هانس کریستین آندرسن

روز دوم آوریل سال ۱۸۰۵ میلادی -که به جرأت می توان او را بزرگ ترین نویسنده داستانی های کودکان دانست.

در شهر اودنس دانمارک و در یک خانواده کم در آمد متولد شد.

هانس کرستین آندرسن
مادرش در خانه های مردم رختشویی می کرد و پدرش کفاشی کم سواد بود؛ اما بسیار علاقه مند به مطالعه داستان و نمایشنامه. و هانس را با نمایشنامه های بزرگ دانمارک و داستان های هزار و یک شب آشنا کرد.

آندرسن به ادبیات و تئاتر علاقه زیادی داشت و در همان بچگی برای خود صحنه تئاتر درست می کرد و آثار شکسپیر را با استفاده از عروسک های چوبی به عنوان بازیگران از حفظ بازی می کرد.

درسن چهارده سالگی به کپنهاگ رفت و به خاطر صدای زیبایش در تئاتر سلطنتی دانمارک استخدام شد. اما پس از مدتی صدایش را از دست داد و بیکار شد.
پس از آنکه مدرسه را در سن ۲۴ سالگی به پایان رساند، به سرودن شعر و نوشتن داستان و نمایشنامه و طراحی و کاردستی با کاغذ و قیچی پرداخت.
در سال ۱۸۳۱ نخستین دیوان اندرسن انتشار یافت.

در سال ۱۸۳۳ وی به سفر پرداخت و از کشورهای فرانسه و ایتالیا دیدن کرد و مایه های لازم را برای خلق داستان معروفش به نام «بدیهه گو» فراهم آورد که در ۱۸۳۶ انتشار یافت.
در سال ۱۸۳۵ اثری بسیار متفاوت از آثار دیگرش- که به شیوه قصه گویی نوشته شده بود- منتشر شد. کتاب «افسانه های پریان برای کودکان» که اندرسن را جاودانه کرد.
علاقه و دلگرمی مردم بسیار موجب تشویق اندرسن بود به طوری که تا پایان عمر نزدیک به ۱۵۷ قصه و داستان، ۸ رمان، ۸۰۰ قطعه شعر، ۴ زندگی نامه، چند سفرنامه و تعداد بی شماری طراحی و کاردستی به شکل کاغذ و برش پدید آورد.
داستان های او به بیشتر زبان های دنیا ترجمه شده است.
آندرسن هیچ وقت ازدواج نکرد و خودش بچه ای نداشت، اما طبیعت و احساس کودکان را به خوبی درک می کرد.
او پیش از مرگش، به آهنگ سازی که موسیقی مراسم تدفینش را می ساخت، چنین گفته بود: «بیشتر کسانی که به مراسم تدفین من خواهند آمد، کودکان هستند. پس ضرب آهنگ موسیقی را با قدم های کوچک شان هماهنگ کن.»
پری دریایی، بندانگشتی، جوجه اردک زشت، ملکه ی برفی، دخترک کبریت فروش و لباس جدید امپراتور از معروف ترین داستان هایی هستند که او نوشته است.
دوستداران آندرسن برای بزرگذاشت تلاش او در راه ادبیات کودکان و نوجوانان ، جایزه ای جهانی به نام جایزه هانس کریستین آندرسن بنیاد نهاده اند که دو سال یک بار به بهترین نویسندگان و تصویر گران کتاب های کودکان و نوجوانان داده می شود.

فرآوری:هدیه آقایان
بخش کودک و نوجوان تبیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *