جغرافیای آذربایجا ن غربیجغرافیای ایرانفیرورق

درباره شهر فیرورق

درباره شهرفیرورق

شهر فیرورقحدود هشت کیلومتری شمال غرب شهرستان خوی و در جاده ابریشم قرار گرفته است. این شهر با دارا بودن بیش از ۱۲ هزار نفر جمعیت و مساحت حدود ۶ میلیون مترمربع در شمال غربی کشور واقع است.

این شهر زیبا از سال ۱۳۴۶ در وزارت کشور به عنوان شهر توریستی ثبت شده و اولین شهرداری این شهر نیز در همان سال تاسیس شد.

وجود کوه‌های سر به فلک کشیده، باغ‌های فراوان و طبیعت بکر این منطقه باعث شده است فیرورق به قطب گردشگری شمالغرب کشور تبدیل شود که سالانه هزاران گردشگر را برای بازدید به سوی خود جذب میکند.

حسن نصرالله پور، عضو منتخب شورای اسلامی شهر فیرورق گفت:

عناصر مدیریت شهر در شهر گردشگری فیرورق بیش از ۲۵ سازمان است و توسعه زیرساخت‌های شهری هر منطقه مهمترین اولویتی است که در هر شهر باید به صورت اساسی مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: شهر فیرورق از فرصت‌های زیادی برای صنعت گردشگری برخوردار است.

این شهر علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، دارای جاذبه فرهنگی اجتماعی است که باید برای توسعه گردشگری و جذب گردشگر مورد توجه قرار گیرد. از آثار باستانی شهر می‌توان به ائل حمامی، مسجد جامع سفید و باغ هفت طبقه اشاره کرد.

زیارتگاه شاه بلاغی هم وجود دارد که نشانگر تمدن و فرهنگ غنی شهر فیرورق در طول تاریخ است. امروز شهر فیرورق با ایجاد امکانات تفریح، رفاهی و ویلاها زمینه را برای هرچه بهتر شدن صنعت گردشگری مهیا کرده است و با توجه به سکوت و آرامشی که این منطقه دارد، دوست‌داران طبیعت را مجذوب زیبایی خود می‌کند.

صابر محمدپور مدرس دانشگاه و پژوهشگر مدیریت شهری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه شهر فیرورق هنوز به عنوان یک مقصد گردشگری مورد استقبال عمومی ساکنان استان و شهروندان خویی قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: شهر توریستی فیرورق با پتانسیل‌های گردشگری و اکوتوریستی بی‌نظیر و با قرار گرفتن در فاصله اندکی از شهر خوی می‌توانست ظرفیت توسعه شهرستان را ارتقا بخشیده و در راستای ارتقای شاخص‌های توسعه و عمران و حتی توسعه پایدار شهری نقش اساسی ایفا کند.

این پژوهشگر مدیریت شهری افزود: شهر فیرورق با دارا بودن طبیعت، آب و هوای کم‌نظیر و مردمانی مهمانپذیر باعث جذب بیشتر توریست و مهیا شدن شرایط گردشگری در این منطقه می‌شود.

حسین حاجی حسینلو، دیگر عضو منتخب شورای شهر فیرورق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با توجه به زیبایی‌های شهر توریستی فیرورق بیان کرد: به دلیل وجود آب و هوای بسیار مطبوع و مطلوب و قرار گرفتن در دامنه کوه‌ها، موقعیت ییلاقی و موقعیت استراتژی در فیرورق و وجود آثار باستانی نظیر اماکن متبرکه و مقبره‌ها، دیوار قدیمی هفت طبقه و کانال بزرگ آب رودخانه الند زیبایی این شهر را چندبرابر کرده است. وی ادامه داد: پارک فدک و داغلارباغی از جاذبه‌های عمده گردشگری شهر زیبا و دارالصفای فیرورق است.

احمد وفایی، کارشناس مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فیرورق به زیبایی‌های طبیعی شهر فیرورق اشاره کرد و گفت: فیرورق، امروز بهترین بستر برای جذب توریست، چه داخلی و چه خارجی بوده، داغلارباغی فیرورق برای ارائه خدمات رفاهی نسبت به گردشگران عزیز پیش‌بینی شده است.

شهر فیرورق از سالی که به عنوان شهر توریستی ثبت و شناسایی شد، مورد توجه مسئولان و مردم این شهر قرار گرفت تا برای جذب هرچه بیشتر گردشگر و سرمایه‌گذار تلاش کنند که در نتیجه باعث ایجاد پارک جنگلی داغلارباغی شد. داغلارباغی یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی است که در ورودی شهر قرار دارد. این پارک با زیبایی طبیعی خاص که دارد موجب می‌شود تعداد زیادی از خانواده‌هایی که شیفته طبیعت هستند، برای استفاده از این مواهب الهی عازم شهر فیرورق شوند.

وجود فضاهای سبز و باغات در این منطقه و چند مناطق جذاب توریستی در این شهر، فضا را برای دید و بازدید از این شهر مهیا کرده است. فیرورق به عنوان یکی از بزرگترین مناطق گردشگری در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از پرجاذبه‌ترین و پر رفت و آمدترین نقاط گردشگری در استان آذربایجان غربی تبدیل خواهد شد و با توجه به نیاز شهروندان به یک هتل، ساخت هتل پنج ستاره‌ در داخل پارک جنگلی داغلارباغی در دستور کار قرار گرفته است.

هتل بین الملی پنج ستاره امام رضا (ع) با سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه نمونه گردشگری فیرورق شهرستان خوی بنا گردیده است. اشراف به باغات سرسبز فیرورق، نزدیکی به اماکن تفریحی، امکان دسترسی آسان به فرودگاه و شاهراه های اصلی کشور، این هتل را از نظر مکانی در شرایط منحصر به فردی قرار داده است.

ارسال پاسخ