فرانسه

فرانسه

فَرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی پایتخت این کشور پاریس و زبان رسمی آن فرانسوی است. جمعیت کشور فرانسه ۶۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است.

فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد.

فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای است.

حدود ۶۴ درصد از مردم فرانسه کاتولیک، ۲۸ درصد بدون دین، و ۳ درصد پروتستان هستند. فرانسه کشوری سکولار است که در آن دین به طور کامل از سیاست جداست.

طی ۵۰۰ سال گذشته فرانسه از قدرت‌های بزرگ فرهنگی، اقتصادی، و نظامی در جهان بوده و در اروپا و دیگر بخش‌های جهان نفوذ سیاسی داشته‌است. در خلال سده‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی، فرانسه بخش‌هایی از شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا را مستعره خود ساخت و در سده نوزدهم و اوایل سده بیستم با گسترش مستعمراتش دومین امپراتوری بزرگ استعماری را در جهان تشکیل داد.

تاریخ

نیاکان بخشی از فرانسوی‌ها گُل‌ها (Gaulois) بودند و تبار سلتی داشتند. اینان تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای قدرتمند روم فرانروایی بومی خود را داشتند تا سرانجام به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان بخشی از امپراتوری روم شد.

سیاست

در فرانسه رئیس حکومت رئیس جمهور است که با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. دوره ریاست جمهوری در فرانسه پنج سال است. در حکومت فرانسه نخست وزیر هم زیرنظر رئیس جمهور فعالیت می‌کند.

قوه مقننه از دو مجلس قانون‌گذاری، یکی مجلس ملی با ۴۹۱ نماینده و دیگری مجلس سنا با ۲۹۵ نماینده تشکیل شده‌است. اعضای مجلس ملی با رای مستقیم مردم و برگزاری انتخابات عمومی برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند.

روش انتخاب اعضای مجلس سنا متفاوت است. اعضای این مجلس که برای مدت ۹ سال انتخاب می‌شوند، به صورت غیرمستقیم و توسط نمایندگان مجلس ملی، شورای عمومی ایالات و شورای شهرداری‌ها انتخاب می‌شوند.

در صورت بروز اختلاف میان مجلس‌های سنا و ملی شورای ملی حرف آخر را می‌زند. قانون اساسی فعلی فرانسه در سال ۱۹۵۸ تهیه شده‌است.

در فرانسه دو گروه عمده سیاسی وجود دارد که خط مشی این کشور را در زمینه‌های مختلف تعیین می‌کنند: راست و چپ.

بر اساس آخرین تقسیمات کشور فرانسه از ۹۶ شهرستان تشکیل شده که زیر نظر دولت مرکزی اداره شده و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می‌کنند.

در تاریخ ششم ماه می ۲۰۱۲، با اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، «فرانسوا اولاند»، کاندیدای سوسیالیست توانست «نیکولا سارکوزی»، رئیس جمهور قبلی این کشور را شکست داده و به عنوان رئیس جمهور فرانسه انتخاب شود.

پرچم فرانسه

پرچم فرانسه که به زبان فرانسوی با نام‌های drapeau tricolore، drapeau bleu-blanc-rouge، drapeau français شناخته می‌شود، شامل سه رنگ آبی (در سمت چپ)، سفید و قرمز است که به صورت عمودی کنار هم قرار گرفته است.

پرچم فرانسه

زبان فرانسوی

زبان فرانسوی یا فرانسه یکی از زبان‌های رومی است که به وسیلهٔ ۱۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان زبان مادری گویش می‌گردد.درحدود ۱۹۰ میلیون نفر، فرانسوی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند، و ۲۰۰ میلیون نفر دیگر هم آن را به عنون یک زبان دوم اکتسابی استفاده می‌کنند. اجتماعات گویش‌کننده به فرانسوی در ۵۷ کشور و قلمرو حضور دارند.

حکومت :

قدرت اجرایی به رئیس جمهور واگذار شده است ، وی برای دوره ای هفت ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد . رئیس جمهور ، نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می کند – که هر دو به پارلمان پاسخگو هستند – ولی این رئیس جمهور است و نه نخست وزیر که بر شورای وزیران ریاست دارد . پارلمان متشکل از دو مجلس است . مجلس سنا ۳۲۱ عضو دارد – ۲۹۶ نفر به نمایندگی از طرف سرزمینهای وابسته و دپارتمانهای ماوراء بحار فرانسه – که از طرف شوراهای شهری ، محلی و منطقه ای انتخاب می شوند . ۱۲ سناتور باقیمانده را شهروندان فرانسوی مقیم خارج انتخاب می کنند .

سناتورهای برای نُه سال خدمت می کنند و یک سوم آنان هر سه سال بازنشسته می شوند . مجلس ملی متشکل از ۵۷۷ نماینده – از جمله ۱۲ نفر به نمایندگی از طرف دپارتمانها و سرزمینهای ماوراء بحار – که برای دوره ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ از حوزه های انتخابیه تک نماینده ای انتخاب می گردند ، در صورت عدم کسب اکثریت مطلق آراء از سوی هر کاندیدا در مرحله‌ی اول مرحله‌ی دوم انتخابات برای کاندیداهایی که بیشترین رأی را کسب کرده اند برگذار می شود . احزاب سیاسی عیارتند از: • حزب سوسیالیست • اجتماع برای جمهوری (گُلیست محافظه کار) • اتحاد برای دموکراسی فرانسه (میانه رو) • حزب کمونیست • جبهه‌ی ملی (راست گرا) از سال ۱۹۸۲ ، ۹۶ دپارتمان فرانسه در ۲۲ منطقه گروه بندی شده که در نتیجه هر منطقه از دولت محلی قدرتمندتری برخوردار گشته است .

