نکات مهم آشپزی-Cooking Tips

نکات مهم برای آماده سازی و سرو انواع ژله

اول توضیح روش بن ماری(حرارت غیر مستقیم):

در این روش که برای تهیه بعضی از انواع ژله ها،سس های شکلاتی،کرمها و.. استفاده میشه یه ظرف آب رو میزاریم جوش بیاد و شروع کنه به قل زدن،بعد ظرف حاوی مواد رو میزاریم رو دهنه اون ظرف تا موادمون با حرارت بخار آب به اون حالتی که میخوایم دست پیدا کنن.

نکات مهمی که برای آماده سازی ژله باید بدانیم:

وقتی قراره ژله رو در ظروف تک نفره آماده و در همون ظروف هم سرو کنیم خیلی حساسیتی روی شلی و سفتی ژله نداریم،اما اگر قرار باشه ژله توی قالب آماده بشه و بعد به ظرف سرو منتقل بشه حتما باید از یه قوام و سفتی معقولی برخوردار باشه.

اگر از پودر ژله های خارجی استفاده میکنید که مشکلی از نظر سفتیشون ندارید،چون معمولاً خوب از آب در میان.تو مارکهای خارجی مارک تیاری مارک خوبیه.هم تنوع طعم و رنگش عالیه،هم خوب از آب در میاد.

اگر از پودر ژله های ایرانی استفاده میکنید به جای دستوری که روی جعبه ش برای آماده سازی نوشته از روش تهیه این جانب استفاده کنید که به این شرحه:

یک لیوان آب(به ازای هر بسته پودر ژله)رو بریزید توی ظرفی و روی حرارت بزارید تا جوش بیاد.وقتی جوش اومد،یه بسته پودر ژله رو توش خالی کنید و خوب هم بزنید تا ذرات ژله کاملاً حل بشن.بزارید حدود یک تا یک و نیم دقیقه روی حرارت بمونه و حتما تمام وقت همش بزنید.بعد کمتر از یک لیوان آب سرد بهش اضافه کنید و خوب مخلوطش کنید و به قالبتون منتقل کنید.

برای برش و سرو انواع ژله به نکات زیر توجه کنید:

برای خارج کردن ژله از قالب و منتقل کردن به ظرف سرو(به استثنای ژله شیر عسلی) کافیه قالب ژله رو چند دقیقه تو ظرفی که آب گرم توش هست نگه دارید و بعد چند تکون کوچیک به قالب بدید و ظرف سروتون رو بزارید رو دهنه قالب و قالب رو برگردونید توش.ممکنه لازم باشه این کار رو دو یا سه بار انجام بدید.توصیه میکنم یکساعت قبل از زمان پذیرایی ژله رو از قالب خارج کنید،چون ممکنه در اثر حرارت ظرف آب گرم سطح روی ژله کمی شل بشه و لازم باشه مدتی توی یخچال بمونه تا فرم اولیه خودش رو به دست بیاره.

صد البته روش استفاده از آب گرم برای زمانی که از ظروف پیرکس به عنوان قالب ژله استفاده میکنید مناسب نیست(چون در اثر تغییر ناگهانی دما ظرف پیرکستون نابود میشه).وقتی میخواید تتوی ظرف پیرکس ژله درست کنید،قبل از اینکه مواد ژله رو تو ظرف بریزید مقداری آب به دیواره های ظرف بپاشید.وقتی هم که خواستید ژله رو از قالب در بیارید،بزارید چند دقیقه بیرون بمونه و بعد ظرف سرو رو بزارید رو دهنه قالب و قالب رو در حال تکون تکون دادن برگردونید توی ظرف.

همیشه یه لیوان آب دم دستتون باشه و کاردی رو که باهاش ژله هاتون رو برش میزنید مرتب خیس کنید و از برشهای زیبا و راحتی که به ژله هاتون میزنید لذت ببرید.

کف ظرف سرو ژله رو قبل از منتقل کردن ژله به اون کمی خیس کنید تا ژله ها به راحتی از کف ظرف جدا بشن.(باید به فکر راحتی مهموناتون هم باشید دیگه)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *