بیله‌سوارجغرافیای اردبیلجغرافیای ایران

درباره شهر بیله‌ سوار

درباره شهربیله‌سواربیله‌سوار ، شهر همیشه آفتابگیر و شهر دشتهای سبز بهاری .

و مزارع حاصلخیز و دروازه ورود به جمهوری آذربایجان و قفقاز ، در بخش مرکزی شهرستان بیله‌سوار در شمال استان اردبیل واقع شده‌است.

بیله سوار دارای آب و هوای معتدل و مرطوب در زمستان و نسبتا گرم در تابستان است.

کشاورزی و بازرگانی از طریق گمرک ، پیشه اصلی ساکنان بیله سوار است.

محتویات [نهفتن]

۱ تاریخچه
۲ جغرافیا
۳ کشاورزی
۴ آثار تاریخی

۵ مشکلات
۶ گردشگری
۷ راه‌ها
۸ گمرگ بیله سوار
۹ منابع

تاریخچه

پیله در زبان تاتی و آذری باستان ( زبانی آریایی که زبان باستانی این منطقه بوده و با ترکی آذربایجانی متفاوت است) به معنی بزرگ است.[۲] شهر پیله‌سوار را امیری به نام پیله‌سوار (سوار بزرگ) ساخته است. در نزههالقلوب حمدالله مستوفی درباره این شهر آمده است که آن را «امیری پیله‌سوار نام یعنی سوار بزرگ از امرای آل بویه ساخت و اکنون به‌قدر دیهی مانده است.»

نام روستاهای دیگری ازجمله پیله‌رود، پیله شهران و پیله‌گلین که هر سه از توابع اردبیل‌اند نیز با همین واژه ساخته شده است.

برخی گمان برده‌اند که بیله‌سوار را پیل‌سوار هم می‌نامیده‌اند که گویا نادرشاه افشار هنگام تاجگذاری در سال ۱۱۴۸ هجری قمری در اصلاندوز، مدتی با فیل‌هایش در این منطقه اتراق کرده‌است.

این شهر از نظر تاریخی شاهد رویدادهای زیادی بوده‌است. از جملهٔ این رویدادهای تاریخی می‌توان به حمله روس‌ها در زمان عباس‌میرزای قاجار و اشغال آذربایجان توسط قشون روس در جنگ جهانی اول و دوم اشاره کرد.

بیله سوار (در نقشه پیل سوار) در استان مغان، دوره خلفای عباسی
جغرافیا
بیله‌سوار در شمال غربی ایران و در قسمت شمالی استان اردبیل واقع شده‌است. وسعت شهر ۱٫۹۴۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق برآورد سال ۱۳۹۰ ، پانزده هزار و صد و هشتاد و سه نفر بوده‌است. ارتفاع متوسط آن از دریا حدود ۱۲۰ متر است.

آب و هوای بیله‌سوار در تابستان‌ها گرم و در سایر فصول به ویژه در زمستان‌ها معتدل می‌باشد. به دلیل نزدیکی به دریای خزر و ارتفاع کم، این شهر منطقه نیمه مرطوب محسوب می‌شود و به همین علت منطقهٔ بیله‌سوار دارای مراتع سرسبز و خرم قشلاقی است.

کشاورزی
شغل اصلی ساکنان بیله سوار کشاورزی و بازرگانی می باشد. خاک حاصل خیز و آب و هوای مساعد برای کشاورزی و دام پروری و وجود نیروی انسانی فعال سبب رونق کشاورزی و دام پروری در منطقه شده است. آب کشاورزی از رودها تامین می شود و گندم و جو، کنجد، پنبه، بنشن، گیاهان علوفه ای، چغندر قند و سیب از عمده ترین محصولات کشاورزی بیله سوار هستند.

دام پروری نیز در این شهرستان رونق دارد و انواع فرآورده های دامی جزو فرآورده های صادراتی شهرستان محسوب می شود. کشاورزی بیله سوار دارای رونق فراوانی است. بیشتر زمین های شرکتهای کشت و صنعت مغان و کشت وصنعت پارس در محدوده شهرستان بیله سوار است. بیله سوار به انبار غله استان اردبیل معروف است.

آثار تاریخی
از آثار تاریخی به‌دست آمده چنین برمی‌آید که بیله‌سوار به دلیل مساعدت آب و هوایی، در اعصار قدیم محل زندگی انسان‌های اولیه بوده‌است. حملات روس‌ها و جنگ‌های ایران و روسیه در زمان فتحعلی‌شاه، اشغال آذربایجان توسط روس‌ها در جنگ جهانی اول و دوم از اتفاقات مهم تاریخی در بیله‌سوار بوده‌است.

تپه‌های باستانی مربوط به دوران قبل ازاسلام، قیزقالاسی (قلعه دختر) مربوط به دوران گذشته، کاروانسرای مخروبه در منطقه خروسلو ازدوران صفویه، مزار سربازان گمنام در جریان کشتار سوم شهریور ۱۳۲۰ توسط روس‌ها در جنگ جهانی دوم، مدرسه امام خمینی (پهلوی سابق که در سال ۱۳۰۴ تاسیس شده و اخیرا بعنوان یکی از مدارس ماندگار کشور انتخاب شد) از آثار تاریخی این شهرستان به‌شمار می‌روند. نام بیله سوار به دفعات در کتابهای تاریخی، از آن جمله در کتاب نزهت القلوب حمدالله مستوفی (قرن هشتم هجری) آمده‌است.

مشکلات
جاده کمربندی شهر که ترانزیت از آن انجام می‌گیرد کم عرض بوده و نیاز به بهسازی دارد. و بیمارستان شهر که با وجود نوساز بودن و وجود امکانات کافی فاقد پزشکان متخصص است.

گردشگری
شهر بیله سوار دارای بازارچه مرزی می‌باشد که اجناس خارجی بقیمت مناسب در آن بفروش می‌رسد. اجناسی که بازارچه بیله سوار باآن شهرت یافته‌است، کت و شلوار مردانه ، لباس زنانه ولوازم آرایشی و بهداشتی‌است. شهرستان بیله سوار در بهار طبیعت بسیار زیبایی دارد. دشتهای سرسبز و مراتع زیبا ، بیله سوار را در بهار به بهشتی زمینی تبدیل میکند. دریاچه شورگل در منطقه خروسلو شهرستان بیله سوار ، کوههای خروسلو ، جنگلهای حاشیه رود مرزی بالهارود ، پارک جنگلی تپه نرگس ( که در داخل شهر است و بعنوان یکی از پارکهای مرزی کشور محسوب می شود) ، بعنوان گردشگاههای طبیعی بیله سوار محسوب می شوند.

راه‌ها[ویرایش]
با حذف گردنه لنگان در شهرستان گرمی ، راه بیله‌سوار به مرکز استان نزدیک‌تر شده‌است. [۹] فاصله بیله سوار با شهرهای مهم بترتیب زیر است : اردبیل ۱۵۵ ارومیه ۶۶۴ اصفهان ۱۱۸۵ بندرعباس ۲۰۸۰ تبریز ۳۷۴ تهران ۷۴۶ رشت ۴۲۱ زنجان ۵۳۲ شیراز ۱۶۷۰ قم ۸۷۸ کرمانشاه ۹۴۶ مشهد ۱۴۸۸ باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) ۲۲۰

گمرگ بیله سوار
این گمرک یکی از دو گمرک مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان است. قدمت این گمرک به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد. که در زمان جماهیر شوروی این گمرک برای مدتی تعطیل شده و بعد از استقلال کشور جمهوری آذربایجان، این گمرک دوباره فعال شد. فعالیت این گمرک شبانه روزی بوده و علی رغم قول مساعد مسئولان محترم کشور در رابطه با توسعه هر چه بیشتر این گمرک، بسیاری از وعده‌های اجرایی نشده است.

بازارچه مشترک بین بازرگانان ایران و کشور آذربایجان بصورت نیمه تعطیل بوده ولی بازارچه گمرک در سه فاز فعال بوده و هر روز هزاران نفر را از نقاط مختلف کشور برای داد و ستد به این شهرستان می‌کشد. عمده اجناس ارائه شده در این بازارچه لباس زنانه و کت و شلوار مردانه و لوازم آرایشی و بهداشتی است. ورود به ایران برای آذربایجانی‌ها بدون صدور روادید صورت می‌گیرد ولی برای ایرانی‌ها وجود روادید (ویزا) الزامی است. ساکنین و متولدین شهرستان بیله سوار می‌توانند با جواز گذر مرزی ۴۵ کیلومتری بدون داشتن روادید تردد نمایند.

فاصله گمرک بیله سوار از مرکز استان اردبیل ۱۵۹ کیلومتر و تا نزدیک ترین فرودگاه ( در شهرستان پارس آباد) ۵۰ کیلومتر است. و فاصله تا باکو (پایتخت کشور جمهوری آذربایجان) حدود ۲۲۰ کیلومتر است.

ارسال پاسخ