مناطق فرانسه نام منطقه مساحت(کیلومتر مربع) مرکز آکیتن ۴۱,۳۰۸ بوردو آلزاس ۸,۲۸۰ استراسبورگ اوورنی ۲۶,۰۱۳ کلرمون فران ایل دو فرانس ۱۲,۰۱۲ پاریس برتانی ۲۷,۲۰۸ رِن بورگونی ۳۱,۵۸۲ دیژون پرووانس کوت دازور ۳۱,۴۰۰ پوآتیه پی دولالو آر ۳۲,۰۸۲ نانت پیرنه جنوب ۴۵,۳۴۸ تولوز پیکاردی ۱۹,۳۹۹ ‌آمی ین رون – آلپ ۴۳,۶۹۸ لیون سانتر ۳۹,۱۵۱ اورلئان شامپانی – آردن ۲۵,۶۰۶ رنس فرانش کونته ۱۶,۲۰۲ بزانسون کُرس ۸,۶۸۰ آژاکسیو لانگدوک – روسیون ۲۷,۳۷۶ مون پیله لورن ۲۳,۵۴۷ نانسی نام منطقه مساحت(کیلومتر مربع) مرکز لیمو زن ۱۶,۹۴۲ لیموژ نرماندی سفلی ۱۷,۵۸۹ کان نرماندی علیا ۱۲,۳۱۷ روآن نوپا دو کاله ۱۲,۴۱۴ لیل دپارتمانهای ماوراء بحار دپارتمانهای ماوراء بحار بخشی از کل جمهوری فرانسه است .

نام دپارتمان مساحت(کیلومتر مربع) مرکز گوادلوپ (گروهی از جزایر دریای کارائیب شامل گوادلوپ ، جزایر وابسته‌ی نزدیک لادزیراد ، له سنت ، ماری گلانت و جزایر دورتر و سن بارتلمی و سن مارتین ). ۱٫۷۸۰ کیلو متر مربع – گوادلوپ و جزایر وابسته نزدیک به ۱٫۷۰۶ کیلو متر مربع ، سن بارتلمی ۲۱ کیلو متر مربع ، سن مارتین ۵۳ کیلو متر مربع ‌باستر ۳۸٫۰۰۰ (شهر ۱۴٫۰۰۰)‌.(مرکز سنت بارتلمی گوستاویا ؛‌و مرکز سنت مارتین ماریو است) گویان فرانسه (سرزمینی که بین برزیل و سورینام قرار دارد ) ۹۰,۰۰۰ کایل مارتینیک (جزیره ای در دریای کارائیب) ۱,۱۰۰ فور دو فرانس رئونیون (جزیره ای در جنوب اقیانوس هند) ۲,۵۱۲ سن دنیس تجمعات سرزمینی تجمعات سرزمینی – وضعیت قانونی بین دپارتمان و سرزمین فراسوی خاک اصلی – بخشی از کل جمهوری فرانسه است .

نام تجمع مساحت(کیلومتر مربع) مرکز مایوت (جزیره ای از گروه کومور) ۳۷۶ دزائودزی سن پیر و میکلون (دو جزیره‌ی اصلی و شش جزیره‌ی بسیار کوچک در جنوب ساحل نیوفوندلند) ۲۴۲ : سن پیر سرزمینهای ماوراء بحار فرانسه نام سرزمین مساحت(کیلومتر مربع) مرکز ِ پلی نزی فرانسه ( پنج مجمع الجزایر در اقیانوس آرام از جمله جزایر استرالز ، مارکیز و گامبیه ) ۴,۲۰۰ پاپیتی (در جزیره‌ی تاهیتی) کالدونیای جدید (کالدونیای جدید و جزایر وابسته اش – لویالته ، ایل دی پن و مجمع الجزایر بلپ – در جنوب اقیانوس آرام جای دارد.) ۱۹,۱۰۳ نومئا سرزمینهای جنوبی و جنوبگان فرانسه (سرزمینهای جنوبی شامل دو مجمع الجزایر و دو جزیره‌ی کوچک در جنوب دور اقیانوس هند است . )

مجمع الجزایر کرگلن ۱۸٫۱۳۰ کیلو متر مربع ، مجمع الجزایر کروزه ۱٫۲۹۵ کیلو متر مربع ، جزیره‌ی آمستردام ۱۵۵ کیلو متر مربع ، جزیره‌ی سن پل ۱۸ کیلو متر مربع پورتو فرانسه جزایر والیس و فوتونا ( دو مجمع الجزایر کوچک در اقیانوس آرام) ۲۷۴ کیلو متر مربع – پادشاهی اووئا ۱۵۹ کیلو متر مربع ، پادشاهی سیگاو ۶۴ کیلو متر مربع ، پادشاهی آلو ۵۱ کیلو متر مربع . ماتااوتو (در اووئا)

مساحت کشور فرانسه :

مساحت کشور فرانسه:۵۵٠٠٠٠ کیلومتر مربع

وسیع ترین کشور اروپای باختری است ( نزدیک یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد ( منطقه اقتصادی که در ١١ میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است.

فرانسه اروپایی به ٢٢ ناحیه تقسیم شده است و ٩۶ دپارتمان دارد که به نظم الفبایی شماره گذاری شده اند (آخرین ارقام پلاکهای اتومبیلها).

