجموعه آثار جین” در انتشارات پدرش به چاپ رسید. بدون تردید، کمک‌های پدر جین و مارک تواین (دایی مادرش)، نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش استعدادهای او در زمینه‌ی نویسندگی داشته است. او در دوران نوجوانی به شدت تحت تاثیر داستانها و نوشته‌های مارک تواین قرار گرفت و به این ترتیب، دلبستگی و استعداد زیادی برای نوشتن در خود احساس کرد. جین در دوران نوجوانی، زمان زیادی را صرف پژوهش می‌کرد و هر کتاب ارزشمندی را که به دستش می‌رسید، به دقت می‌خواند.

سبک نوشتاری جین وبستر
این نویسنده‌ی بزرگ، بیشتر به خواندن کتابهایی که نثری ساده و روان داشت و می‌توانست به سادگی، با دنیای زندگی راستین او ارتباط برقرار کند، دلبسته بود.
شیوه‌ی نگارش جین وبستر، بسیار نزدیک به شیوه‌ی نگارش مارک تواین است؛ یعنی ساده و روان.
از آنجایی که او توجه زیادی به خواسته‌ها و دلبستگی های هم‌سن و سالان خود داشت و رفتارهای آنها را به دقت بررسی کرده و در مورد‌‌ آنها می اندیشید، همواره در تلاش بود تا در نوشتن داستانهای خود، از این تجربه‌ها بهره گیرد تا نوجوانان بتوانند ارتباط بهتری با شخصیت‌ها، رویدادها و داستانهایش برقرار کنند. جین از اینکه می‌دید نوجوانان با داستانهای مارک تواین، ارتباط نزدیکی داشته و از خواندن آنها لذت می‌برند، بسیار شادمان بود و بنابراین، در تلاش بود تا از تجربه‌های ارزشمند او برای رسیدن به اهدافش در زمینه‌ی نویسندگی بهره‌ گیرد.
“مجموعه آثار جین وبستر”، بیشتر، داستانهایی جذاب [ =گیرا ]، ساده و خواندنی است که نه ‌تنها مورد توجه نوجوانان قرار گرفته، بلکه توانسته است بخش گسترده‌ای از بزرگسالان را نیز به سمت خود بکشاند. برای نمونه، “بابا لنگ ‌دراز”، یکی از مهمترین و پربیننده‌‌ترین آثار اوست که در سال ۱۹۱۲ منتشر شد. بدون تردید، داستان “بابا لنگ ‌دراز”، نقش بسیار مهمی در جاودانگی نام این نویسنده در ادبیات داستانی نوجوان داشته است.
جین وبستر، نویسنده‌ی بزرگ آمریکایی بر این باور است که دوران طلایی مدرسه، دوستان خوب، پژوهش، پندهای پدر و دایی مادرش، مارک تواین، نقش بسیار مهمی در کامیابی‌های او در زمینه‌ی نویسندگی داشته ‌است. آثار جین با وجود داشتن متنی ساده و روان، سرشار از عواطف پاکی است که می‌تواند هر انسان آزاداندیشی از هر گروه سنی را نیز با خود همراه سازد.

اندیشه‌های آفریننده‌ی داستان بابالنگ دراز
جین فرد بسیار حساسی بود که تفاوت طبقاتی بین دو طبقه‌ی تهیدست و توانگر آن روزگار بیش از هر چیز دیگری مایه‌ی آزار و رنجش او می‌شد. از این رو ارزش نهادن مدیران مدارس به دختران توانگر و ارج ننهادن و بی‌توجهی آنها به دختران تهیدست، زمینه‌ی مناسبی را فراهم آورد تا اندیشه‌ی آفرینش اثری همچون “بابا لنگ ‌دراز” در ذهن او جان بگیرد.
این داستان، بیانگر توجه نویسنده به تلاش‌های اجتماعی و حق مشارکت اجتماعی زنان است.
از آنجایی که این کتاب، یکی از پرفروش‌ترین و کامرواترین آثار جین وبستر شناخته شده، تاکنون مجموعه‌های نمایشی گوناگونی از روی آن ساخته شده است. در سال ۱۹۵۲، یک نمایشنامه‌ی کمدی بریتانیایی به نام “جودی عاشق می‌شود”، از روی این داستان ساخته شد و به روی صحنه رفت. در سالهای ۱۹۱۹، ۱۹۳۱، ۱۹۳۵ و همچنین ۱۹۵۵ میلادی نیز فیلمهای سینمایی گوناگونی در بسیاری از کشورها بر مبنای داستان بابالنگ ‌دراز ساخته شـده اسـت.
در سال ۲۰۰۵ نیز در کره، یک فیلم تلویزیونی از روی داستان بابالنگ‌دراز ساخته شد توجه گروه گسترده ای از بینندگان را به خود جلب کرد. یکی از پرآوازه‌ترین و دوست داشتنی‌ترین فیلمهای سینمایی ساخته شده از روی این داستان کهن، یک فیلم کمدی- موزیکال هالیوودی است که در “فرانسه”، “نیویورک” و “شهرک دانـشـگـاهـی واتـسـون” در ایـالـت” مـاسوچوست” آمریکا فیلمبرداری شده و کارگردانی این فیلم سینمایی را “جین نگولسکو” بر عهده داشته است.
جین وبستر، نویسنده و روزنامه نگار آمریکایى، در آستانه‌ی زادروز چهل و یک سالگى‌اش (۱۹۱۶) در “نیویورک”، دیده از جهان فروبست.
این نویسنده که خود، دوستدار بچه ها بود، نتوانست برای فرزندش مادری کند و پس از به دنیا آوردن او درگذشت.

کتابهای جین وبستر :
– زمانی که پتی به دانشکده می‌رفت؛
– پتی و پریسیلا؛
– تنها پتی؛
– شاهدخت ویت؛
– جری جوان؛
– هیاهوی بسیار درباره پیتر؛
– شاهکار وی بابالنگ دراز که سبب نام آوری او گردید و
– دشمن عزیز

برگرفته از :
http://hamvareh.blogfa.com
http://omid_pen.persianblog.ir
http://persianbook.net
http://www.gtalk.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *