جغرافیای آذربایجا ن غربیجغرافیای ایرانسیلوانه

درباره شهر سیلوانه

درباره شهر سیلوانه

سیلوانه(اذربایجان غربی)

جمعیت :۱۳۷۸
کد تلفن :۴۴۳

سیلوانه (سیلوانا هم می‌نویسند) شهری است در بخش سیلوانه شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی
چنین آمده است که سیلوانه (سیلوانا) کلمه ای با ریشه ای ایتالیایی و به معنی جنگل و بیشه سبز و نیز به معنی مکانی از بهشت است .

آری بی گمان این تعبیر چندان به دور از واقعیت نبوده است. از هر زاویه ای که نگاه کنیم سیلوانه شهر شهید پرور، شهر مومنان با مردمی غیور و مهمان نواز و جاذبه های گیرا و چشم انداز های چشم نواز است که دیدگان را به خود خیره و خرد را از این همه زیبایی و قدرت لایزال حضرت دوست به ستایش وا می دارد .

آری سیلوانه همان سرزمین چشمه های جوشان رودها و جویباران روان و سرزمین آبهای زلال و گوارای معدنی است که کوههای سر به فلک کشیده و بلند و دره های سرسبز و عمیقش نه تنها محل گردش و تفریح بلکه تامین کننده روزی ساکنان کوهپایه نیزاست . چهار فصل سال با زیبایی ها طبیعتش کاملا محسوس است .

آبشار های خروشان و چشمه های آبگرم و دره های عمیق و باغات میوه و… با این همه زیبایها که از خالق یکتاست ساخته بشر نیز مزیدی بر سایر زیباییهایش گشته که می توان به سد شهر چای اشاره نمود که جایگاه سیلوانه را از بسیاری از جهات دگرگون و در تمامی روزهای هفته گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید.

مشخصات شهر: سیلوانه یکی از شهر های زیبای استان آذربایجان غربی است.در جنوب غربی استان و در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه و در دامنه ارتفاعات بلند مشرف بر خط مرزی ایران و ترکیه و در قسمت میانی ان واقع شده است. در سال ۱۳۲۷ به عنوان مرکز بخش رسمیت پیدا کرد و در سال ۱۳۶۷ توسط رژیم بعث عراق مورد بمباران قرار گرفت و شهدای و مجروحان زیادی تقدیم انقلاب نمود . در سال ۱۳۷۹ طی مصوبه هیات محترم وزیران به عنوان شهر شناخته شد و در اردیبهشت ۱۳۸۰ شهرداری آن به طور رسمی شروع به فعالیت نمود شهرها و کشورهای همسایه: از شرق به شهر ارومیه و با دهستان باراندوز از توابع بخش مرکزی ارومیه و از غرب با شهر شمزینان ترکیه و از شمال با شهر سرو و دهستان برادوست از بخش صومای برادوست از سمت جنوب در داخل کشور با منطقه ی دشتبیل شهرستان اشنویه نیز با منطقه خاکورک کردستان عراق.

ارسال پاسخ