به این تعداد دپارتمانهای ماورای دریاها DOM شامل گوادلوپ، مارتینیک، گویان و لارئونیون می شوند و چهار سرزمین ماورای دریاها TOM شامل پلی نزی فرانسوی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمینهای جنوبی و قطب جنوب فرانسوی و مناطق کلکتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی یر و میکلون افزوده می شوند.

کشورهای هم مرز بلژیک، لوگامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا، بریتانیا از طریق تونل زیر مانش یا قایق

تقسیمات کشوری

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری فرانسه به ۲۲ ناحیه تقسیم شده‌است و از ۹۶ شهرستان (یا دپارتمان) تشکیل گردیده که زیر نظر دولت مرکزی اداره شده و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می‌نمایند. هر ناحیه به کانتون‌ها و بخش‌هایی تقسیم شده و هر بخش از شورای شهر و شهردار خاص خود برخوردار می‌باشد.

به این تعداد ناحیه‌های فرادریا (DOM) شامل گوادلوپ، مارتینیک، گویان فرانسه و رئونیون می‌شوند و چهار سرزمین فرادریا (TOM) شامل پلی‌نزی فرانسوی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمین‌های جنوبی و مناطق کلکتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی‌یر و میکلون و قسمتی از قطب جنوب که فرانسه مدعی آن است، افزوده می‌شوند.

بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا کشورهای هم مرز فرانسه هستند. بریتانیا نیز از طریق تونل کانال مانش با فرانسه مرتبط است.

از بنادر فرانسه میشود به بندر (لوهاور) اشاره کرد.

ارتفاعات

وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع‌ترین وضعیت‌ها در اروپا است: دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه‌ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه‌ای در این کشور وجود دارند.

دشت‌ها دو سوم مساحت کل فرانسه را تشکیل می‌دهند.

رشته‌کوه‌های اصلی: آلپ (که قله آن مون بلان مرتفع ترین قله اروپای غربی است و ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد)، پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ.

ساحل‌های مرزی، فرانسه را به چهار دریا متصل می‌کنند: دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه. فرانسه دارای ۵۵۰۰ کیلومتر ساحل مرزی است.

آب و هوا

فرانسه از آب و هوایی معتدله و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند:

برتانی و نورماندی: آب و هوای اقیانوسی مرطوب (زمستان ملایم ۷ درجه و تابستان خنک ۱۶ درجه)

اکیتن: آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه‌ای (زمستان ۵ درجه و تابستان ۲۲ درجه با بارانهای زیاد در بهار)

شرق و شمال غرب: آب و هوای نیمه‌قاره‌ای زمستان سرد و برفی: (۱ درجه و تابستان گرم و توفانی: ۲۰ درجه)

تصویر ماهواره‌ای ناسا از فرانسه

جنوب: آب و هوای مدیترانه‌ای (زمستان ملایم ۶ درجه و تابستان گرم: ۲۰درجه)

ویژگی آب و هوا در مناطق کوهستانی، زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوتهای بزرگ بسته به دامنه‌ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

محیط زیست

مناطق کشاورزی و جنگل ۴۸ میلیون هکتار یعنی ۸۲ درصد فرانسه اروپایی را می‌پوشاند. پوشش جنگلی به تنهایی ۲۷ درصد کشور را در بر می‌گیرد و بعد از سوئد و فنلاند سومین پوشش را در اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهد.

در حالی که ۱۳۶ نوع درخت در فرانسه شناخته شده‌است که در یک کشور اروپایی امری استثنایی محسوب می‌شود.

مستملکات فرانسه در اقیانوس هند و جنوبگان

تعداد حیوانات بزرگ جنگلی نیز افزایش یافته‌است: تعداد گوزن در ۲۰ سال دو برابر و تعداد آهو سه برابر شده‌است. برای حفظ و ارتقای میراث طبیعی فرانسه، دولت ۶ پارک ملی، ۱۲۸ ذخیره طبیعی، ۴۳۰ منطقه حفاظت شده طبیعی و ۲۹۹ پایگاه حفاظت شده ساحلی ایجاد کرده‌است.

به این تعداد باید ۲۹ پارک طبیعی ناحیه‌ای را با وسعت ۷ درصد کشور فرانسه افزود. ۱۱/۲۲ میلیارد یورو برای حفاظت محیط زیست به عبارتی ۳۸۰ یورو به ازای هر نفر هزینه می‌شود. مدیریت آب‌ها و فاضلاب‌ها سه-چهارم این هزینه کل را تشکیل می‌دهد.

منابع طبیعی: زغال سنگ، آهن، بوکسیت، روی، پتاس، الوار، ماهی

اقتصاد

فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌شود. دولت سوسیالیست، بسیاری از شرکتهای بزرگ، بانکها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام نمود. اما چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس، فرانس تله‌کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور بویژه قدرت، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد.

جشن ساخت ایرباس A380 در تولوز

بخش ارتباطات راه دور برای بخش خصوصی بتدریج آزاد شده‌است. رهبران فرانسوی نظام سرمایه‌داری را می‌پذیرند که در آن عدالت اجتماعی از طریق قوانین، سیاستهای مالیاتی و تأمین اجتماعی اعمال می‌شود و اختلاف درآمد و تأثیر بازار آزاد بر بهداشت و رفاه عمومی را کاهش می‌دهد.

صنایع

از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

قطار تندرو TGV

سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر ۳۲/۰ هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن، گوشت گوسفند ۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است.

حمل و نقل

در کشور فرانسه بالغ بر ۸۴۰ هزار کیلومتر راه آسفالته و بزرگراه وجود دارد. طول راه‌آهن مورد استفاده نیز بالغ بر ۵۵۵، ۴۲ کیلومتر بوده و ارتباطات هوایی بین‌المللی این کشور توسط شرکتهای هواپیمایی ایرفرانس، (UTA) و پروازهای داخلی توسط ایر- اینتر صورت می‌پذیرد. سالانه بالغ بر ۸۴۰/۲۶ هزار توریست از این کشور دیدن می‌کنند.

جهانگردی

با ۷۰ میلیون گردشگر در سال ۱۹۹۸، فرانسه اولین کشور توریستی جهان، بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار دارد.

در سال ۲۰۰۶، ۷۹٫۱ میلیون نفر توریست به فرانسه سفر کرده‌اند که این تعداد بیشترین در میان کشورهای جهان بوده‌است. درآمد فرانسه از این تعداد توریست برابر ۴۶٫۳ میلیارد دلار بوده‌است.

پاریس

هر ساله ۱۲ میلیون نفر فقط برای بازدید از موزه و کاخ لوور، موزه اورسی و کاخ ورسای به پاریس سفر می‌کنند در حدود ۳۹۰۰ موزه، ده‌ها میلیون نفر را در سال به خود جذب می‌کند. ۵ /۶ میلیون نفر سالانه از برج ایفل دیدن می‌کنند.تاریخ دو هزار ساله پاریس در ترکیب ساختمان‌های قدیمی و جدید قابل مشاهده‌است. بازدیدکنندگان این شهر از موزه لوور و آرامگاه ناپلئون بناپارت و کلیسای نوتردام ومهم تر از همه برج ایفل و دیگر منظره‌های مشهور پاریس بازدید میکنند.

روز ملی فرانسه چهاردهم ژوئیه‌است. حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستان‌ها، یهودی‌ها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

اشنایی با شهرهای کشور فرانسه

بوردو (فرانسه)

بردو یا بوردو (به فرانسوی: Bordeaux) از شهرهای فرانسه و مرکز ناحیه آکیتن است.

شهر بوردو فرانسه

اقتصاد

فرودگاه بین‌المللی، ایستگاه قطار اروپایی، محورهای اصلی بزرگراه‌ها و جاده‌های اصلی، راه دریایی به اقیانوس اطلس و بندر، مرکز آکیتن، دریچه‌ای رو به جهان را برای بوردو می‌گشایند.

بوردو قطب اروپایی فناوری پیشرفته، شهر تبادلات بین‌المللی، پایتخت جهانی شراب و شامپاین است و بزرگترین باغ‌های انگور فرانسه، به خصوص نوع خاصی از انگور شراب سازی به نام انگور بوردو در آن یافت می‌شود.

مرکزاقتصادی جنوب غربی فرانسه‌است و به طور اخص در زمینه هوانوردی، فناوری فضایی و دفاعی فعالیت می‌کند. در بخش خدمات، فعالیت بسیار تجاری تسلط دارد و خدمات وابسته به موسسات تولیدی در این شهر مرکزیت یافته‌اند.

قطار ت.ژ.و چهار ساعته فاصله بوردو تا پاریس را طی می‌کند.

مارسی

مارسِی (به انگلیسی: Marseille) دومین شهر پرجمعیت کشور فرانسه و مرکز ناحیه پروانس آلپ‌-کوت دازور است. این شهر کنار دریای مدیترانه قرار دارد و بزرگ‌ترین بندر این دریا است.

جغرافیا

مارسی مرکز سومین ناحیه اقتصادی فرانسوی و اولین قطب صنعتی و خدمات جنوب فرانسه است .

شهر مارسی فرانسه

مارسی دارای امکانات غیر قابل انکار نظیر موقعیت ژئواستراتژیک در اروپا و مدیترانه، کیفیت زندگی ممتاز، جمعیت جوان، پویا و خلاق و تجربه طولانی تبادلات بین‌المللی است. از سده‌های پیش، به ویژه داد و ستدهای دریایی نقش و جایگاهی اساسی برای مارسی، اولین بندر فرانسه دارد.

بدینسان مارسی به عنوان مرکز بزرگ اقتصادی پیرامون مدیترانه‌است.

لیون

لیون (به فرانسوی: Lyon) و (به لاتین: laiənz)، یک شهر در خاور مرکزی فرانسه است. این شهر، سومین شهر بزرگ فرانسه، پس از پاریس و مارسی، محسوب می‌شود. لیون، یک مرکز بزرگ اقتصادی است که در بین پاریس و مارسی قرار گرفته‌است و به‌عنوان پایتخت فرانسه در خوش‌گذرانی، شهرت پیدا کرده‌است. این شهر در تاریخ سینما، نقش بسیار مهمی ایفا کرده‌است. تیم فوتبال المپیک لیون، مهم‌ترین تیم ورزشی این شهر است و لیون از این جهت، رشد برجسته‌ای در قهرمانی در بازی‌های اروپا کرده‌است.

نمایی از شهر لیون فرانسه در شب

شهر لیون با احتساب حومه‌اش، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت فرانسه، پس از پاریس محسوب می‌شود. برپایهٔ آمار تخمینی، جمعیت این شهر و حومه‌اش در سال ۲۰۰۷ میلادی، بالغ بر ۱٬۷۸۳٬۴۰۰ نفر بوده‌است. ولی جمعیت خود شهر، تنها بالغ بر ۳۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

لیون همچنین یک مرکز بزرگ صنعتی و مرکز شیمیایی، دارویی و زیست‌شناسی در سطح فرانسه محسوب می‌گردد. این شهر همچنین یکی از قطب‌های تولید نرم‌افزار و بازی‌های رایانه‌ای محسوب می‌شود.

لیون در بسیاری از موارد، ریاست فرانسه را در دست می‌گیرد و همچنین به‌عنوان پایتخت آلپ در فرانسه، شناخته شده‌است. این شهر به‌دلیل داشتن معماری تاریخی، مقر سازمان جهانی یونسکو (بخش میراث تاریخی) در آن قرار گرفته‌است.

لیون یک شهر تاریخی و پایتخت ابریشم جهان محسوب می‌شود و در کرانهٔ رون قرار دارد. این شهر به‌علاوه، شبکهٔ خبری یورونیوز را نیز، در خود جای داده‌است.

مون‌پلیه

مون‌پلیه یا مونپولیه مرکز استان هرو Hérault در ناحیه لانگ دوک -قوسیون Languedoc-Roussillonدر جنوب فرانسه واقع است.این شهر بین شهر های نیم Nîmes و بزیه Béziers قرار دارد.مونپولیه مرکز لانگ دوک-روسیون است و در میان شهرهای فرانسه رتبه هشتم را احراز می‌کند. این شهر در نزدیکی حوزه مدیترانه و نه چندان دور از پاریس قرار دارد (یک ساعت و ده دقیقه با هواپیما و ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه با (TGV).

موقعیت جغرافیایی

این شهر در ۱۰ کیلومتری دریای مدیترانه قرار دارد. فاصله این شهر تا نیم ۵۴ کیلومتر، مارسی ۱۶۸کیلومتر، تولوز ۲۴۸ کیلومتر، لیون ۳۰۵ کیلومتر و پاریس ۷۵۰ کیلومتر است.

استراسبورگ

اِستراسبورگ (به فرانسوی: Strasbourg) از شهرهای فرانسه است.

این شهر هفتمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز ناحیه آلزاس می‌باشد. موقعیت ویژه جغرافیایی این شهر در حد فاصل ارتباطات بین ا لمللی با قدمتی اروپایی، مشرف به رودخانه رن، به این شهر اهمیت بی بدیل می‌بخشد. با توجه به تمامی این خصوصیات، شهر استراسبورگ به عنوان مرکز قانون‌گذاری اروپا برگزیده شده‌است. از جمله این مراکز می‌توان پارلمان اروپا، مرکز مشاورت اروپایی و مرکز دفاع از حقوق بشر اروپا را نام برد.

کاتدرال استراسبورگ

این شهر قریب به ۴۸۰۰۰ دانشجو دارد ، که ۳۹۰۰۰ تن از آنها در دانشگاههای دولتی مشغول به تحصیل هستند[نیازمند منبع]. دانشگاه لویی پاستور با دانشکده‌های علوم و علوم پزشکی، دانشکده مارک بلوک با دانشکده‌های ادبیات و زبان‌شناسی و دانشگاه روبرت شومن با دانشکده‌های حقوق و حسابرسی. همچنین مدارس بزرگ فرانسه مانند ENA در استراسبورگ شعباتی دارند.

معماری مرکز شهر استراسبورگ در یونسکو به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده. در شهر استراسبورگ فعالیت فرهنگی بسیار غنی مانند کنسرت، تئاتر، سینما و رقص و غیره در جریان است.

در انتها باید از غذاهای لذیذ منطقه آلزاس مانند شوکروت، تارت اونیون، موستل و غیره یاد کرد.

نانت

نانت(به فرانسوی: Nantes) شهری در غرب فرانسه است که ۵۰ کیلومتر تا اقیانوس اطلس فاصله دارد.

این شهر ششمین شهر بزرگ فرانسه با جمعیتی بالغ بر ۸۰۴٬۸۳۳ (تخمین ۲۰۰۸) است .

نانت

در سال ۲۰۰۴ مجله تایم نانت را به عنوان “قابل زندگی‌ترین شهر اروپا” انتخاب کرد. جشنواره سه قاره هرساله در این شهر برگزار می‌شود.

نانسی

نانسی شهری است واقع در ناحیه لورن (Lorraine) در شمال شرقی فرانسه.

این شهر مرکز شهرستان (دپارتمان) مورت موزل (Meurthe-et-Moselle) است.

نمایی از مرکز شهر نانسی

از لحاظ قدمت شهرنشینی در ناحیه (استان) لورن، قدیمی‌ترین شهر و از لحاظ جمعیت دومین شهر این ناحیه بعد از شهر متز می‌باشد.

برادران پوانکاره زاده این شهر هستند. این شهر بیشتر یک شهر دانشگاهی می‌باشد.

نیس

نیس از شهرهای فرانسه واقع در ناحیه پروانس آلپ‌-کوت دازور است.

شهر مهم کمان مدیترانه، نیس همواره میزبانی بین‌المللی بوده است و شهری توریستی، تفریحی، فرهنگی، و در عین حال محل اختراع و تحقیق و بازرگانی است. فرودگاه نیس –کوت دازور برترین فرودگاه خارج از پایتخت است و روزانه با ۵۹ پرواز بین‌المللی ۳۲ پرواز داخلی و بیش از ۴۵ پرواز روزانه نیس –پاریس شهر رابه همه شهرهای بزرگ وصل می‌کند. شبکه جاده یی و راه آهن نیز به راحتی در این شهر قابل دسترسی است.

لبه ایالات متحده ای ها و گردش انگلیسی ها

تریزر، مهندس فرانسوی که به همراه ژنرال گاردان از سوی ناپلئون به ایران آمده بود، اراک را مطابق شهر نیس فرانسه طراحی کرد.

اقتصاد نیس به ویژه در بخش خدمات گسترش یافته است و امروز شهر می‌کوشد نقش مهمی را در زمینه‏های فناوری‌های پیشرفته، بهداشت، رسانه‌های تصویری، خدمات مخابراتی و چند رسانه یی ایفا کند.

دانشگاه نیس سوفیا آنتی پلیس در سال ۱۹۶۵ تأسیس شد و در رده بهترین دانشگاههای اصلی فرانسه قرار دارد. این دانشگاه پذیرای ۱۳۰ گروه محقق و دارای ۳۶۰۰۰ دانشجو است که از همجواری بافت اقتصادی و اجتماعی یک شهر بزرگ و استقرار موسات وشرکتهایی با فناوری پیشرفته بهره می‌برد و تأثیر متقابل دانشگاه و موسسات مختلف را از طریق دوره‌های کارآموزی در موسسات و دوره‌های شغلی-حرفه‌ای در دانشگاه ممکن می‌سازد. بسیاری از مدارس عالی با دوره‌های تخصصی در نیس حضور دارند مانند مدرسه عالی علوم انفورماتیک، مدرسه عالی ملی معدن پاریس و کنسرواتوار هنر و حِرف.

مدارس هنری گرایشها ی مختلفی را پس از مقاطع ابتدایی و متوسطه آموزش می‌دهند. در مدرسه ملی هنرهای تزیینی، گرافیک، نقاشی و مجسمه سازی آموخته می‌شود که ماتیس، ژیولیولی، آواتی و آرمان در آن جا تعلیم دیده اند. موسیقی در کنسرواتوار ملی رژیون و مرکز بین‌المللی آموزش موسیقی تدریس می‌شود. نیس محل شکوفایی هنر و فرهنگ، هنرمندان بسیاری را مانند ون لو، تولوز لوترک، مودیگلیانی، دوفی، رنوار، پیکاسو، شاگال، پره رو، نیتسژ، آراگون، تولستوی، موپاسان، برلیوز، بیزه و ماسنه را الهام بخشیده است.

موزه کوت دازور مجموعه‌ای معتبر را در بنایی که از نظر معماری شهرتی در حد مجموعه اشیا داخلش دارد، گرد هم آورده است.

تولوز

تولوز (به فرانسوی: Toulouse) شهری در جنوب غربی فرانسه بر ساحل رود گارون و یکی از مراکز صنایع پیشرفته اروپا است.

این شهر در حد فاصل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است. فاصله این شهر تا پاریس ۷۳۰ کیلومتر است. تولوز چهارمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز منطقه میدی پیرنه نیز می‌باشد.

نمایی از شهر تولوز

در چند دهه گذشته، تولوز از خود نماد شهری فعال را به نمایش گذارده‌است. علاوه بر صنایع هوایی و فضایی مانند ایرباس، فعالیت در بخش‌هایی چون الکترونیک، صنایع پزشکی، علوم غذایی، فناوری اطلاعات، میکروبیولوژی و فناوری زیستی در جریان است. چنین رشد و پیشرفتی همواره در تعامل و همگونی با زندگی ساکنین بوده‌است. این شهر میراث فرهنگی گذشته و حال خود را که دوستداران فراوان دارد، پاس می‌دارد.

در تولوز بیش از ۱۱۰٬۰۰۰ دانشجو در سه دانشگاه و چهارده موسسه آموزش عالی بزرگ مشغول به تحصیل هستند، این شهر رکورد بیشترین تعداد دانشگاه‌های شهرستانهای فرانسه را دارا است. شهر تولوز گنجینه‌ای از میراث فرهنگی بی بدیل را در خود حفظ می‌کند، از جمله: موزه‌ها، سالن‌های نمایش و تئاترهای گوناگون.

گرونوبل

گرنوبل از شهرهای استان ایزر در ناحیه رُن-آلپ کشور فرانسه است.

این شهر که از پاریس ۳ ساعت و از لیون ۱٫۵ ساعت فاصله دارد یکی از قطب های مهم علمی و فناوری فرانسه است.

شهر گرونوبل فرانسه

۵۹۲۰۰ دانشجو در این شهر به تحصیل مشغولند که ۴۷٬۲۰۰ نفرشان در چهار دانشگاه UPMF , UJF, UNPG و دانشگاه استاندال تحصیل می‌کنند.

اهمیت علمی گرنوبل بر کیفیت آموزشی در علوم ریاضیات، انفورماتیک، الکترونیک، فیزیک در دانشگاه ژوزف فوریه و موسسه ملی پلی‌تکنیک گرونوبل و ۹ مدرسه مهندسی آن استوار است. موسسات آموزش عالی گرونوبل آموزش های خود را بر اساس رابطه نزدیک با صنعت، پژوهش و تبادلات بین‌المللی ارائه می‌نمایند. با ۱۸٬۲۰۰ شغل، گرنوبل اولین قطب پژوهشی دولتی و خصوصی فرانسه بعد از پاریس است. پژوهش در شهر گرنوبل که به طور سنتی متوجه فناوری های خاص و دقیق است، پیوندهای همکاری موثری با شبکهٔ صنعت و دانشگاه ایجاد کرده‌است.

گرنوبل از محیط زیست طبیعی استثنایی و غنای زندگی شهری و فرهنگی ناحیه‌ای برخوردار است. جایگاه گرنوبل در قلب کوههای آلپ فرانسه، امکان انجام اسکی، کوهپیمایی، صخره‌نوردی و کایت‌سواری را برای ساکنان شهر میسر می‌سازد.

گرنوبل میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بوده است. استان ایزر دارای سه پارک طبیعی است. دریاچه‌های متعدد و دریای مدیترانه در نزدیکی این ناحیه به دوستداران قایقرانی بادبانی مکانهایی متنوع و عالی را اعطا می‌کنند.

هنری بیل استاندال، نویسنده شهیر فرانسوی در سال ۱۷۸۳ در این شهر متولد شده است.

اشنایی با برخی جاذبه های گردشگری کشور فرانسه

برج ایفل

برج ایفل (به فرانسوی: Tower Eiffel) برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است.

برج ایفل

ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر که در بین آنها می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیداً اعتراض نمودند.

نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل گرفته شده است.

مقدمه

تا سال ۱۸۸۹ ستون یادبود واشنگتن به عنوان بلندترین سازه جهان شناخته می‌شد اما در این سال برج ایفل جانشین آن شد.

برج ایفل به مدت ۴۱ سال تا زمان بهره برداری از برج کرایسلر در نیویورک در سال ۱۹۳۰، به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شد.

این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است. در سال ۲۰۰۶ قریب ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر از این برج دیدن کردند. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌اند ، این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان شناخته می‌شود.

بلندی برج ایفل بادر نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر می‌باشد و وزن تقریبی آن ۷۲۰۰ تن است. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارند که البته پله‌های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است. ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.

نورپردازی ایفل

برج ایفل به وسیله ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده است و ۲۰ هزار نور نقطه‌ای در شب این برج را به درخشش در می‌آورد که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل مشاهده هستند. در سال ۱۸۸۹ به وسیله ۱۰ هزار لامپ گازی نورپردازی شد از سال ۱۹۸۵ تا کنون با نور طلایی نورپردازی شده است.

نورپردازی ایفل در شب

قصر ورسای

قصر ورسای در پاریس مکانی است که زیباییش چشم بیننده را خیره می کند.باغ این قصر در جهان بی نظیر است. استخرهایش، ۵۰۰ سال پیش به روش های جکوزی امروزه ساخته شده. این ساختمان دارای معماری بسیار جالبی ست. یکی از مسائلی که این قصر را از سایر قصرهای آن دوره متمایز می کند این است که به صورت آپارتمانی ساخته شده ، در واقع آپارتمان ۴ طبقه ای که دارای اتاق های مجلل و بزرگ است. علاوه بر تزئین زیبای ساختمان باغ آن نیز با فواره های بلند و رقص نور و آب توجه همه بازدید کنند گان را به خود جلب می کند. در محوطه خارج از قصر ساختمان هایی دیده می شود که کلیسای سلطنتی بوده است که روی دیوارها یش نقاشی هایی به سبک گوتیک است.

قصر ورسای

موزه لوور

موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre) در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده‌است.

بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است.

زیر هرم لوور، هرم شیشه‌ای ورودی اصلی موزه لوور

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

این موزه محل نگهداری نزدیک به ۶۰۰۰ تابلوی نقاشی اروپایی ست . وجود ۱۴۷۸تابلوی نقاشی از استادان بزرگ آن را به یکی از ثروتمند ترین مجموعه های آن زمان اروپا تبدیل کرده است.

پیشینه

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد(به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

قسمت اندرون شرقی موزه لوور

مجموعه‌ها

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند.این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار گرفته است.این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی، شاخص‌ترین اثر هنری در موزه لوور است

خیابان شانزلیزه

شانزلیزه

شانزِلیزه (به فرانسوی: Champs-Elysées) خیابانی مشهور واقع در شهر پاریس، پایتخت فرانسه است.

خیابان شانزلیزه با زیبایی فراوان، کافه‌های معروف و فروشگاه‌های لوکس یکی از معروفترین خیابان‌های جهان است. معنی نام آن «دشت الیزه» است و کاخ الیزه نیز در نزدیکی این خیابان قرار گرفته است. الیزه در اساطیر یونان به معنی خجسته‌است. فرانسوی‌ها شانزلیزه را «la plus belle avenue du monde» یعنی «زیباترین خیابان جهان» نیز می‌نامند.

دید خیابان شانزلیزه از فراز تاق نصرت پیروزی (آرک دو تریومف)

توصیف خیابان

این بلوار به طول ۱٬۹۱۰ متر در منطقه ۸ پاریس و در شمال غربی این شهر قرار دارد. این خیابان از میدان کنکورد آغاز شده و به میدان شارل دوگل (میدان اِتوال) ختم می‌شود. شانزلیزه بخشی از محور تاریخی (Axe historique) پاریس به‌شمار می‌آید.

نمای شانزلیزه و تاق پیروزی از میدان کنکورد

تاریخچه

شانزلیزه تا سال ۱۶۱۶ دشتی بود که در آن بازارهایی قرار داشت. در آن تاریخ ملکه ماری مدیچی تصمیم گرفت محور باغ‌های باغ تویلری را با خیابانی درختکاری‌شده گسترش دهد.

مرکز ژرژ پمپیدو

این مرکز فرهنگی و هنری در شهر پاریس است که در آن طیف وسیعی از فراورده.های فرهنگ یعنی کتاب، هنرهای تجسمی، معماری، موسیقی، سینما، و ابداعات صنعتی در دسترس مردم قرار می.گیرد. این مرکز با ساختمان عظیم وامکانات متنوع به یکی از جاذبه.های توریستی بی.شمار پاریس تبدیل شده است .

مرکز ژرژ پمپیدو

سبب اصلی ایجاد مرکز ژرژ پمپیدو، ناکافی تلقی شدن امکانات کتابخانه ملی فرانسه برای خدمت به شهروندان پاریس بوده است. کمبود جا و فقدان امکانات لازم برای استفاده از منابع باعث شده بود، درهای این کتابخانه تنها بر روی محققان و نویسندگان باز باشد و مردم عادی نتوانند از آن استفاده کنند.

از دهه ۱۹۶۰ مسئولان کتابخانه ملی درصدد برآمدند تا یک کتابخانه عمومی بزرگیدر مرکز شهر پاریس احداث کنند و درهای آن را به روی عموم مردم باز نگاه دارند. در همان زمان آندره مالرو، وزیر فرهنگ وقت، نیز درصدد بود موزه.ای برای هنرهایمعاصر ایجاد کند. این اندیشه در ۱۹۶۹ مورد پذیرش ژرژ پمپیدو رئیس جمهوری وقت فرانسه، قرار گرفت و مقرر شد کتابخانه در قلب پاریس، در محل بازار سابقتره.بار شهر احداث شود. به.دنبال آن طرح ساختمان به مسابقه بین.المللیگذاشته شد و در ژوئن ۱۹۷۱ هیئت داوران طرح فعلی را از میان ۶۸۱ طرح انتخاب کرد.

ساختمان

طرح مرکز ژرژ پمپیدو مبتکرانه است و قصد آن بوده که نمایانگر فناوری جدید باشد. این ساختمان کلا از فلز و شیشه ساخته شده است و در موارد بسیار نادر از سیمان، گچ، و آجر در آن استفاده شده است. کلیه لوله.کشی.های آب، شوفاژ، و تهویه از روی جداره.های بیرونی دیوارها رد می.شود و پله.های دسترسی به طبقات آن از نمای بیرونی ساختمان می.گذرد که با شیشه پوشانیده شده است. با این کار هم جنب.وجوش مردم استفاده.کننده از بیرون مشهود است و هم قابلیت استفاده از فضای داخلی افزایش یافته است. سه طبقه از هشت طبقه ساختمان که مختص توفقگاه اتومبیل و تأسیسات ساختمان است در زیرزمین قرار دارد (۱: ۱۳، ۳۲-۳۵؛ ۲: ۱۷۱-۱۷۷؛ ۴).

مرکز چهار بخش اصلی دارد

موزه ملی هنر نوین

این موزه شامل تالار فرهنگستان و تالار هنرمندانمستقل و نمایشگاه.های هنری مختلف است. هر هنرمند اجازه دارد در هر سال سه اثر خود را در این موزه به نمایش بگذارد .

کتابخانه عمومی

وسعت آن بیش از ۱۵۰۰۰ مترمربع است و امکان نشستن بیش از ۱۳۰۰ مراجعه.کننده را به.طور همزمان دارد. منابع آن امانت داده نمی.شود.رده.بندی منابع برمبنای رده.بندی دهدهی دیویی است. در ورودی اصلی کتابخانه در طبقه دوم قرار دارد. فهرست عمومی کتابخانه و کتابداران مرجع برای راهنمایی مراجعان و نیز راهنمایی به کتابخانه.های دیگر نیز در این قسمت قرار دارد. علاوه بر آن در این بخش برنامه.های بازدید گروهی و برنامه.های فرهنگی کتابخانه تنظیم ومنتشر می.شود تا بدین.ترتیب ارتباط عموم مردم با کتابخانه از طرق مختلف تضمین و جاذبه کتابخانه برای مردم بیشتر شود.

کتابخانه کودکان مرکز نیز در اختیار کودکان چهار سال به بالا قرار دارد. برای جلب کودکان به کتابخانه برنامه.های مختلفی ترتیب داده شده مثل نمایشگاه، نمایشفیلم، تئاتر، کارگاه نقاشی، و جز آن. کلیه مواد موجود در این کتابخانه به.صورت قفسه باز در اختیار مراجعان قرار دارد.

مرکز آفرینش های صنعتی

این مرکز کوچک.ترین بخش از چهار بخش مرکزمحسوب می.شود، اما از حیث نوآوری پیشروترین آنهاست. فعالیت.های آن در پنجزمینه است: برگزاری نمایشگاه نوآوری.های صنعتی، انتشار اخبار مربوط به نوآوری.های جدید، گردآوری اطلاعات لازم در مورد این نوآوری.ها، و گردآوری اطلاعات در مورد فرآورده.های صنعتی برای دفتر پژوهش ها.

مرکز پژوهش های موسیقی

این مرکز با ۳۰۰۰ مترمربع وسعت شاملاستودیوها، آزمایشگاه.ها، کارگاه.ها، اتاق.های رایانه، تالارهای نمایش، دفاتر اداری، کتابخانه، و محل پذیرایی است که همگی در زیرزمین در امتداد ساختمان اصلی واقع شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *